Yazı Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 15:35 Bu yazı 379 kez okundu
 
OZAN TALİBİNİN KALEMİNDEN KÜLTÜR ve SANAT
TALİP ÇINAR
buyuktire
 
 

Tire'mizin kültür ve sanat etkinliklerine sazıyla ve sözüyle katkılarda bulunan  halk ozanı Tireli Giritli Ozan Talibi bu köşede sizlere Tire ve çevresinde yaşayan, çalışmalarıyla  kültür - sanat çalışmalarıyla kültürümüzü zenginleştiren ses ve saz ustalarına tercüman olacak.

 

Ozan Talibi diyor ki; "Sazıyla, sözüyle , üzüntülerimizde, sevinçlerimizde bize yaşama sevinci veren değerlerimizi  Tire'mizin tek gazetesi olan Büyük Tire aracılığıyla sizlere ulaştırmaya, tanıtmaya çalışacağım.  Bu görevi tarifsiz bir heyecan ve sevinçle yerine getirmeye çalışacağım."

 

Ozan Talibi'nin dilinden  ilk olarak Tire'mizin ses ve saz ustası türkü dostumuz ALİ BAYINDIR'I sizlere tanıtıyoruz.

 

ALİ BAYINDIR  İÇİMİZDEN BİRİ:

Evet Büyük Tire gazetesinin kadirşinas okuyucuları saygıdeğer takipçilerimiz  işte o isim, o değerli  Ali kardeşimiz  amatör bir sanatçı. Hoş sedalarıyla, yanık türküleriyle, sevinçlerimize, üzüntülerimize yaralı gönüllere, bülbüllere nazire edercesine  dem vuruyor, derman oluyor.

 

Ozan Ali , Tireli halkımızın yakından tanıdığı biri. Tire Devlet Hastanesinden emekli altın kalpli, güler yüzlü, yüreği insan sevgisiyle dolu. sazına sevdalı Ali Bayındır.

 

Ali Bayındır'ı bir de kendisinden dinleyelim : " Çocukluğumdan beri rahmetli  Nuri Sesigüzel hayranıyım , O'nun kişiliğine, sesine. sanatına hayranlık duyanlardanım. O'nu kendime rol model olarak aldım.

 

Bu sevgi ve hayranlık beni O'nun izinden yürümeğe sevk etti. Bir bağlama aldım öncelikle kendime, saz çalmasını da bilmiyordum üstelik. Kendi kendime öğrendim, dağlarda, bağlarda, iş yaparken , zeytin  toplarken hep saz çalar, türkü söylerdim.  Sazımla arkadaş oldum adeta. O bensiz, ben onsuz duramaz olduk.  Şimdilerde ise fırsat buldukça aşıklarımız,  ozanlarımızla bir araya gelip sohbet ediyor duygularımızı paylaşıyoruz."

 

İşte Ali Bayındır kardeşimizin duyguları, sevdaları , türküye hayranlığı böyle. Ben de Ozanımız Ali kardeşimi bu çalışmalarından dolayı hayranlık duyuyorum.çabasına, azmine , sazına,  sesine selam duruyorum. Sazıyla, sesiyle daha nice hizmetler vermesini diliyorum.

 

Değerli dostlarım Ozan Talibi bakalım bir başka yazımda hangi gönül durağında duracak,hangi  saz ve ses değerimiz i tanıtacağız.

 

Türkülerle, güzel  sözlerle, güzel insanlarla yeniden buluşmak dileğiyle.... Sevgiyle kalın can dostlarım.

 

BÜYÜK TİRE GAZETEMİZ,

SEHER VAKTİ DOĞAR GELİR

OKUYUCU DOSTLARINA,

BÖYLE GÜZEL HABER VERİR. 

 

 

 
Etiketler: OZAN, TALİBİNİN, , KALEMİNDEN, KÜLTÜR, , , ve, , SANAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı