Yazı Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 09:30 Bu yazı 893 kez okundu
 
ÇOCUKLUKTA AŞILAMA
Dr. Ramazan SOYLAR
buyuktire
 
 

              Sevgili anneler ve babalar; son dönemde yazılı ve görsel basında sıkça gözlenen aşı karşıtlığı ile ilgili olarak sizlerle dertleşmek, bilimsel gerçekleri paylaşmak istedim ve aşılamanın ne kadar önemli olduğunu sizlere vurgulama ihtiyacı htim. Dünyada insanlığın varoluşu boyunca kızamık, veba, çiçek hastalığı, verem gibi aşı ile korunabilinen hastalıklardan milyonlarca ölümlerin olduğu bir gerçektir. Yakın tarihimize kadar bulaşıcı hastalıklardan korunmada ve bu hastalıkların önlenmesinde antibiyotikler ve aşılar bir çığır açmıştır. Koruyucu sağlık hizmetlerinin gelişmesi ve beraberinde aşıların uygulanması ile birçok bulaşıcı hastalık engellenmiştir. Bunun sonucunda hastalıklara bağlı kalıcı problemler ve ölümlerin önüne geçilmiştir. Günümüzde tıp biliminin gelişmesine rağmen bulaşıcı hastalıklar insanoğlunu tehdit etmektedir.

             Aşılar sayesinde günümüzde çiçek hastalığı, çocuk felci hastalığı ortadan kalkmış olup çok ciddi menenjit yapan bazı mikroorganizmaların hastalık yapma sayısında da ciddi oranda azalmalar gözlenmiştir. Bu kadar olumlu etkisine rağmen aşılar, gereken değeri halen görememektedir. Bunun nedenleri arasında aşıların ekonomik boyutu, ailelerin basında çıkan aşı yan etkileri adı altındaki haberlere itibar etmeleri ve sağlık çalışanlarının yaklaşımı yer almaktadır.

           Aşılama ile topluma ciddi yarar sağlanmaktadır. En önemli etki hastalıklara bağlı ölüm ve hastalığın önlenmesi olsa gerek. Toplumdaki sosyal etkileri aşıların bir diğer olumlu etkisidir. On sekizinci yüzyılda Avrupa’da aşılamanın başlaması ile ölümler azalmış ve nüfus sayısı belirgin oranda artmıştır. Bireylerin yaşam kaliteleri de artmıştır. Bunun en iyi örneklerinden biri grip aşısıdır. Çocuklarda “Grip Aşı”lamasının yapılması ile orta kulak iltihabının oluşması 30-40 oranında engellenmiştir. Özellikle kronik hastalığı olan çocuklarımıza (astım, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı), okul çağı çocuklarımız ve özellikle küçük yaş grubunda kardeşi olan okul dönemi çocuklarımıza mutlaka grip aşıları yapılmalıdır. Bu aşılar grip virüsü kendini her yıl değiştirdiği için yıllık tekrarlanmalıdır.

        “Kızamık Aşılaması” ile bu hastalığın seyrinde görülen zatürre, ishal, gelişme gerilikleri önlenmiştir. “Hepatit B Aşılaması” ile karaciğer kanserinin sayısı ciddi oranda azalmıştır. Özellikle bayanlarda önemli bir kanser çeşidi olan ve tespit edildiği an diğer organlara yayılmış olduğu için ileri safhalarda saptanan rahim ağzı kanserinin de aşılaması önem arz etmektedir. “Rahim ağzı Kanseri” aşıları ile bu kanser çeşidinde koruyuculuk çok yüksek oranlardadır. Bu aşılar ergenlik dönemi öncesi ve ergenlikte uygulandığında koruyuculuk oranları daha da artmaktadır. Bu aşı sadece rahim ağzı kanserinden kızlarımızı korumakla kalmaz; aynı zamanda erkek çocuklarımıza da yapıldığında penis kanserinden koruyuculuk sağlamaktadır.

         Seyahat güvenliği için de aşılar gereklidir. Bazı enfeksiyon hastalıkları için riskli bölgelere seyahat edenler aşılanarak hem kendilerini korumakta hem de bu etkenleri kendi ülkelerine taşımalarına engel olunmaktadır.. En çarpıcı örnek hacı adaylarımıza yapılan ölümcül bir menenjit nedeni olan “Meningokok Hastalığı” aşılaması gibi. Bu aşılama ile menenjit hastalığı önlenebilir ve bu hastalığa bağlı gelişen ölüm, sağırlık, zeka özürlülüğü, görme kaybı ve havale geçirme gibi durumlarla karşılaşılmamış olur. Aynı zamanda çocuklarda ölümcül olan bu hastalık sıklığı azaltılmış olur. Çocuklukta ağır geçirilen ve vücutta su kaybı ile ölüme neden olabilen “Rota virüs İshali” için de aşılama mevcut olup mutlaka çocuklarımıza yaptırılmalıdır.

            Sevgili anneler, babalar; sağlığı geliştirecek uygulamalar ve aşılama programları sayesinde sağlıklı bir nesil yetişmesi temel hedefimizdir. Her türlü aşılama ile ilgili ve aşıların etkileri, yan etkileri ile ilgili olarak alanında uzman olan hekiminizden bilgi alınız. Aşılama alanında uzman olmayan kişilerin açıklamalarına itibar etmeyiniz. Unutmayınız ki her çocuk özeldir, özen ister. Sağlıklı olmaları da onların yasal bir hakkıdır. Sağlıklı bir gelecek yetiştirmek temennisiyle. Sevgilerimle.

 

                                                                                                                                    Dr. Ramazan Soylar

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

                                                                                                                 www.drsoylarklinik.com

 

Adres: Hürriyet Mah. Ali Okan Cad. No: 9/1 Tire

Tel: 0542 39 81 222

E-mail: info@drsoylarklinik.com

 
Etiketler: ÇOCUKLUKTA, AŞILAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı