Yazı Detayı
15 Nisan 2021 - Perşembe 12:07 Bu yazı 1497 kez okundu
 
TİRE’DE YAŞANTIMA RENK VE ANLAM KATAN İLİŞKİLER,ARKADAŞLIKLAR,DOSTLUKLAR, MİNNETTARLIK LİSTEM (1)
Tanju Çığranış
cigranis@mynet.com
 
 

Merhaba Büyük Tire Okurları;

2009 Yılının nisan ayında 35 yıl yaşadığım, İzmir’in Bornova İlçesinden, doğum yerim olan, Tire’ye rahmetli annemle birlikte bir ev satın alarak yerleştik. Tire’ye yerleşmek, rahmetli babamın 1977 yılında emekli olduğunda, anneme dillendirdiği ama ikna edemediği bir arzusuydu. Ama aile olarak Tire ile hiç irtibatımızı kesmedik.

 

Tire’de yaşayan akrabalarımız vardı. Özellikle, bayramlarda ya onlar Bornova’ya gelirdi ya da bizler Tire’ye ziyaretlerine giderdik. 2002 yılında rahmetli annem ile daha önceki yazımda, ( Doğum günlerimle ilgili unutulmaz anılarım)

 

Değindiğim akrabalarımız Sümer Arda ile eşi Necla abla’yı Tire’ye ziyaretlerine gittik. yaklaşık 1 hafta kaldık. Bu süre zarfında gelişen yeni Tire’yi gözlemleme ve yerleşme fikri o zaman bende oluştu. Nasip 2009 yılı imiş. Benim ev satın alacak maddi birikimim yoktu. Rahmetli ağabeyimin yardımıyla bu evi satın aldık. Evi satın alma öykümü bir sonraki yazımda aktaracağım. Tire’de yaşamaktan dolayı mutluyum. Şimdi sizlere bu mutluluğun oluşmasında katkıları olan arkadaşlarımı kısaca tanıtacağım.

 

DEREKAHVE FİKİR OTAĞI ARACILIĞIYLA TANIŞTIĞIM ARKADAŞLARIM;

Derekahve , Tire Belediyesi tarafından işletilen Tarihi Bir Kafeteryadır. Kaynağını, Güme dağından doğan, şehrin içine doğru düzenli akan bir dereden ismini almıştır. 1999 yılında Tire Belediyesi tarafından restore ettirilerek işletmeye açılmıştır. Üzeyir Arda’nın öncülüğünde 2004 yılında kurulmuş olan bir nevi fikir kulübü de sayılabilecek Dere Kahve Fikir Otağının toplantılarına 2009 yılı nisan ayından itibaren, dinleyici olarak katılmaya başladım. Grup 2015 yılında faaliyetini sonlandırana kadar toplantılara düzenli olarak katıldım. Grubumuz Yaz ayları hariç her pazartesi akşamı toplanırdı. Her yıl Eylül ayı sonunda toplanılır ve o yıl yapılacak faaliyetler bir takvime bağlanırdı. Grubun ağırlıklı ve düzenli katılımcıları Tire’de aktif olarak öğretmenlik yapan ve meslek yaşantısını sonlandırıp emekli olan, öğretmenlerden oluşuyordu.

 

Akrabam Üzeyir Arda’ya;

Derekahve Fikir Otağında düzenlenen toplantılara her pazartesi akşamı telefonla arayarak ve arabasıyla yıllarca getirip götürerek beni, değerli arkadaşlarıyla tanıştırdığı ve o arkadaşlıklardan kalıcı dostluklar kazanmama vesile olduğu için minnettarım. Teşekkür ediyorum.

 

Endercan Kurşaklıoğlu’na;

Yıllardır süren, sürecek sıcak dostluğu, ufuk açıcı, bilgilendirici, arkadaşlığı için minnettarım. Teşekkür ediyorum.

 

Rahmetli Mevlüt Eriş Hoca’ya;

2009 Yılı nisan ayında başlayan arkadaşlığımız, Yıllarca sevgi ve saygı içerisinde süren bir dostluğa dönüştü. Kaderin bir tecellisi mi diyelim? 27 nisan 2020 günü ani ve beklenmedik vefatı ile sona erdi. Ruhu Şad Olsun.

* Kişisel özelliklerini tanımak isteyenler;

BüyükTire internet sitesi - Yazarlarımız-Tanju Çığranış- Yazarın diğer yazıları- Mevlüt Hoca’nın anısına başlıklı yazımı okuyabilirler.

Dere kahve Fikir Otağı aracılığıyla tanıştığım diğer arkadaşlar; 2011 Yılı Eylül ayında elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılan Mehmet Ertoy, Kemal Akın,Hüseyin Yelman,Akın Hoca, Yakup Çöpoğlu, Füsun Hoca,Veteriner Erhan Elibol’a,Veteriner Tuğrul Şenay ve Veteriner Hüseyin Ulaş’a teşekkürler ediyorum.

 

TİRE MUSİKİ DERNEĞİNDE TANIŞTIĞIM ARKADAŞLARIM;

Özer Tekeler’e;

2010 yılında Tire Musiki Derneğinde Tanıştığımız o ilk akşam, tesadüfen yanındaki boş sandalye’ye oturduğumda, bana dönüp, sıcacık gülümsemesi ve ‘’ iyi akşamlar ‘’ demesi ile başlayan dostluğumuz ömür boyu sürsün!.. Neşeli, cana yakın oluşu, gülen gözleri, yardımsever kişiliği, doğa dostu olması, birlikte vakit geçirmekten keyif aldığım, rahmetli annemin deyimiyle ‘’ Can Dostum ‘’ Özer Tekeler’e minnettarım. Teşekkür ediyorum.

 

İhya Gökalp’e;

2010 yılının sonbaharında, Tire Musiki Derneğine katıldığımda , gür ve güzel sesi ile dikkatimi çeken, ilerleyen zamanlarda kendisini tanıdığımda, İstanbul Beyefendisi, sıcak, samimi ve entelektüel kimliğiyle tanıdığım ve çok sevdiğim İhya Ağabeyi tanımaktan dolayı çok memnunum . Teşekkür ediyorum.

 

Abdullah Koçak ve eşi Nermin Hanım’a;

2010 yılında yine Tire Musiki Derneğinde tanışıp kısa zamanda iyi birer dost olduğumuz, hatta yan yana sitelerde oturduğumuz fark edip, dernek çalışmalarına birlikte gidip geldiğimiz Abdullah ve değerli eşi Nermin Yengeye minnettarım teşekkür ediyorum. * 2011 yılı mayıs ayında Tire’den ayrıldılar. Şu anda Antalya’da yaşıyorlar.

 

Aylin Erten’e;

Yine 2010 yılında Tire Musiki Derneğinde tanıdığım ve ilerleyen zamanlarda, sıcakkanlı, arkadaş canlısı ve sempatik kişiliği, kadirşinaslığı, vefalı özellikleri ile kendisini çok sevdim. Minnettarım teşekkür ediyorum.

 

Mehmet Aykin’e;

Tire Musiki Derneği vasıtasıyla iki iyi arkadaş, ağabey, kardeş olduk. Kendisini tanıdığımdan dolayı minnettarım teşelkkür ediyorum.

 

Sıtkı Pamuk Ağabey’e;

2014 yılında Tire Musiki Derneğinde tanıştık ve birbirimizi çok sevdik.Ağabey,kardeş ilişkimiz umarım yıllarca sürecek.Teşekkür ediyorum.

 

Adnan Tanç,Özgür Yükçü ve Volkan Akdır’a;

2010 yılının ekim ayında Tire Musiki Derneğine katıldığım o ilk akşam, kendimi tanıtmak için Şef Adnan Tanç’ın odasına girdiğimde, beni sıcak karşılayışı ve ‘’ Sen Musiki yapmayı seviyorsun ‘’ demesiyle başlayan musiki yolculuğum görevi sonraki yıllarda devir alan Şef Özgür Yükçü ve Udi Volkan Akdir ile devam ediyor. Tire Musiki Derneğine ruh katan arkadaşlarımı seviyorum. Teşekkürler ediyorum.

*Devam edecek

 
Etiketler: TİRE’DE, YAŞANTIMA, RENK, VE, ANLAM, KATAN, İLİŞKİLER,ARKADAŞLIKLAR,DOSTLUKLAR,, MİNNETTARLIK, LİSTEM, (1),
Yorumlar
Haber Yazılımı