Yazı Detayı
16 Ekim 2018 - Salı 09:51 Bu yazı 1117 kez okundu
 
HAFIZANI 5 BESİN İLE GÜÇLENDİR
Zeynep Filiz
 
 

Herşeyi unutuyor,birilerinin hatırlatmasına mı ihtiyaç duyuyorsun ? Unutkanlığın uyku eksikliğinden,genetik faktörlerden,fiziksel aktivite düzeyinden,yaşam şeklinden veya çevresel faktörler gibi bir çok değişkene bağlı olabilir.

Beslenmenin beyin sağlığında öneminin büyük olduğunu artık hepimiz biliyoruz.Sağlıklı bir beyin için iyi beslenmek oldukça önemlidir.Ayrıca bazı besinler ile de hafızamızı güçlendirmek de mümkündür.

Beslenme alışkanlıklarınıza ekleyeceğiniz  küçük değişiklikler ile hafızanızı güçlendirin.

Kırmızı orman meyvelerini ve kirazı tüketin

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları sebze ve meyveler…Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi beden sağlığı için  oldukça önemli...Günlük beslenmenizdeki meyvelerin bir porsiyonunu; kırmızı-maviye dönük orman meyvelerden(böğürtlen, yaban mersini gibi) veya kirazdan yana kullanarak güçlü bir hafızanın kapılarını açabilirsiniz.Bu meyveler güçlü polifenoller içermekte ve ayrıca antosiyanin kaynağı olmalarıyla hafıza fonksiyonunu arttırmaktadırlar.

Balık

Omega-3 yağ asitleri yetişkinlerde hafızayı geliştirmede en önemli yağ asitlerinden biridir.En iyi Omega 3 kaynakları deniz ürünleridir.Omega 3 ün Haftada 2 gün kırmızı et yerine beslenmenizde balığa yer vermelisiniz.Balık tüketemiyorsanız doktorunuza veya diyetisyeninize danışarak Omega-3 yağ asitlerini balık yağı veya krill yağından karşılayabilirsiniz.

Ceviz

Ceviz E vitamininden ve elajik asitten zengindir .Cevizin yüksek polifenol içeriği ile bilişsel işlevleri geliştirmektedir.Kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etki yarattığı bilinen cevizi ister salatalarınıza ister ara öğünlerinize günde bir avuç ceviz tüketmeye özen gösterin…

Turpgiller ve koyu yeşil yapraklı sebzeler

Turgil familyasındaki sebzeler ;lahana, karnabahar, brokoli,brüksel lahanası, beyaz ya da kırmızı turp ve koyu yeşil yapraklı sebzeler hafızanın geliştirilmesinde etkilidir.Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sofralarınızda bu sebzelere yer açmayı ihmal etmeyin…

 

 

Yer fıstığı

Yer fıstığı beyin ve hafıza gelişimi için oldukça faydalıdır. Yer fıstığı, kolin açısından ve B6 vitamini açısından zengin bir besindir.Kolin, beynin iletim servisi olan nörotransmitterleri desteklemektedir.B6 vitamini ise beynin odaklanmasında rol oynamaktadır.

 

DİYETİSYEN ZEYNEP FİLİZ

 
Etiketler: HAFIZANI, 5, BESİN, İLE, GÜÇLENDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı