Yazı Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 09:56 Bu yazı 434 kez okundu
 
EDEBİYATA ADANMIŞ BİR ÖMÜR
Cüneyt Tanyeri
buyuktire
 
 

Dostlar, sevgisiyle dünyamızı güzelleştiren tüm annelerimizin pazar günü kutlayacağımız “Anneler Günü”nü şimdiden kutlayarak yazıma başlamak istiyorum.

 

Ülkemizde tanınmış edebiyatçılar daha çok şairler arasından çıkar. Hep öyle olmuş. Bunda şairin düşünce ortamında etkin rol almaya çalışmasının, sanatıyla hayatı arasında bir özdeşlik kurmasının da payı var belki. Günümüz edebiyatını alırsak, işin biraz değiştiğini görüyoruz. Artık, öykücüler, romancılar, deneme yazarları da var o tipin belirleyici çizgilerini taşıyan. Onlardan biri de Tireli yazarlarımızdan Kaan Tanyeri...

 

Bütün dogmalara karşı çıkan Tanyeri bu karşı çıkışı yalnız sanatında değil, özel hayatında ve dostluk ilişkilerinde de gerçekleştirmeye çalışır. Bir şey çirkinse çirkindir, güzelse güzel…

 

Yazarımızın öz geçmişinde kısaca şu bilgiler verilir: 1991’de Tire’de doğdu; Buca Eğitim Fakültesini bitirdi; Kasabadan Esinti dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor. Halen Türkçe Öğretmenliğinin yanı sıra Yeni Türk Edebiyatı alanında doktora eğitimini sürdürüyor.  2019 Arkadaş Zekai Özger Şiir Ödülü’nü aldı.

 

Çeviri bir hobidir onun için ama her çeviri bir düşünce ürünüdür. Tanyeri bu çevirileriyle tarihin, dünyanın, düşüncenin, tutkuların ve güzelliğin ülkemizdeki eşdeğerlerini, karşılıklarını arar. İşte bu anlayışla Osmanlıcadan çevirdiği “Ömer’in Çocukluğu” da İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı.

 

İşin bir de düşünsel yanı var. Tanyeri, edebiyat ve düşünce alanında ayrık kişilerden biridir. Birlikte yetiştiği kuşak onu belirlemez, o da kendi kuşağını tam anlamıyla anlatmaz. O, bir önceki, hatta iki önceki kuşaktan da etkilenir. Kendinde, sözgelimi bir Nâzım Hikmet, Sait Faik, Ahmet Oktay, Sunay Akın etkileri görülür. Ama tuhaf bir biçimde, eserleri yeni kuşağın özlemleriyle buluşur. Geleneğin olduğu yerde kalmadığını ama modern hayatın da geleneği tam ortadan kaldıramayacağını düşünür.

 

Sadece ayrık değil, aynı zamanda kitaplarla yaşayan bir adamdır… Titizliği sanata dönüştürerek yazar eserlerini. Sanatında çılgınlığı, çocukluğu korur; öykülerinde, özellikle de roman çalışmalarında olaylar bilim kurgu ve yeni tarihselcilik anlayışına uygundur.  Olayları zaman çizgisinde en nesnel plana yerleştirir.

 

Zarif derler ya, sonuna kadar zarif bir adamdır. İnce davranışlarıyla tanınmıştır çevresinde. Nâzım Hikmet’e mektup yazmıştır; bu mektup Usta’nın mezarı başında okunmuştur. En ussal olanla en düşsel olan yan yanadır Tanyeri’de.

 

Yazarların en genci ama gençlerin en yaşlısı değildir o. Sanırım, sanatı da aynı özelliği taşır. Çıkış noktasını bulmak zor. Çizgisi Sait Faik’in bıraktığı yerde başlar. Tanyeri’nin çizgisinin altında çok derin bir araştırma çalışması yatar. Öbür sanatlarla, düşünce yapıtlarıyla, dille iyi beslenmiştir. Bu da o çizgiye usta işi olmanın ötesinde bir kıvam kazandırmıştır.

 

Yazarımızın kahramanları sevimlidir “Eşekten Öküz Olur mu?” adlı çocuk kitabında olduğu gibi. Dedik ya kendisinden önceki kuşaklardan etkilenir. Örneğin alın Yaşar Kemal’in “Teneke”sini. Ağa şişman, çoğunca da ahmak biridir. Bir de Brecht’in “Üç Kuruşluk Operası”nı düşünelim; sahtekâr kişiyi, dolandırıcıyı kendi sevimliliği içinde göstermekten korkmaz Brecht. Dolandırıcı sevimli olmasa dolandırabilir mi? Ağa bir sofrada en iyi adam olmasa ağa olur mu?

 

KAAN TANYERİ’NE ARKADAŞ Z. ÖZGER ÖDÜLÜ

 

Arkadaş Zekai Özger Şiir Ödülü, yirmi dört yıldır düzenleniyor. Yeni sesler, yeni yüzler, yeni şiirler, yeni dosyalar okuyucuyla buluşuyor.

 

Mayıs Yayınları’nın yirmi dört yıldan beri sürdürdüğü “Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü bu yıl Tireli yazarımız Kaan Tanyeri’nin “Ece Ayhan’ın ‘Melankolya Çiçeği’ adlı şiirine Metin Dilbilimsel Yaklaşım” adlı çalışmasına verildi. 5 Mayıs Pazar günü gerçekleşen törende de ödüller sahiplerini buldu.

 

Arkadaş Z. Özger adını unutturmayan, genç şair ve yazarları edebiyat dünyasına kazandıran, ödüllerle onurlandıran Mayıs Yayınları’nın sorumlusu Suat Çelebi’yi,  ödül alan yazarımızı ve ödül seçici kurulunu kutluyorum

 

Edebiyatla kalın, umutsuz kalmayın!

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: EDEBİYATA, ADANMIŞ, BİR, ÖMÜR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı