Yazı Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 09:41 Bu yazı 367 kez okundu
 
KOOPERATİF BİR SEÇENEK DEĞİL ZORUNLU OLMALIDIR
Süleyman Övül
buyuktire
 
 

Kooperatifçilik, bir tercih veya seçenek yerine zorunlu olmalıdır. Sektör tarım ise planlı ölçümlü olunması gerekmektedir. Tarımda üretim planlaması, pazarlama ve ürün kalitesi paylaşımı hususlarında tek çarenin kooperatifçilik ile başarıldığı bilinmektedir.

 

Kooperatif birlik beraberlik el ele verme ortak akıl demektir. Başarı iyi bir yönetici iyi bir sistem iyi bir ekip oluşumunun sonucunda elde edilir. Kooperatif ortak bir amaç ve eylemi örgütlü ve düzenli şekilde kurumlaştırmaktır. Kooperatif demek güç birliği demektir. Akıl birliği demektir. Özellikle ülkemizde son günlerde tarım politikalarının plansız programsız ve ziraatçımızın örgütsüz oluşumunda fırsatçılık doğmuş ve üreticimiz ürünün değerinden aşağıya vermek zorunda kalmaktadır.

 

Tek başına hak aramak, ürettiğin malına pazarlamak zordur.  Fakat kooperatif gibi el birliği içinde örgütlenmek ve ortak çıkarlarda ahlaki bir kurumlaşmak üretici menfaatidir.

 

“Çiftçinin karnına yarmışlar kırk gelecek yıl çıkmış.” Sözü de oyalamadır. Kader değildir. Çiftçinin her yıl bir afete uğrar. Oda hep gelecek yıla umut bağlar ve devam eder böylece sürüp gider. Bu afet doğal afet ise sigortalama veya devlet tarafından karşılamakla belki elde edilebilir. Bu örgütlenmiş ise. Kooperatif gibi odalar dernekler gibi eyvallah. Ancak ürün bedeli birilerinin tekelinde ise o sistemin veya örgütlenmemiş ligin bir sonucudur.

 

Ortak akıl, ortak çözüm ve de ortak paylaşma başarı kazanç elde etmektir. Buda Çiftçimizin el ele vermesiyle oluşur. Başarılı kooperatiflerimiz çevremizde çoğunluktadır. Yıllar önce temeli atılmış dev kuruluşlarla binlerce çiftçimize önderlik yapmış, kazançlarına fayda vermiş ve yüzlerce personeli ile başarı yollarına adım atmış örneklemeler vardır.

 

Kooperatifin küçüğü büyüğü yoktur. Her bir kooperatif kendi dalında bir değer bir fidandır. Özellikle tarım alanında adım atılan kooperatifler yani diğer bir terimle fidanlarımıza korumak ve kollamakla ileride dev bir çınar misali başarılı adımlara yön verebiliriz.

 

Kooperatifçilik; özellikle tarımsal alanlarda ki oluşumlarda üreticinin malının kaliteli yetişmektir. Maliyeti düşük girdiler sağlamak, ürettiği ürünün sigortalanması ambalajlandırılması paketlenmesidir. Taşımada zarar uğratılmadan sağlıklı pazarlanması yanı sıra güvenli alış verişlerle üreten çiftçimize destek olmaktır. Yani Kalite, Güven ve sağlık üçlüsünün birleşmesi çiftçinin kazancıdır.

 

Üreten çiftçimizin ürünün kaliteli yetiştirilmesindeki rol sonrası üretim yollarının düzenli sağlıklı hale getirilmesi ve ürünün sağlıklı şekilde taşınması ile bilinçli ambalaj ve paketleme sonucu ürün zarar görmeyecektir. Daha sonrası güvenli pazarlama ve garanti ödeme ile teminatlı satış sonrası üretici Çiftçimiz yetiştirmiş olduğu ürün bedelini ve hakkına alacaktır. Ve amacına ulaşacaktır.

 

Kooperatif üreticimize tarımda ne kazandıracak; Şöyle ki;

 

Üretimin artmasında, Kaliteli ürün elde etmede ortak davranma, modern teknik uygulama, ürün maliyetine düşürme Teknolojiye daha ucuz satın alma, Pazarlamada rekabet üçü kazanma, küçük üreticinin haklarına koruma, kırsal kesimde kalkınmaya destek sağlama gibi bir çok konuda fayda sağlayacaktır.

 

Geçmişte olduğu gibi karnına yarıp kırk gelecek yıl çıkartmayacaklardır. O yönden el ele vererek birlikte ortaklaşa çözüm kooperatifçilikten geçmektedir. Artık kooperatifleşmenin bir seçenek olmaktan öte zorunluk olması gerektiğini bilinmelidir.

 

İyi yönetilen ortak akıl ile devam ettirilen oluşumda başarı merdivenleri kolaylıkla çıkılır.

 

Çiftçimiz köylümüz üreticimiz daha fazla kazanacak.

Tüketicide biraz daha ucuz satın alacak.

Ayrıca daha sağlıklı ve güvenilir ürün satın alacak.

Sağlıklı nesiller yetişecek.

Gelir dağılımı dengelenecek. İstihdam oluşacak işsizliğe bir parçada olsa önlem alınacak.

En önemlisi Kayıt dışı ekonomisi olmayacak.

Köyden kente göçe önleyecek.

Ülke olarak dışa bağımlılıktan kurtuluruz.

 

SÜLEYMAN ÖVÜL

 Abalı Zeybek EFE

                   

                        S.S.

          TİRE DAĞ Ürünleri

Tarımsal Kalkınma Kooperatif

                   Başkanı

 
Etiketler: KOOPERATİF, BİR, SEÇENEK, DEĞİL, ZORUNLU, OLMALIDIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı