Yazı Detayı
26 Temmuz 2018 - Perşembe 09:38 Bu yazı 2326 kez okundu
 
KOMŞUM GEÇMİŞ OLSUN MU ? ATEŞİN BOL OLSUN MU ?
Süleyman Övül
buyuktire
 
 

Bizce  komşu geçmiş olsun. Ver elini .

Ne demişler; düşman devlet , evet devletler düşman olabilirler. Yöneticiler birleri ile aynı dilden konuşamaya bilirler.  Ve onların yüzünden savaşlar çıkar halklar birbirine kırıp dökebilir. Ancak bu demek değildir ki ; Afat , felaket  , kaza ve benzeri  olaylarda başa gelen bela , kaza ve felaketlere sevinmek hiç hoş değil.

Sosyal medya denilen o alanda, kendine bilmez birileri komşu ateşin sönmesin , cayır cayır yanıyor ateşleri bol olsun. gibi insanlık dışı paylaşımlarla yapılan densizliklere kınıyoruz. kınayalım. Bunları engelleyelim.

Sizler bizlerden değilsiniz.  Bizim Peygamberimiz ;

Bir defasında Medine’de Müslümanlarla birlikte otururken önlerinden geçen bir cenaze önünde ayağa kalkmıştır. Onun bu tutumu karşısında 

“Ey Peygamber o ölen bir Müslüman değildi” denilmesi üzere

 “o da bir can taşımıyor muydu?” diyerek insanlar arasındaki en temel asgari müşterek olan insan olma niteliğinin önemini vurgulamıştır.

diyen bir peygamberin tebliğ ettiği din mensubuyuz.

Bizler ;

Canımızı, namusumuzu almak üzere Haymana ovalarına kadar gelen düşman askerleri esir düştükleri zaman onurlu askerlerimizden ilk yalvarma seslenişi olarak bir parça ekmek istemeleri karşısında kendi katığını yemeğine veren yaralı düşman askerine tedavi eden Ataların torunlarıyız ve o koca yürekli şefkat dolu insanlık abidesi manzarası, mağrur düşmanlarımızın sonunu gösteren anlamlı bir levhadır. Bu derece büyük bir özveri duygusuyla topraklarını savunan milletimiz ne kadar övünse haklıdır. Bağımsızlık mücadelemizde ilâhî yardımını Türk milletinden esirgemeyen Cenab-ı Hakk’a minnet ve teşekkürü asla unutmayalım.
1921 (Atatürk’ün T.T.B.1V, s.411) diyen Mustafa Kemal ATATÜK'ün askerleriyiz.

Ayrıca ; Güverteden denize atlayan 30 kadar Fransız askeri zarar görmeden kurtarılsın diye askerlerimiz derhal ateş kesmişlerdi. Bunu İngilizler de itiraf etmişlerdir.Boğazı geçmeye çalışırken batırılan bir İngiliz denizaltısının mürettebatı  boğulmasınlar diye yiğit askerlerimizden bazıları canlarını tehlikeye atarak soğuk suya atlamışlar ve onları kurtarmışlar, doyurup tedavi ederek misafir muamelesi yapmışlardır.Savaş boyunca yaralı olarak bulunan veya esir alınan düşman askerleri derhal hastanelere sevk edilmişler ve tedavileri yapılmıştır.Yaralı bir düşman askerinin ateş hattından bir Mehmetçik tarafından nasıl kurtarıldığını, savaşta subay olarak görev yapan ve daha sonra Avustralya genel valisi olan Lord Casey tarafından nasıl övgüyle anlatıldığını, daha sonra bu hatıradan yola çıkılarak Kanlısırta Mehmetçiğe Saygı Anıtının dikilmiş olduğunu gezenler görmekte ve kitabesinden okumaktadırlar.Düşman Başkomutanı General Hamilton 30 Haziran 1915 tarihli günlük anıları arasına şu anlamlı cümleyi yazmıştır:"Çok garip! Çerkez asıllı Türk esirlerinden biri, yaralı bir İngiliz askerini ateş altında sırtında taşımış." Buna ilave edecek tek kelime bulamıyorum.Bir Fransız generalinin, ağır yaralı bir Fransız askerinin yine ağır yaralı bir Türk askerinin kendi yarasına toprak basıp da gömleğinden kestiği parçalarla nasıl kurtarmaya çalıştığını hatıralarında dile getirmiş olduğunu çoğumuz biliriz.Böyle yüzlerce münferit olay bize bizzat düşman askerleri tarafından intikal ettirilmiştir.Esir alınıp İstanbul a sevk edilen düşman askerlerinden vefat edenlerin kendi dinlerine göre askeri tören de dahil olmak üzere nasıl toprağa verildiğini bir insanlık örneği olarak okumaktayız.

Bunları okumadınız mı , sanmam okuduğunuza . Sizler yani kindarlar , insanlıktan nasibine almamış sosyal medya klavye efeleri. Sizler Tombikis , teksas okudunuz . Şu toplum yapalım bu toplum yaratacağız demekle olmuyor. Olacak derseniz de kindar gençli yetişiyor ve onlarında nesilleri.

Atam demiş ki ; » Birtakım kuş beyinli kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz; bunun hiçbir kıymeti ve önemi yoktur.

» Bir milletin ahlak değeri, o milletin yükselmesini sağlar.

» Bir millet, zenginliğiyle değil, ahlak değeriyle ölçülür.

» Saygısızlığın, saldırının küçüğü, büyüğü yoktur.

» Cumhuriyet ahlak üstünlüğüne dayanan bir ülküdür; Cumhuriyet erdemdir. Bizlerde Hoşgörülü ,Vefakar , Yardım sever , Adaletli ¸Milli şuurlu ,Barıştan yana İnsan , hayvan ve Doğa sevgisiyle dolu , Sadakatli , Tahammüllü , Kıskan olmayan , Kindar olmayan Millete ve milletlere saygılı olan Aileye değer veren insanlar olalım.

 
Etiketler: KOMŞUM, GEÇMİŞ, OLSUN, MU, ?, ATEŞİN, BOL, OLSUN, MU, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı