Yazı Detayı
22 Ocak 2019 - Salı 11:55 Bu yazı 817 kez okundu
 
ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİ
Dr. Ramazan SOYLAR
buyuktire
 
 

        Tüm dünyada ve ülkemizde çocuklarımızın istismar ve ihmal edilmesine çok sık rastlamaktayız. İstismar ve ihmaller özellikle ebeveynler ve birinci derece akrabalar tarafından yapılmaktadır. Bizim gibi ataerkil, içine kapalı toplumlarda bu duruma daha sık rastlanmaktadır. İstismar, çocukların sağlık, büyüme ve gelişmelerinin olumsuz etkilenmesine neden olan her türlü fiziksel, duygusal ve cinsel davranışlara maruz kalmasıdır. İhmal ise beslenme, sağlık, barınma, giyim, eğitim ve duygusal gelişim gibi gereksinimlerin karşılanmamasıdır. Çocukların tekmelenmesi, ısırılması, kaynar su ile haşlanması, sarsılması, üzerinde sigara söndürülmesi, ruh sağlığını bozacak şekilde suçlanması, aşağılanması, tehdit edilmesi, örselenmesi, bir erişkin tarafından cinsel doyum amaçlı kullanılması istismar örneklerinden bazılarıdır. Çocukların beslenme ihtiyacının karşılanmaması, barınma koşullarının uygun olmaması, güvenli çevre koşullarının sağlanmaması, yeterli sevgi gösterilmemesi, çocuğa ilgi gösterilmemesi, sağlık bakımının ve aşılarının yaptırılmaması, eğitiminin aksatılması da çocuk ihmallerini oluşturmaktadır.  Çocuk istismarı çoğunlukla bilinçli yapılmakta olup ihmaller bazen istemeden de uygulanabilmektedir. Aileler iş yoğunlukları nedeniyle çocukların eğitim hayatı ve başarılarını göz ardı edebilmektedir. Ebeveynleri kısa süreli gören çocuklar anne ya da babaları ile eğlenceli vakit geçirmek istemekte; fakat ebeveynler ya hep yoğun olmakta ya da çok yorgun olmakta ve çocuklarının isteklerine yanıtsız kalmaktadır. Bu da istemeden çocuk ihmallerine neden olmaktadır. Çocuklarımızın istismara ve ihmale uğramasının birçok nedeni vardır. Ebeveynlerin psikolojik sağlıklarının yerinde olmaması, madde bağımlısı olmaları, küçük yaşta çocuk sahibi olmaları, işsizlik ve ekonomik sıkıntı içinde olmaları ve çocuktaki fiziksel ya da zihinsel engel olması çocukların istismara ve ihmale uğramalarının nedenlerinden yalnızca birkaçıdır.

 

        Ülkemizde çocuk istismarı ve ihmali bilinenden çok daha fazladır. Çocuğun sağlığını, bedensel ve zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Her hastalıkta olduğu gibi istismar ve ihmal olgularında da erken tanı ve uygun tedavi çok önemlidir. Bunun için hekimlerin öncelikle bu tür vakalardan şüphelenmesi gerekmekte ve adli bildirimleri zamanında yapması gerekmektedir. Olumsuz süreci yaşayan çocuk yanında bu işi yapan erişkin de cezalandırılma dışında mutlaka tedavi edilmelidir.

 

       İstismar ve ihmale uğramış çocuklar Emniyet müdürlükleri çocuk şubelere, Aile ve politikalar bakanlığına, kolluk kuvvetlerine mutlaka bildirilmelidir. Unutmayınız ki sağlıklı çocuklar, mutlu yarınlar için çocuklarımızın ruh sağlığı da çok önemlidir. Esenlikler dilerim. Sevgiyle kalın.

 

       

Dr. Ramazan Soylar               

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı                     

www.drsoylarklinik.com         

Hürriyet Mah. Ali Okan Cad. No: 9/1 Tire-İzmir            

Tel: 0542 39 81 222

 

 
Etiketler: ÇOCUK, İSTİSMARI, VE, İHMALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı