Yazı Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 09:10 Bu yazı 543 kez okundu
 
Prebiyotik ve Probiyotikler ile daha sağlıklı sizi yaratın
Zeynep Filiz
 
 

Son zamanlarda üzerinde en çok araştırma yapılan, medyada sık sık konuşulan konulardan biri probiyotik ve prebiyotikler….Sağlıklı bağırsak sağlıklı vücut anlamına gelmektedir.Bağırsaklarımızdaki yararlı bakteriler çoğunlukta ise o kadar sağlıklıyız demektir.Beslenme araştırmacıları , besinlerde sağlığı geliştirecek  belirli fonksiyonel bileşenler olduğunu - probiyotik ve prebiyotikleri belirlemiştir.

 

Prebiyotikler Nedir ve Neler Yaparlar?

 

Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin (probiyotik)  büyümesini teşvik eden sindirilmeyen, doğal gıda bileşenleridir. Prebiyotikler gastrointrestinal sağlığın gelişiminin yanı sıra kalsiyum absorbsiyonunu(emilimini) da arttırır.

 

Beslenmemizde Prebiyotikler

 

Prebiyotikler inülin , galaktooligosakkartiler gibi fruktooligosakkaritleri de   içerirler.Bağırsak sağlığımız,kabızlık problemi yaşayanlar için daha çok prebiyotik içeren besinler tüketilmelidir. Muz,soğan,sarımsak,kuşkonmaz,pırasa,enginar,soya fasülyesi,tam buğday/tam tahıllar prebiyotik içeriği zengin kaynaklardır.

 

Probiyotikler Nedir ve Neler Yaparlar?

 

Probiyotikler  iyi bakterilerdir(canlı kültürler).Tıpkı bağırsağımızda doğal olarak bulunanlar gibi. Probiyotikler bağırsak florasının dengesi için bağırsak bakterilerini değiştirmeye yardımcı olur.Bu fonksiyonel bileşenlerin  bağışıklığı ve sağlığı – özellikle gastrointestinal sağlık -  desteklediği yapılan çalışmalarda belirlenmiştir.Örneğin İrritable bağırsak sendromunun tedavisinde probiyotikler kullanılır.Bazı bakteri suşlarının  spesifik alerji belirtilerini önlemede,laktoz intoleransı semptomlarını  azaltmada,kanser riskini azalttığı,kötü kolesterolü düşürdüğü yapılan çalışmalarda belirlenmiştir.Bununla birlikte etkileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

 

Diyetinizdeki Probiyotikler

 

Fermente süt ürünleri (yoğurt,kefir,eski peynirler(canlı kültür içerenler-bifidobakteri,laktobasillus-) )  diyetinizde yer almalıdır.Ayrıca tarhana,boza,şalgam suyu,lahana turşusu,kimchi,miso,tempeh’in de yararlı bakterileri içerdiği belirtilmektedir.Tansiyon hastaları turşu tüketirken dikkat etmeleri gerekmektedir.Turşu ne kadar yararlı da olsa içerisindeki tuz tansiyonunuzu etkileyebilmektedir.

 

Prebiyotik ve Probiyotikler(Dinamik İkili) Ne Etki Gösterir?

 

Prebiyotikler ve  probiyotikler  birlikte sinerjik çalışır. Başka bir deyişle, prebiyotikler, probiyotikler için kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olup gastrointestinal  sağlığın iyileşmesi ve gelişimi için gereklidir. Bunları bir araya getiren ürünler, simbiyotik  olarak adlandırılır. Simbiyotik ilişkiye yoğurt-muz ikilisi veya tempeh-kuşkonmaz  ikilisi örnek verilebilir.

 

Prebiyotik ve probiyotikleri diyetlere dahil etmek için  öncelikle gıda kaynaklarına yönlenilmelidir. Gıda kaynakları absorbsiyon ve emilim için diyet takviyelerine göre daha kolay kullanılabilir. Sonuç olarak;prebiyotikler  ve probiyotikler iyi bağırsak  sağlığının anahtarıdır.

 

                                                                                              DİYETİSYEN ZEYNEP FİLİZ

                                                                                              Beslenme ve Diyet Uzmanı

Soru ve iletişim için;

Adres: İstasyon Caddesi ,Hürriyet Mahallesi No:20 Kat 2 Daire 4  İZMİR/Tire

Telefon no:0554 198 44 39

E-mail:diyetisyen@zeynepfiliz.com

Instagram: diyetisyenzeynepfiliz

 

 

 
Etiketler: Prebiyotik, ve, Probiyotikler, ile, daha, sağlıklı, sizi, yaratın,
Yorumlar
Haber Yazılımı