Yazı Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 12:26 Bu yazı 434 kez okundu
 
MANGIRMATİK - ÇERÇÖPATIK
Sadık Medin
buyuktire
 
 

Büyük gün gelip çatmış, kasabanın en büyük meydanının  karşılıklı çapraz iki köşesine bir ATM kulübesiyle modern bir konteyner kurulmuştu.Yine böylesine güneşli bir bahar günüydü.Belediye yetkilileri bando mızıka ile ,üzerinde “Çerçöpatık” yazılı akıllı konteyneri meydanın doğu köşesine saat on sularında dikmişti.Çerçöp atık konteynerinde; Ivır zıvır, atık pil, çerçöp, kağıt, metal ve atık cam yazılı bölümler mevcuttu.

 

Belediye  başkanı bağımsız aday olarak seçimlere katılmış hiçbir partiye çatmadan ipi göğüslemişti. Seçim çalışmaları sırasında israftan kaçınmanın öneminden sıkça bahsetmişti. Kentsel atıkların dönüştürülmesiyle belediye bütçesinin borçtan kurtulabileceğini, atıkların değerlendirilmesi yönünde belediye imkanlarının hazır ve nazır olduğunu söylemişti. Atölyelerdeki ustaların maharetinden de söz açmış,yeteneklerini öve öve bitirememişti.Başkan adayına göre,atıkların değerlendirilmesiyle sadece kasaba değil, ülke ekonomisi dahi adeta küheylan gibi şaha kalkacaktı.

 

Tören alanına çevre semtlerden gelenler, tören biter bitmez ellerindeki poşetleri, bayat pilleri ,soda şişelerini ,tedavülden kalkmış test kitaplarını, arızalı telefonları,el radyolarını,bozuk kasetçalarları ,okunmuş gazete ve dergileri, reklam broşürlerini, konteynerin ilgili bölümlerine atmaya başladılar.En nihayetinde dağıtılan tostların bulaşıklı kağıtlarıyla, içilen ayranların pet bardakları çerçöp bölümüne atıldıktan sonra evlerine dağıldılar…

 

Karşı köşede bir zamanlar küçük bir büfe vardı. Baraka görünümündeki bu müskirat bayiini işleten şahıs yaşlanınca işi oğluna  devretmişti.Aradan birkaç yıl geçince oğul veresiye alışverişlerden bıkmış sigara paketlerini içki şişelerini arkadaşlarına bedava dağıtarak üç veresiye defterini meydanın orta yerinde alkışlar eşliğinde  yakarak bayilik işine son vermişti.Bu olaydan sonra bayi Naci’nin lakabı Neron Naci olmuştu.

 

Aradan altı ay ya geçmiş ya geçmemişti ki, bir banka yetkilisi Neron Naci’ye ulaşarak; “Büfe yerinin yüksek bir kirayla bankalarına devredilmesi”ni ve  “Buraya bir ATM cihazı kurmayı düşündükleri”ni söyledi. Bu teklif Neron Naci için kaçırılmaz bir fırsattı. Epeydir ailecek  hörgüçten yiyorlardı. Birikimleri yavaş yavaş tükeniyordu.Gene de bu teklife sazan gibi hemen atlamamalıydı.

 

 

-Bi düşüneyim.Evdekilerle de bi görüşmem gerek.

 

-Haklısınız düşünüp karar verin. Buyrun kartımı, bu teklifimiz sizin için iyi bir fırsat.Kararınızı bekliyoruz, bankamıza bekleriz.

 

Bu kısa görüşmenin ardından Neron Naci evine varırvarmaz  babasına ve annesine konuyu açtı. Hane halkı açısından bankanın teklifi alay-ı vala ile karşılanacaktı. Neron Naci bekarlığa veda edecekti . Kira gelirleriyle hayatlarına rahat bir şekilde devam edeceklerdi. Ertesi gün Neron Naci banka şubesine öğleye doğru uğradı.Bankanın müşteri temsilcisi Karun Bey’le konuştular.On yıllık bir anlaşmaya varıldı.Baba telefonla şubeye davet edildi, imzalar atılarak ilk kira bedeli bankadan tahsil edildi.Bir hafta sonra büfe yıkılmış yerine bankanın ATM si kurulmuştu…

 

Bugün saat on dört sularında , kasabanın en büyük meydanında  ikinci büyük hareketlilik yaşanılıyordu.Gelenler geçenler, zırhlı bir araçtan indirilen muhkem çantalarla ATM ye giren iki kişiyi meraklı bakışlarla takip ediyordu.ATM ye paralar konulmuş,kontrol gerçekleştirilmiş iki kişi görevlerini ifa etmişlerdi.

 

Mangırmatik cihazının ve Çerçöpatık konteynerinin karşılıklı yerleştirildiği günün ilk gece yarısında el ayak çekilmiş Mangırmatik’ten para çekenler ,Çerçöpatık’a ıvırzıvır atanlar iyice seyrelmişti.

 

Meydanın güneybatı köşesindeki beş katlı apartmanın yarı bodrum girişindeki boşluğa evsiz barksız bir vatandaş aylar öncesinden postu sermişti. Yatak haline getirdiği mukavvaların üzerinde uyumakla uyumamak arasında bir haldeydi. Arkadaşları zaman zaman kalacak yer ayarlasalar dahi bu ikametgah O’nun son tercihi idi.Bu yarı bodrum kat depo olarak kullanılıyordu, bu yüzden Zorro lakaplı kara iki kaşı bitişik şahıs bu çukur boşluğu kendine yurt edinmişti.

 

Bu iki akıllı cihaz Zorro’nun varlığından habersiz , kendi aralarında konuşmaya başladılar. Kara kaşlı Zorro bu konuşmalara kulak kabarttı; bazen gülerek bazen de “vay be” diyerek dinledi.

 

Mangır…: Çerçöp kardeş,hadi gene iyisin.Daha önce gördüğüm Kont Tıynır’ lardan çok farklısın.Söküldüğüm yer tilkinin bakır def ettiği bir yerdi.Karşımdaki Kont Tıynır bir imalat hatasıydı,kapağı zor kalkar,inerken yeni atılan poşetleri parçalar,ağzından en kötü havayı solurdu.Nefesi koktuğu için pedala basıp kapağını açan vatandaş poşeti atar atmaz yüz metre koşucusu gibi kaçardı.Kirli pasaklı kedilerden,paçalarına işeyen köpeklerden şikayetçiydi.Kağıt toplayıcıların ,hurdacıların illallah dedikleri en verimsiz en pis Kont Tıynır buydu.

 

Çerçöp…: Valla Mangır kardeş,selefimle birkaç kelime konuşabildim.Burada çok az dertleşebildik.Bu meydanda yıllarca hizmet etmiş.Onun insanoğlundan şikayeti de bambaşkaydı.Atılan bayat ekmeklerden.Dökülen yemek artıklarından,kırılmış içki şişelerinden, kapağını çok sert kapatıp gürültü patırtı çıkartanlardan şikayetçiydi.Onu söküp götürdüler,hurdaya ayıracaklarmış.Üzülmedim diyemem ama buraya konuşlanmama çok sevindim.Senin gibi bir arkadaş da gelince tam karşıma.Ne sevindim ne sevindim.De bakalım,neredeydin ,nerelerden geldin.Hoş geldin sefalar getirdin

 

Mangır…: Çerçöp birader, Karun Bey’in sayesinde buradayım.Yaptığım iş hem temiz hem de kirli.Hem sevindirici hem de hüzün verici.Matbaadan yeni çıkmış paralar gelir çok sevinirim.Kirli,yırtılmış bantla yapıştırılmış,buruşuk,kıvrım kıvrım,ezilmiş büzülmüş paraları yatırdıklarında kahrolurum..Belirli günlerde maaşını çekenler gelir. Kiminin maaşı çoktur sevinir. Kiminin azdır nereye, kime,kimlere ne kadar dağıtacağını düşüne düşüne benden ayrılır.Kiminin ücreti daha yatmamıştır.Kiminin üç kuruş çekeceği vardır,ekranda ya arızalı yazısını görür, ya da  “Şu an ödeme yapamıyoruz” mesajını okurr.Vah be! Tüh be! Diyerek beni terk eder.Yaaa birader,vaziyetler işte böyle.Yok aslında birbirimizden farkımız.. Benim adım  Mangırmatik, senin adın Çerçöpatık.Hayırlı geceler, kal sağlıcakla….

 

Mehmet Sadık MEDİN-06 Mayıs 2020-SAMATYA

 
Etiketler: MANGIRMATİK, -, ÇERÇÖPATIK ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
05 Ekim 2020
BÜYÜK HAVUZLU’DA ŞENLİK VAR
239 Okunma.
13 Eylül 2020
ANYA MANYA KUMPANYA 2010
381 Okunma.
11 Temmuz 2020
AH KEDİ VAH KEDİ
587 Okunma.
25 Haziran 2020
ÜSTÜVANE CAMBAZI VELİ
482 Okunma.
13 Haziran 2020
MASKESİZ BEŞLER VİRÜSE KARŞI
493 Okunma.
06 Haziran 2020
ÇAVUŞ’UN KAHVESİ
1229 Okunma.
22 Mayıs 2020
VAY KÖYLÜM VAY
574 Okunma.
22 Nisan 2020
KORNA, KORONAVİRÜSE KARŞI
933 Okunma.
19 Aralık 2019
DİLİMİZ TÜRKÇE
819 Okunma.
03 Aralık 2019
ÜÇ KAFADAR İZMİR FUARINDA
655 Okunma.
25 Kasım 2019
CAVİT YILDIRIM ve CAN EDEBİYAT
744 Okunma.
15 Kasım 2019
AB'YE GİRDİK DE NE OLDU?
595 Okunma.
11 Kasım 2019
ÜÇ KAFADAR İZMİR FUARINDA
569 Okunma.
02 Kasım 2019
BİR TELEFON GÖRÜŞMESİ
659 Okunma.
26 Ekim 2019
KALAYCI KALFASI MOLLA MEHMED
675 Okunma.
19 Ekim 2019
KASABANIN UFO'SU
551 Okunma.
28 Eylül 2019
ÇA­­YCI ÇI­­RA­­ĞI - TA­­KA­­VİT
855 Okunma.
21 Eylül 2019
KAMURAN ŞİPAL SON ÖĞRETMENİM
685 Okunma.
14 Eylül 2019
GÖZÜM BİR YERDEN ISIRIR
692 Okunma.
14 Eylül 2019
GÖZÜM BİR YERDEN ISIRIR
374 Okunma.
30 Ağustos 2019
SEVDA
680 Okunma.
18 Temmuz 2019
ŞİİRİN GÜCÜ
924 Okunma.
17 Temmuz 2019
ŞAKİR YILDIZ, YANILMADINIZ
746 Okunma.
16 Temmuz 2019
ŞAKİR YILDIZ GELİYOR
756 Okunma.
25 Haziran 2019
NASİHAT GİBİ
710 Okunma.
11 Nisan 2019
SAYIN BAKALIM SAYIN
1379 Okunma.
11 Mart 2019
KELİMELERİN KARDEŞLİĞİ
1873 Okunma.
30 Ağustos 2018
FESLEĞEN FESTİVALİ
6204 Okunma.
30 Nisan 2018
BORDRO MAHKÛMLARINA
6134 Okunma.
Haber Yazılımı