Yazı Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 10:09 Bu yazı 384 kez okundu
 
YETER!... YETER!... YETER!...
Süleyman Övül
buyuktire
 
 

YETSİN BİTSİN İÇİMİZDEN GİTSİN CEZALARINA ÇEKSİN

 

Çocukları istismardan korumak için ülkece kapsamlı bir mücadele başlatılmasını talep eden ve atılması gereken somut adımları sunan birçok kurum kuruluşlar sivil toplum kurumları var öncelikle onların bu mücadelesini tebrik ediyorum. Çocuk istismarına son bulsun. Nedir bu etik dışı, yüz kızartıcı, vicdansızlık. Yetsin artık.

 

Hangi dine hangi düşünceyi hangi insanlığa hatta hangi canlıya yakışır anlaşılır gibi değil.
Çocuk istismarı, Kadına şiddet, hayvanlara şiddet işkence ve öldürme, Boğma yaralama Nedir bunlar. Biz bu tür haberlerle mi yaşamak zorundayız.

 

Duyarlı olalım Anneler, Babalar, Ebe Beyinler Ülkemizde çocuk istismarına kadın şiddetine, ölümüne karşı kapsamlı bir mücadele başlatılsın. Bu kapsamda; TBMM, İlinizin Milletvekillerine, Emniyet’ine Jandarma’ya Sivil toplum Kuruluşlarıyla halkımızla mahallemizle muhtarımızla el ele verelim, Birlik olalım çekinmeyelim, duyarlı olalım. Teknolojinin bulunduğu bu dönede nedir bu ALLAH aşkına insanlık aşkına yürekler koz gibi, nedir bu psikolojik bozukluk.Yasa koyucular, Milletvekillerimiz, çocuklara yönelik istismar vakalarında iyi hal indirimi derhal kaldırılsın. Var olan yasadaki cezaların neden uygulanmadığı araştırılsın. Denetimli serbestlik kaldırılsın. Mağdur çocuk hakları konusunda özel eğitimli uzman kolluk kuvvetleri, savcılık ve özel mahkemeler baksın.Çocuk istismarı soruşturma ve kovuşturmaları öncelikle dirilsin ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırıldı. Adli Tıp Kurumu ve diğer yardımcı kurumlar, bu mahkemelerin taleplerini öncelikli çözsün. Yukarıda belirttiğim gibi bunların denetimli serbestlik veya öteleme gibi bir konuyla karşı karşıya gelmeden acil cezalandırılsın.

 

Sosyal medya veya internet gibi ortamlarda bunlar yasaklansın. Toplum arasında bulunmasınlar. Tüm deliller acil ve düzgün bir şekilde toplansın ve incelensin. Toplum duyarlılığına göstersin. Şahitler, görgü tanıkları gizlensin

 

Çocuk istismarı failleri için özel bir sicil ve etkin denetim sistemi oluşturulsun. Böylelikle çocukların bulunduğu eğitim kurumlarında, yuvalarda, ıslah evlerinde, hastanelerde, park ve bahçelerde görev almasının, bu mekânlara yaklaşmasının önüne geçilebilir. Kısacası damgalansın ve her kişi tarafından bilinsin bu iğrenç kişiler.

 

Sabıka kaydı olan cinsel saldırganlara bu mekânların yakınlarında ikamet etme, çalışma ve bu mekânlara yaklaşma yasağı ve cezai müeyyidesi getirilsin.


Özellikle aile içi istismar mağduru çocuklar için çocuk koruma merkezleri oluşturulsun ve bu konuda ehli kişilerce eğitilsin. Pedagoglar ile gereken yapılsın.
Suçu işleyen aile üyesi ise, bu kişi ile çocuğun ortamı en kısa sürede ayırılsın.  Okullara pedagog kontenjanları verilsin ve sayıları arttırılsın. Kadına olan şiddet istismar yanı sıra hayvanlara yapılanlar.

 

Hayvanlara karşı kötü muamele, psikolojik-fiziksel şiddet içeren, cinsel istismar, dövüş, zehirleme vb. gibi eylemlerin gerektiği şekilde ve sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı olmaksızın, görevini kötüye kullanan yerel yönetimler de dâhil olmak üzere cezalandırılması için gereken değişikliğin ivedilikle yapılmasını TBMM acilen ele alınmalı.

 

YETSİN artık bu çirkinlikler, BİTSİN artık bu sapıklıklar. ÇEKİLSİN artık bu kirli eller.

 

CEZALANSIN artık bu iğrenç yaratıklar. Gerekirse ÖLÜMle değerlendirilsinler.

 
Etiketler: YETER!..., , , , YETER!..., YETER!...,
Yorumlar
Haber Yazılımı