Yazı Detayı
08 Haziran 2020 - Pazartesi 11:02 Bu yazı 332 kez okundu
 
TEMİZ HAVA SOLUMAK İSTİYORUZ !...
Süleyman Övül
buyuktire
 
 

5 Haziran Dünya Çevre Günü

 

Sadece bir günde solumak olmamalı. Yaşamımızın her anı her saati ve her günü temiz hava solumamız gerek. "Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri" başlıklı raporuna göre Türkiye’de her yıl 52 bin kişi hava kirliliği yüzünden erkenden ölüyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise her yıl hava kirliliği nedeniyle 2 bin 300 kişi alt solunum yolu enfeksiyonuna, 17 bin kişi kalp hastalığına, 5 bin kişi felce ve 4 bin 900 kişi ise akciğer kanserine yakalanıyor.

 

Koronavirüs salgınıyla beraber kirli havanın yarattığı sağlık riskleri bir kez daha gündeme geldi.

 

Bu krizin havamızın temizlenmesi için gereken önlemlere alalım. Sağlık Bilim Kurulu önerilerine önem verelim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na çağrıda bulunuyor.

 

2019 yılında hava kalitesi Dünya Sağlık Örgütü’nün sınır değerine çekilebilseydi her 5 ölümden 1’i engellenebilirdi” dedi

 

Koronoviirüs karşı 14 kural uyarıları yapıldı. Şimdi MESAFE ; MASKE, HİJYEN kurallarına uyalım. Uymayanları uyaralım.

 

Ayrıca plastik , poşet ve geri dönüşümsüz kirlilik arttıkça artmış durumda.

 

Araştırmacıların bulgularına göre ; Almanya Avrupa’nın ikinci en büyük plastik atık ithalatçısı olduğu konuşulmaktadır. Böyle olunca aklına şu soru gelebilir: “Plastik atık ithal etmek neden kötü bir şey?”

 

Geçen sene Almanya ithal ettiklerinin 1,5 kat fazlasını Avrupa ülkelerine sattı. Türkiye’ye en çok atık gönderen ülkelerden biri de Almanya. Avrupa'nın en iyi kentsel katı atık geri dönüşüm oranına sahip ülkesi Almanya bile kontrol altına alamadığı atıkları denizaşırı ülkelere gönderiyor, Türkiye’deki şirketler bu atıklara para ödeyerek satın alıyorlar. Plastik kirliliğiyle mücadelede geri dönüşüm çözüm değil. 1950’lerden bugüne üretilen milyarlarca ton plastiğin yalnızca 9’u geri dönüştürüldü.

 

Türkiye henüz kendi atığını ayrıştıramayan bir ülke. Çin, Avrupa’nın plastik atıklarını yıllarca aldı ama bu işin doğaya ve sağlığa olan tehlikesini gördükten sonra 2018 yılında atık ithalatına keskin yasaklar getirdi.

 

Plastik kirliliğiyle verimli şekilde mücadele edebilmek için yapılması gerekenlerden biri de ülkeye dışarıdan giren plastik atıkların yasaklanması. Bu sayede kendi atığını ayrıştırma noktasında önemli politikalar çözüme ulaşabilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan plastik atık ithalatının yasaklanmasını talep edelim. Kazanan doğamız, geleceğimiz olsun. Türkiye plastik çöplüğü olmasın.

 

ÜRETEN ÇİFTÇİ,YEŞİL TÜRKİYE, TEMİZ ÇEVRE, SAĞLIKLI İNSAN, DOĞAL TARIM, GÜRÜLTÜSÜZ ŞEHİR ,HUZURLU KENT ORGANİK TOPRAK, YENİLENEBİLİR ENERJİ, YAŞANABİLİR ALAN İÇİN EL ELE.

 

Süleyman ÖVÜL

Abalı Zeybek EFE

Tire Çev. Kor. Başkanı

 

 
Etiketler: TEMİZ, HAVA, SOLUMAK, İSTİYORUZ, !...,
Yorumlar
Haber Yazılımı