Yazı Detayı
27 Temmuz 2019 - Cumartesi 10:45 Bu yazı 6163 kez okundu
 
REZİLLİK!!!
Bahadır Güçlü
buyuktire
 
 

Geçtiğimiz günlerde televizyonda yayınlanan bir yarışma programında Türk toplumunun kutsal değerlerinden ve tarihinden ne kadar kopuk olduğunu maalesef ki görmüş olduk. Saçı sakalı- kılık kıyafetiyle güya entelektüel gözüken iki yarışmacı, vatandaşı oldukları devletin kuruluş tarihini bilmiyorlar. Bu bize Türk toplumunun “okumama” alışkanlığı üzerine koyduğumuz tanının ne kadar rezil vaziyette olduğunu gösteriyor. Yarışma programı bahanemiz olsun, tekrar bir hatırlayalım: Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de açılmıştır ve ilk Meclis başkanı Sinop Mebusu Şerif Bey’dir. Ertesi gün 24 Nisan 1920 de ise oybirliğiyle Mustafa Kemal seçilmiştir. “Savaş Meclisi” olarak adlandırabileceğimiz bu Birinci Meclis, 1924 yılına kadar görevde kalmıştır. Aynı zamanda Atatürk meclisin açılış tarihi olan 23 Nisanı-  23 Nisan 1924’te meclis kararıyla önce “bayram” 23 Nisan 1929’da da “Çocuk Bayramı”  ilan etmiştir.  29 Ekim 1923 tarihinde ise Cumhuriyet rejimini kabul ettik. Bunu da aynı zamanda “Cumhuriyet Bayramı” olarak kutlamaktayız.

 

 Peki bu tarihlerin karıştırılması gerçekten büyük bir ehemmiyet taşıyor mu?

 

Evet taşıyor kardeşim... Türk gençliği eğer bu kadar iç savaşın, itilaf devletlerinin,  tüm zorbalıkları ve hilelerine rağmen; kazanılan bu büyük zaferin iki mihenk taşını bilmiyorsa, tarihlerini karıştırıyorsa yazıklar olsun!

 

Bu konu üzerinden başka kötü vaziyetler yaşanmaması için;  Atatürk Selanik doğumludur. Annesinin adı Zübeyde, babasının adı Ali Rıza’dır. Zübeyde Hanım kendi halinde bir ev hanımı iken Ali Rıza Bey gümrük memurudur. Daha sonra o işten ayrılıp tuz ticareti vb. işlerle uğraşmıştır. 5 kardeşi vardır. Onların isimleri ise; Ahmet, Ömer, Naciye, Fatma ve Makbule’dir. En geç vefat eden kardeşi Makbule hanımdır. (18 Ocak 1956) Bir kere evlenmiştir, o kişide Latife Hanım’dır. Kendi kanından bir çocuğu olmamasına rağmen sayısı onlarca olan manevi çocukları vardır. Bunların en bilinenleri; Afet İnan, Rukiye Ergin, Mustafa demir, Sabiha Gökçen, Ülkü Adatepe’dir.  29 Ekim 1923 - 10 Kasım 1938 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı yapmıştır.   10 Kasım 1938 günü vefat etmiştir.  

 

Eserleri;

Takımın Muharebe Talimi

Cumali Ordugahı

Birinci Ta’biye Meselesinin Hali

Taktik Tatbikat Gezisi

Bölüğün Muharebe Eğitimi

Taktik Meselesinin Çözümü ve Emirlerin Yazılmasına İlişkin Öğütler

Ta’lim ve Terbiye-i Askeriye Hakkında Nokta-i Nazarlar

Zabit ve Kumandan ile Hasbihal

Nutuk

Medeni Bilgiler

Geometri 

 

TARİHÇİ BAHADIR GÜÇLÜ

 
Etiketler: REZİLLİK!!!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı