Yazı Detayı
17 Şubat 2021 - Çarşamba 15:24 Bu yazı 1843 kez okundu
 
TİRELİ GİRİTLİ OZAN TALİBİ'NİN DİLİNDEN SAZ SANATÇILARI ve HALK OZANLARI
TALİP ÇINAR
buyuktire
 
 

HASAN HÜSEYİN AKÇAY KİMDİR?

15 .04.1954 yılında Akmescit köyünde yedi çocuklu bir ailede altıncı çocuk olarak dünyaya geldi . İlk okulu Akmescit ilkokulunda okudu. Değerli türkü dostumuz Hasan Hüseyin bey üstadımız 1969 yılında Başköy'e taşındı ,1972 yılında evlendi.Bir oğlan iki kız babası olan Hasan Hüseyin bey  üstadımız hayata sıfırdan başladı.Tiremizde bağ bahçelerde çapa işlerinde çalışmaya başladı.1980 yılında elektrik tesisatçılığı yapmaya başladı. Bu işi yapmayı çok sevdiğini söyleyen üstadımız 16 yıl bu işi sürdürdü.Daha sonra  1983 yıllarında incir alım komisyonculuğu yaptı. 1989 yılında incir ticareti yaptı. Daha sonra ticareti bıraktı.

 

1984 yılında Tire'mizde açılan ses yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Ama birinci olduğuna dair bir bildiri anonsu yapılmamış.Bunun sebebi ise yarışmaya bir gün önce katıldığı için,yarışmaya bir ay önce katılan ses yarışmacı arkadaşlara öncelik verilmiş olmasıymış.Bu haksızlığa seyircilerden büyük tepki gelmiş ve jüride yer alan İzmir TRT sanatçısı Sayın Toygun Dikmen bey tarafından değerli sesimiz Hasan Hüseyin bey üstadımızın isminin altına yarışma birincisi yazmış ve imzalamıştır.''Ben sezarın hakkını sezara verdim''demiş ve bu hareketiyle Başköylü  değerli  sesimiz Hasan Hüseyin Akaçay'ımızı onurlandırmıştır.

 

Değerli türkü dostumuz Hasan Hüseyin Akçay'ımız bu anısını hiç unutamadığını söylüyor.Bu sevdasını  yanık yanık güzel sesiyle Başköy dağlarında,incir tarlalarında türküler söyleyerek devam ettirmiş. Bir sene sonra yine Tire'mizde ses yarışmalarına katılmış.Organizasyon hocaları ise ona ''Sen niye geldin? Geçen senenin birincisi sendin'' dediklerinde büyük mutluluk yaşamış  Başköylü güzel sesimiz .

 

Hasan Hüseyin Akçay'ımızın kız'ının da sesi çok güzelmiş.İlkokul beşinci sınıfa giden kızına ''Hadi Nuray kızım sana güveniyorum.Senin sesin benden güzel.''diyerek ses yarışmasına katılmasını sağlıyor.Babasından sonrada güzel sesli kızı Nuray Akçay'da birinci olmuş.Armut dibine düşer sözünün çok doğru olduğu ispatlamış oldu güzel sesli Nuray kızımız.

 

Değerli okuyucularım Tireli Talibiniz durmadan türkü dostlarımıza,değerlerimize ulaşıyor ve gönül bahçelerinde sizlere mis gibi gül kokulu güzel haberler ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyorum.

 

Bu hafta ki konuğumuz beyefendiliğine,sesine,sazına,kişiliğine hayran olduğum Başköylü güzel sesimiz,Tire bülbülümüz türkü dostumuz Sayın Hasan Hüseyin Akçay'ımı yazmaktan dolayı ne kadar güzel bir iş yaptığım için ayrıca büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum.

 

Sazına ,aşık dili tatlı bir o kadar saygılı Tiremize yakışan ,Tire bülbülümüz ve Başköy gülümüz olan türkü dostumuza ben hayran kaldım.Önünde saygıyla eğiliyorum.Yüce Allah böyle değerlerimizi başımızdan eksik etmesin inşallah.

Değerli okuyucularım inanın iyi ki tanımışım bu değerli ustamızı.Bu hususta okuyucularımın adına çok mutluyum.Böyle değerlerimizi  gün ışığına çıkardığım için huzur buluyorum. Gönlüm razı gelmez böyle değerlerimizin bulutların ardında saklı kalmasına.Gün yüzünde güneş ,gecenin karanlığında ki ışık gibi gelecek nesillerimize,hepimize ışık olsunlar.Talibinin bütün çabası budur.

 

Başköy dağlarından

Güzel sesler yankıyor

Güzel sesli tire bülümüzü

Bülbüllerde kıskanıyor

Tireli talibiniz

Tire bülbülü güzel sesli

Hasan Hüseyin Akçayı yazıyor

İnce elerim sık dokurum

Değmesin Hasan Akçay'ımıza nazarım

 

Tiremiz erenler yeri

Şanlı efeler diyarı

Gelin değerli dostlarım

Tiremiz kültür sanat fuarı

 

Yeşil tire dağlarım

Ağlayıp ta yankı eder sesime

Şu İngiliz elleri de

Ozan talibin nesine

 

Kıymetli okuyucularım talibiniz yine türkü dostları duraklarına gidiyor dur durak bilmeden

Yaz talibi ozanlarını

Bu dünyadan gitmeden

 

Zübeyir'im çok yaşa

Aşıkları yazıyon

Kültür sanat adına

Güzel işler yapıyon

 

 
Etiketler: TİRELİ, GİRİTLİ, OZAN, TALİBİ'NİN, DİLİNDEN, SAZ, SANATÇILARI, ve, HALK, OZANLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı