Yazı Detayı
29 Ocak 2021 - Cuma 16:30 Bu yazı 923 kez okundu
 
TİRELİ GİRİTLİ OZAN TALİBİ'NİN DİLİNDEN SAZ SANATÇILARI ve HALK OZANLARI
TALİP ÇINAR
buyuktire
 
 

Yazıyor... Yazıyor...Büyük Tire Gazetemiz kariyerinin başarı merdivenlerinin en üst noktasına ulaşmış değerli Mesut KEMİK bey üstadımızı yazıyor.

 

Kültür sanat adına Tire'mize büyük hizmetler vermiş ve halen vermektedir.

Üstün müzik bilgisiyle Tire'mizde gönüllere girmesini bilmiştir. Disiplinli ve üstün çalışmasıyla yediden yetmişe herkesin taktirini kazanmıştır.

Tireli Talibiniz olarak okuyucularım adına değerli Mesut bey üstadımızı alkışlıyorum. Böyle değerlerimizin kıymetini bilelim, sezarın hakkını sezara verelim.Tireli Talibiniz olarak bu bilinçle yoluma devam ediyorum. Değerlerimizi gönüllere yazıyorum. Müzik severlerimize ve gelecek nesillerimize yazmak benim için önemli bir görevdir.

 

Değerli Mesut bey üstadımız, kıymetli hocamız Tire'mizde bir çok genci müziğe, kültür ve sanata kazandırmıştır.

Tiremizi en iyi şekilde bir çok festival ve konserlerde temsil etmiştir. Değerli öğrencileriyle olan korosuyla herkesin taktirini kazanmışlardır,ayakta alkışlanmışlardır.

 

Mesut bey bir çok gencimizi ve yeteneklerimizi Tire'mize kazandırmıştır. Bir çok güzel  sesler kazandırmıştır. Tire'mizde kültür sanat adına TRT belgeseli çekimlerinde Tiremizin tanıtımı adına büyük işler başarmıştır.

Değerli korosuyla,seslerimizle Tiremizin kültür sanat fuarı olmasını sağlamıştır. Kıymetli Mesut Bey türkü dostumuzu, bütün Tireli müzik severlerimiz ve halkımız adına gururla yazıyorum, alkışlıyorum.

 

Mesut bey üstadımızı yazmak pek o kadar kolay olmasa da Ozan Talibi çıtayı çok yükseltmiştir.

Değerli Mesut Bey hocamızın gönüllerimizdeki yeri her zaman özeldir, baş tacımızdır ve o bizim önderimizdir. Mesut Bey hocamızdan hepimizin çok öğrenecekleri vardır.

Allah razı olsun Mesut bey hocamızdan. Ben Mesut hocamızı bir sefer değil bir daha yazmak isterim başarılarının adına.

 

Değerli okuyucularım Talibiniz durmadan türkü dostları yolunda gidiyor. Bakalım Talibiniz bir dahaki sefere hangi türkü dostumuzun gönül bağına girecektir,misafir olacaktır.Talibinizi bekleyin dostlarım,kalın sağlıcakla.

 

Şimdi güzel sözlerimle veda ediyorum sizlere;

Şevket baba çok yaşa

Gazetenle bin yaşa

Ozanlara el verdin

Gönüllere giri verdin

 

Zübeyir'im çok yaşa

Aşıkları yazıyorsun

Kültür sanat adına

Güzel işler yapıyorsun

 

Tireme şiir yazarım

Değmesin size nazarım

Efelere gızanlara

Şükran minnet duyarım

 

Mesut Kemik kimdir? Kendi ağzından dileyelim..

Aslen Sivaslı olup 1971 Adana-Yüreğir doğumluyum.Halk çalgımız olan bağlama ile tanışmam 6-7 yaşlarında iken oldu , bir müzik eğitimi ve bağlama eğitimi almadım, bağlama ve müzik biliminde kendi çabalarımla hala  ilerlemeye çalışıyorum.

 

19 yaşında bağlama ve müzik eğitimi  vermeye başladım.

1995 yılında Adana'da Şelpe Müzik Merkezi'ni açtıktan sonra, müzikal anlamda dershanecilik dönemim başladı. Ardından merkezimize bir şube ve bir imalathane ekleyerek eğitimcilik ve atölyeciliği birlikte yürütmeye başladım.

 

Tire'ye 2009 yılında buralı bir arkadaşımı ziyaret ermek için  geldim, ilçeyi birkaç gün gezdikten sonra çok beğendiğimi ifade etmiştim, arkadaşımın ertesi gün belediye başkanı ile randevusu vardı, birlikte gidebileceğimizi söyledi bende olur dedim ve dönemin Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ile tesadüfen karşılaşıp tanışmış olduk. Kendisi akordeon çalan bu nedenle de sanatsal yanı olan birsiydi,  biraz müzikal sohbet ettikten sonra Tire'de bağlama ve T.H.M  eğitimi hakkında bir şeyler yapa bileceğimi söylemişti.

 

2010 yılında belediye binası yeni yerine taşındığında ben de buraya yerleşerek belediyede bir yandan yerel kaynaklardan oluşturduğum  T.H.M koro çalışmalarına bir yandan da gönüllü olarak bağlama derslerine girmeye başladım. 10 yıl boyunca hem bağlama  öğrencilerim hem T.H.M korosuyla bir çok konserler verdim. Şu an Tire Halk Eğitim Merkezi'nde bağlama dersleri vermekteyim.

 

 
Etiketler: TİRELİ, GİRİTLİ, OZAN, TALİBİ'NİN, DİLİNDEN, SAZ, SANATÇILARI, ve, HALK, OZANLARI ,
Yorumlar
Haber Yazılımı