Yazı Detayı
16 Ocak 2019 - Çarşamba 10:03 Bu yazı 6467 kez okundu
 
GÖRÜNMEYEN KALORİLERİN FARKINDA MISINIZ?
Zeynep Filiz
 
 

Ne yaptıysanız kilo veremediniz mi, hep tartıda aynı rakamı görmekten bıktınız mı? Verilemeyen son 3-5 kilonuz mu var? Kilo vermenizi engelleyen; küçük ama etkisi büyük olan alışkanlıkları değiştirmeye ne dersiniz?

 

Yüksek Yağ İçeren Salatalar

 

Dışarı çıkıldığında diyetteki bireylerin sıklıkla tercih ettiği yiyeceklerden biri de salata…Salata içeriğine dikkat edilmediğinde kalorisi 2-3 katına çıkabilen yiyeceklerden bir tanesidir. İçerisine eklenen soslar, üzerinde yağda kızartılmış tavuklar//etler adeta salatayı kalori bombası haline getirebiliyor. Dışarıda salata tükettiğinizde salatanızı yağsız//sossuz istemeyi ve salatanıza kendiniz yağ eklemeyi alışkanlık haline getiriniz.

 

Göz Önünde Bulunan Yiyecekler

 

Görünmeyen kalorilerden biri de göz önünde bulunan ve tüketimi fark edilmeyen besinler… Mutfağa girip çıkarken veya iş yerinde yoğun çalışırken masanızda bulunan herhangi bir yiyeceği fark etmeden tükettiğinizin farkında mısınız? Fark edilmeden tüketilen her besin ekstra kalori demektir ve kilo verme sürecinizi yavaşlatabilmekte veya durdurabilmektedir.

 

 Light Ürünler

 

Bu ürünün üzerinde ‘’light’’ ibaresi var…  demek ki istediğim kadar tüketebilirim diyenlerden misiniz? Eğer öyleyseniz yanılıyorsunuz çünkü her besinin kalorisi olduğu gibi her light ürünün de bir kalorisi olduğu unutulmamalıdır, fazla tüketilen her light ürün kalori alımınızı arttırabilmekte ve kilo kaybınızı zorlaştırabilmektedir, tüketilirken miktar kontrolü çok önemlidir.

 

Porsiyon Kontrolü

 

Kilo verme aşamasında tüketilen her besinin farkındalığı çok önemlidir çünkü miktarı aşıldığında kilo verme hızınızı engelleyebilir veya durdurabilir. Tüketilen her besinin büyüklüğüne, gramajına dikkat edilmelidir.

 

Kilo kaybı özen isteyen; kendinizi önemsemeniz ve bedeninizi fark etmeniz gerektiren bir süreçtir. Kendinizi önemsemeniz ve bedeninizin farkına varmanız dileğiyle…

 

Diyetisyen Zeynep FİLİZ

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Soru ve iletişim için;

Adres: İstasyon Caddesi, Hürriyet Mahallesi No:20 Kat 2 Daire 4  İZMİR/Tire

Telefon no:0554 198 44 39

Instagram: diyetisyenzeynepfiliz

 

 

 

 
Etiketler: GÖRÜNMEYEN, KALORİLERİN, FARKINDA, MISINIZ?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı