Yazı Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 09:08 Bu yazı 952 kez okundu
 
SINIRSIZ LÜTUF: DOĞA
Şerife Gürüler
buyuktire
 
 

 Doğa, dünyanın oluşum sürecinde meydana gelen kusursuz düzenin ve benzersiz güzelliğin genel adıdır. Bu düzenin işleyişindeki unsurlar: Ateş, su, toprak, havadır. Canlılar da bu işleyiş ve düzenin bir parçasıdır. İnsan ise bu düzende yaşayan ve ekseriyetle dünyadaki düzenden yararlanarak yaşamını sürdüren bir canlıdır. Yani insanın doğa da ki imkanlarla yaşamını idame ettirmesine ve maddi-manevi ihtiyaçlarını karşılamasına doğal yaşam denir.  Doğal yaşam, insanların daha sağlıklı, daha iyi düşünme ve hiçbir zararlı maddeyi bünyesinde bulundurmayan aksine yararlı olan her şeyin bulunduğu sınırsız bir lütuftur. Bizde bu yazımızda doğanın yaşamımızdaki olumlu etkilerinden bahsedeceğiz.

 

      Öncelikle şunu dile getirmeliyim ki doğa, bizlerin dünyada ideal bir yaşam sürdürdüğümüz hizmet alanıdır. Yani dünyadaki canlılar ve unsurlar insanın yaşamı boyunca ona hizmet eder. Bu bizler için büyük bir hediyedir. Günümüz de kimyasal maddelerin yaşamımızın her alanında olması bu hediyenin kıymetini bilemediğimizin göstergesidir. Öyle ki bu bilinçsizce sürdürülen yaşam tarzı öncelikle bizim yaşam kalitemizi düşürmekte ve sağlığımızı tehdit altına almaktadır. Ayrıca doğamızın da kirlenmesine ve hatta yok olmasına sebep olmaktadır. Halbuki doğa da sürdürülen yaşam asla insanın aleyhine bir tehdit oluşturmaz aksine sağlığımızı korumak da ve uzun bir yaşam sürdürmemiz de önemli rol oynar. Doğanın insan psikolojine faydaları da yadsınamaz düzeydedir. Mesela: stresi büyük oranda azaltmaktadır, duygu durumlarını iyileştirir, daha kaliteli bir zihin yapısı oluşturur. Aynı şekilde ahlaki olumsuz alışkanlıklarımızı da düzeltir. Bu konuda Nurettin TOPÇU Kültür ve Medeniyet kitabın da şunları söylemektedir:

 

‘Gururla arzular sizi kemiriyor mu?

 

Dağlarda dolaşın.

 

Hırsların işkencesiyle kıvranan hasta mısınız?

 

Bir ağacın altına sığının.

 

Yaşamak korkuları sizi adım adım kovalıyorsa akan suyun başucuna bağdaş kurun.

 

Tabiatın yaptığı tedaviyi ne hekim ne de hiçbir dost eli yapamaz.’ Doğa hakkındaki bu ifadeler insanın ahlaki olgunlaşmasında bir düstur niteliğindedir. Hayatımız da bu ilkeleri uyguladığımız müddetçe güzel bir yaşam bizlerin olacaktır.

 

   Sonuç olarak, bizlerden karşılık beklemeksizin kusursuz hizmet eden doğayı kötü etkilerden korumalıyız. Sağlığımızı ve doğamızı tehdit eden kimyasal ürünleri hayatımızdan çıkarmalı ve hayatımızı daha yaşanabilir kılmak için doğamızı koruma noktasında hassas davranmalıyız. Böylelikle daha iyi bir gelecek ve daha iyi bir yaşam bizlerin olacaktır. Doğanın ve doğal yaşamın olumlu etkilerini üzerimizde htiğimiz günler görmek dileğiyle…

 

 
Etiketler: SINIRSIZ, LÜTUF:, DOĞA,
Yorumlar
Haber Yazılımı