Yazı Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 16:02 Bu yazı 1383 kez okundu
 
HAYATIN ANLAMI OKUMAK !
Şerife Gürüler
buyuktire
 
 

Okuma eylemi, insanın varoluşuyla ortaya çıkmış bir fiildir. İnsanın varoluş serüveninde ona eşlik eden bu eylem, yazılan her bir harfin ses ile çıkartılması sonucu  şöhret bulmuş bir kavramdır. İnsanlar arasındaki iletişimin ve hatta nesiller arasındaki bağın kurulmasında bir köprü görevindedir.

   

Ve hatta okumak insanın varlığının farkında olmasını ve kendisini gerçekleştirmesini sağlayan bir okuldur.Bu okul insanın yaradılışındaki ilk emir, yaşamı boyunca insanı hakikate ulaştıran ilk öğretmendir. Yani varoluşun sebebidir. Ve dünya da ki güzellikleri anlamamız için de  bir anahtar görevindedir.Dolu dizgin gezdiğimiz her yerin, karşı karşıya geldiğimiz benzersiz manzaranın,haykırdığımız da, dağlara yazılan her kelimenin, yeniden kulaklarımız da ses bulması ve bizi büyük bir hazzın kıyısına sürükleyen her anın anlamı, ancak bedenimizde kodlu olan okuma lütfu ile mümkündür. Aynı zamanda Kainatı anlamamızın ve onun sırrına ermemizin de tek yoludur.

 

Okumak içinde bulunduğumuz dünyanın işleyişi açısından da önem arz etmektedir. Asırlar boyunca insanlar arasındaki ilişkiyi düzenlemektedir. Yani  medeniyet kavramını anlamlandıran, cehaleti ayrıştıran bir ifadedir. Dünya da bu haslete sahip olan her devlet, her insan altın çağını yaşamıştır. Yani okumak her alanda güçlenmenin sebebidir. Askeri, fiziki, coğrafi, kültürel, bilim ve teknolojik açıdan gelişmenin tek yolu okumak ve bilim üretmektir. Bu bağlamda okumak insanı her anlamda zirveye taşıyan bir alışkanlıktır. Okumanın olmadığı her yer  karanlık bir çağdır. Bilinmeyen bir toplum ve bilinmeyen bir kültür demektir. Bu durum ise yok olmanın kaçınılmaz sonucudur.

       

Nihai olarak, Okuma fiili, her insanın kazanması gereken bir ahlaktır. Gönüllerimizin altın çağını yaşaması bu haslet ile mümkündür. Bu alışkanlık ile dünya da ki yaşamımızı güzelleştirebiliriz. Doğduğundan beri var olmanın sancısını ancak bu şekilde dindirebilir ve ebedi hayatımızı ancak bu şekilde anlamlandırabiliriz.

 
Etiketler: HAYATIN, ANLAMI, OKUMAK, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı