Yazı Detayı
17 Ağustos 2018 - Cuma 12:03 Bu yazı 1666 kez okundu
 
Çocuk Sağlığı ve Sağlam Çocuk Takibi
Dr. Ramazan SOYLAR
buyuktire
 
 

              Atatürk’ün de dediği gibi; vatanın bütün ümidi ve geleceği size, yani genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır. Her genç, çocukluk evresinden geçmektedir.  Gençlerimiz çocukluk evresinden geçerken onların sağlıklı yetişmeleri de gelecekte başarılı olmalarını sağlar. Bu yüzden her çocuk özeldir ve özen ister. Tüm ebeveynler de evladına güzel bir ömür ve gelecek bırakmak ister ve bu uğurda ömür boyu çaba harcarlar. Çocuk sağlığının geliştirilmesi için erken çocukluk dönemlerinden itibaren düzenli takipler önemlidir.  Bunu sağlamak için de çocuk sağlığı ve sağlam çocuk takibi hakkında bilgi sahibi olmak ve bunun yanında bu bilgileri düzenli ve doğru şekilde uygulamak çok önemlidir.

          Bu anlamda bizler size hem bilgi verebilmek hem de çocuklarımızın çeşitli dönemlerden geçerken size yardımcı olabilmek için buradayız. Bu yüzden kliniğimizi sizlerle bir aile olabilmek için açtık. Gazetede ki köşemde aralıklı olarak sizlere çocuk sağlığı, çocuk hastalıkları ve sağlam çocuk takibi ile ilgili destek olmak, bilgi vermek ve içinizi rahatlatabilmek için merak edilen, önemli olan, yanlış bilinen bazı konulara değineceğim.

         Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak adından da anlaşılacağı üzere bizlerin temel görevi öncelikli olarak çocuklarımızın sağlığını korumaktır. Bunun için anne ve babalara sağlıkla ilgili gerekli  bilgileri vermekteyiz. Sağlıklı çocuk takibinin önemini anlatmaktayız. Sağlıklı bir çocuk için dengeli ve sağlıklı beslenmek, aşılama programını düzenli yaptırmak, beden sağlığı yanında ruh sağlığının da korunması, hekimin uygun gördüğü aralıklarda sağlık kontrollerini yaptırmak önemlidir. Bu nedenle çocuk hekimleri olarak diyoruz ki hastalık olmadan çocuklarımızı belli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçirmeliyiz. Beden sağlığı beraberinde ruh sağlığını da getirir. Dolayısıyla tıbbi olarak nöromotor gelişim ve nöropsikiyatrik gelişim de normal olmuş olur.

         Tıbbi olarak sağlıklı olmak için gerekli şartları yerine getirmiş olmak ne kadar önemli ise bunun bir parçası olan evimizde ki huzur, ikili ilişkilerimiz, çocuğumuza ayırdığımız nitelikli zaman, onu ihmal etmemek, gereğinde ona destek  olmak gereğinde özgüveni ve kişiliği gelişsin diye onu özgür bırakmak çok önemlidir.

          Cümlemi tamamlarken bir sonraki yazımda sizleri köşemde tekrar ağırlamak isterim. Size ve çocuklarımıza sağlıklı ve mutlu bir ömür dilerim. Görüşmek ümidiyle. Sevgilerimle.

 

       Dr Ramazan SOYLAR

       Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

       Tire -İzmir

 
Etiketler: Çocuk, Sağlığı, ve, Sağlam, Çocuk, Takibi,
Yorumlar
Haber Yazılımı