Yazı Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 09:21 Bu yazı 330 kez okundu
 
MANİSA LALESİ
Ahmet Şenel
buyuktire
 
 

Manisa deyince akla: Mesir macunu ve Akıl Hastanesi gelirdi. Manisa Lalesi son günlerde ikisinin de pabucunu dama attı. Tire park, bahçe diyarıdır desek yeridir. Tire’deki parklar, bahçeler saymakla bitmez. Lale de ne ki: Gülünden, Hercaisine, Şebboyundan, Kasımpatılarına bildiğiniz bilmediğiniz yüzlerce çeşit çiçek bayramlık giysiler giyinmiş çocuklar gibi heyecanla yollarınızı bekler. Hayvanat Parkı, Lunapark gibi eğlence yerleri değildir Tire'deki parklar. Çoluk çocuğunuzla, sevgilinizle ya da yalnız başınıza gidip, yeni kesilmiş çimen kokusunu içinize çekerken, rengârenk çiçekler ve kuş cıvıltıları arasında huzur bulup, yaşamın olağanüstü güzelliğini size htiren yerlerdir.

 

Daha kente girer girmez sağlı sollu birbirinden güzel parklar karşılar sizi. Fatih Parkı, Şehitler Parkı, İstasyon Parkı, Havuzlu Park, Alay Parkı ilk akla gelenlerdir ki her biri başlı başına bir tarihtir. Öyle unutulmaz hikâyeleri, öyle hatıraları, hele sırları vardır ki anlatmaya yürek dayanmaz. Dilimiz döndüğü, zamanı, sırası geldiğince anlatacağız.

 

Yıllar sonra kente geri geldiğimde beni hicrana sürükleyen Orta Park'ın hali oldu. Kentin en önemli anıtının da bulunduğu, bütün törenlerin yapılıp, Atatürk heykeline çelenklerin konduğu Park bu muydu? Üç otuz paraya, Burger King denen Amerikan köfte şirketine kiraya verilmiş. Park adeta Amerikan köftesine tutsak, Atatürk heykeli de, sanki Burger King'in şef garsonu, bilemediniz "valesi durumuna düşürülmüş. Tire gibi inanılmaz lezzette köfteleri olan, "Şiş Köftesi" marka olan bir yerde Amerikan Köftecisinin işi ne? Orta Park, kentin tam ortasında kente gelenlerin etrafında tavaf ettiği yüce bir meydandır. Cumhuriyet Meydanımızdır. Gururumuzdur, onurumuzdur. Tire'nin vitrinidir. Belediyemiz alacağı kira parasına muhtaç mıydı da Burger King'e kiraya verilmiş? O alandan gelir elde etmek isteniyorduysa, mandıralar, süt kooperatifi, geleneksel meslek dalları temsilcileri, köy ürünleri satıcıları vb. davet edilir, özellikle geleneksel meslek ustalarının mesleklerini uygulamaları ücretle konuklara izlettirilerek hem konuklar bilgilendirilip unutulmaz anlar yaşattırılır, hem de ürünlerin satışlarından elde edilecek gelir hiç şüpheniz olmasın, alınan kiranın çok üstünde olacaktır. Orta Park bizim gururumuzdur. Hepimizi hicrana sürükleyen bugünkü durumundan acilen kurtarılmalıdır. Belediyemizin bu doğrultuda ki girişimlerini, işçisinden işadamına, emeklisinden ev kadınına, esnafından sivil kurumlarına kadar bütün Tire'nin ve Tirelilerin tamamı destekleyeceğine şüpheniz olmasın. Yeter ki Belediyemiz bu "İşgal’e” son vermek için girişimi başlatsın.

 

Parklar diyarı Tire'nin, ne yazık ihtiyacı karşılayacak bir otoparkı yok. Günde yüzlerce, özellikle Salı günü binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Tire'nin en acil sorunlarından biridir otopark. Her gün yeni araçların trafiğe girdiği Tire caddelerinin on yıl sonrası, çözüm bulunmazsa tam bir faciadır. Erteleyecek, gecikilecek zaman yok, bir an önce çözüm aranmalıdır. Sanırız Eski Stadyumun bulunduğu yer, çok katlı otopark için idealdir. Gerekli işlemlerden sonra, en üstte tiyatro ve konser salonu olmak üzere yapılacak çok katlı otopark Tire'nin bütün trafik derdine derman olduğu gibi, Tire hak ettiği konser salonuna da kavuşmuş olacaktır. 

 

Uygulama basittir. Manisa Lalesi'ni koparmanın cezası 60.000 TL. Katlı otopark ücretini 1 TL yaparak araç sahiplerini katlı otoparkı kullanmaya özendirirsiniz. Halâ caddelere park etmekte ısrar edenlere, bir adet Tire Lalesi ile 60.000 TL cezayı veriniz, bakın yollarda araç kalıyor mu?

 

 Parklar diyarı Tire'ye de böyle anlı şanlı bir otopark yaraşır.

 
Etiketler: MANİSA, LALESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı