Haber Detayı
14 Şubat 2014 - Cuma 09:41 Bu haber 5811 kez okundu
 
SOKAĞIN NABZI
Gazetemizde günlük olayların, sosyal faaliyetlerin ve siyasi yarışın çeşitli yönlerinin kamuoyuna yansımalarını yine kamuoyunun bilgisine aktarmak üzere ‘Sokağın Nabzı’ adıyla bir köşe oluşturuyoruz. Tire’nin nabzı Büyük Tire’de atacak ilgiyle okuyacağınız bir yazı dizisi olacak.
Tire Haberi
SOKAĞIN NABZI

Sokağın nabzını Zübeyir Tabak’ın kaleminden okuyun.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI NASIL BELİRLENMELİ ?

ADAYLARIN ÖZELLİKLERİ NELER OLMALI ?

ÜYELER VE SEÇMENLERİN FİKİRLERİ ALINMALI MI ?

SOKAĞIN BU KONULARDAKİ GÖRÜŞLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN SORDUK.

İŞTE CEVAPLAR :

MUSTAFA KAYPER (çiftçi): 53 yaşındaki çiftçilikle uğraşan Mustafa Kayper, “Partiler adayı belirlerken ilk olarak tabanla görüşmeleri gerekir. Partilerin seçecek olduğu aday halkla iç içe kendisini halktan üstün görmeyen ve ayakları yere basan birisi olmalı.” dedi.

YUSUF CAN (emekli memur): 68 yaşındaki aslen Gümüşhaneli olan emekli halk eğitim müdürü Yusuf Can, sorularımıza kısaca şu şekilde cevap verdi: “Aday karizma olacak. Millete, vatandaşa ve devlete aşırı duyarlı bir kişi olacak. Basiretli, çalışkan birisi olacak. Toplumda sevilen biri olacak. Ayrıca siyasi partilerin aday belirleme metoduyla ilgili olarak da, üyelerin görüşlerini geniş kapsamlı almaları gerektiği düşüncesindeyim.”

MUSTAFA KALKAN (büfe işletmecisi): Tire’de tostçular sokağında büfe işleten 41 yaşındaki Mustafa Kalkan şunları söyledi: “Halk tarafından sevilen ve sayılan, verdiği sözlerde duran örnek olacak kişiler aday gösterilmelidir. Adayların belirlenmesi sürecinde parti üyelerinin katılımı ne kadar çok olursa en doğru karar en sağlıklı şekilde verilir.”

GÜLŞAH AKGÜN (fotoğrafçı esnafı):  Tire’de fotoğrafçı esnaflığı ile uğraşan Gülşah Akgün, seçimde aday olacak kişilerin; halkın sevgisini kazanmış, dürüst, çalışkan, saygı duyulan ve tanınan isimlerden oluşması gerektiğini belitti. Akgün, aday belirlenirken partilerin üyelerinin de görüşlerini almaları gerektiğini, doğru adayın parti üyelerinin desteklediği aday olduğunu söyledi.

ÖZGÜR KÜKRER  (tekel bayi işletmecisi):  Tire’de Tekel bayi işletmeciliği yapan 38 yaşındaki esnaf Özgür Kükrer, soruları şu şekilde yanıtladı: “Belediye Başkanlığı ve meclis üyeliği için vitrine çıkarılan adayların saygın kişiler olması, mesleğini en iyi şekilde icra edebilen, ayakları yere sağlam basan, sözü ve özü bir olan kişiler olması lazım. Aday seçilirken üyelere sorulmalı, çünkü herkesin istediği bir aday partinin daha da çok işine yarar bölünmeler olmaz.”

ŞENOL YILMAZ  (taksi şoförü):  Taksi şoförlüğü yapan, Tireli Şenol Yılmaz (32), “Başkan adayları, Tire halkı ile içli dışlı olan, halkla samimi bağlar kuran biri olması lazım. Ayrıca, siyaseti çıkarları için kullanmaması için iyi bir gelire sahip olması lazım. Partiler aday belirlerken üyelerine sormalı ve bu görüşleri dikkate almalı. Çünkü seçilen adayın parti içerisinde herkesçe desteklenmesi ve parti üyelerinin el ele verip aday için çalışması için bu şart.”

ALİ KADIOĞLU (büfe işletmecisi):  Tire’de büfe işletmeciliği yaparak geçimini sağlayan 25 yaşındaki genç vatandaş Ali Kadıoğlu, aday olacak kişinin halka değer veren biri olması gerektiğini belirtti. Kadıoğlu, “Aday, halkın düşüncelerine saygı duymalı. Kendisini de halktan birisi olarak gören başkan olduğunda da halkla irtibatını kesmeyen kendini onlardan üstün görmeyen, siyaseti çıkarları için kullanmayan. Halkına sahip çıkan bir aday belirlenmeli. Partiler aday belirlerken, üyelerin de fikirleri alınmalı çünkü birbirlerine destek vermeden, bölünmelerle bu yükün altından kalkamazlar.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gazetemizde, günlük, olayların, sosyal, faaliyetlerin, siyasi, yarışın, çeşitli,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
SOKAĞIN NABZI
SOKAĞIN NABZI
SOKAĞIN NABZI
SOKAĞIN NABZI
SOKAĞIN NABZI
SOKAĞIN NABZI
SOKAĞIN NABZI
SOKAĞIN NABZI
Yorumlar
Haber Yazılımı