Yazı Detayı
14 Eylül 2018 - Cuma 10:52 Bu yazı 601 kez okundu
 
CEVİZE BESLENMENİZDE YER AÇIN
Zeynep Filiz
 
 

Beyne benzetilen sayısız faydası olan ceviz; mutfağımızda yer alan tatlılarımızın ve tuzlularımızın baş tacı,ara öğünlerimizin klasiği,sofralarımızdan eksik olmayan bir yağlı tohumdur.

Ceviz, binlerce yıla dayanan zengin bir tarihe sahiptir. Milattan önce 7000’lere dayanan ceviz, insanın bildiği en eski ağaçtır. Romalılar cevizi Juglansregia veya “Jüpiter’in kraliyet palamudu” olarak adlandırmıştır. Uzak tarih kayıtlarında, İngiliz cevizinin eski İran’dan geldiği ve orada sadece kraliyet ailesine özel olarak sunulduğu görülmektedir.

Cevizin besinsel değerlerini incelediğimizde ; 30 gram (12-14 yarım ceviz ) fosfor,magnezyum,bakır kaynağı olmakla birlikte 4 gram protein ve 2 gram da lif içermektedir.Ceviz Omega 3 ‘ün bitkisel formu olan alfa linolenik asit açısından (ALA) zengin olan tek yağlı tohum kaynağıdır. Ceviz diyabetten kanser hastalığına kadar bir çok hastalığın tedavisi ile ilişkilendirilmiştir.

ANTİOKSİDAN KAYNAĞI

Ceviz E vitamininden ve elajik asitten zengindir.1.113 farklı gıdaların antioksidan değerlerini test eden bir çalışmada cevizin antioksidan içeriği açısından böğürtlenden sonra ikinci sırada olduğu belirlenmiştir.Yapılan hayvan çalışmalarında ceviz tüketiminin meme,prostat ve kalın bağırsak kanserlerini baskılayabildiği açıklanmıştır.

KALP SAĞLIĞI

Ceviz ALA kaynağı olması ve E vitamini açısından zengin olmasıyla birlikte kalp dostu bir besindir.Cevizin LDL kolesterolü ( kötü kolesterolü) 16 ‘ya kadar düşürebileceği çalışmalar ile kanıtlanmıştır.Günde 1 avuç ( 12-14 yarım ceviz ) tüketimi kalp sağlığı için olumlu etkilere sahiptir.

BEYNİNİ BESLE

Son zamanlarda bunama ve Alzheimer hastalığından hayatını kaybedenlerin sayısı giderek artmaktadır.Türkiye ‘ de 400.000 civarında Alzheimer hastası olduğu tahmin edilmektedir.Journal of Alzheimer’s Disease’de (Alzheimer hastalığı dergisi) yayınlanan çalışmalarda Akdeniz tipi beslenmenin ve  ceviz tüketiminin ;  daha iyi hafıza skorları ve bilişsel fonksiyonla ilişkili olduğu belirtilmiştir.Araştırmalar devam etmekle birlikte cevizde bulunan yüksek polifenol içeriğinin bilişin korunması ve yaşla bağlantılı bilişsel gerilemeye fayda sağladığı üzerinde bulgular mevcuttur.

EĞER UYKUSUZLUK ÇEKİYORSAN CEVİZE DİKKAT

Uykuyu düzenleme özelliğiyle tanınan melatonin hormonu cevizde bulunmaktadır.Eğer uykusuzluk çekiyorsan yatmadan 2 saat öncesinde ceviz tüketmen uykusuzluğuna iyi gelecektir.

ERKEK ÜREME SAĞLIĞI İÇİN CEVİZ TÜKETİN

Tarih boyunca,çeşitli gıdalar insanda üreme başarısı ile ilişkilendirilmiştir fakat hep annenin beslenmesi vurgulanırken,babanın beslenmesi göz ardı edilmiştir.Babanın beslenmesi de en az annenin beslenmesi kadar önemlidir çünkü bilimsel çalışmalar ; babanın beslenme düzeninin yalnızca üretkenliği için değil,aynı zamanda çocuğun ve sonraki kuşakların sağlık durumunu etkilediğine işaret etmektedir.Biology of Reproduction(Üreme biyolojisi) dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre günde 75 gram ceviz tüketiminin sperm canlılığını,hareketliliğini ve morfolojisini geliştirdiği kanıtlanmıştır.Farklı bir çalışmada da 75 gram ceviz tüketiminin aynı etkileri sağladığı belirtilmiştir.

Cevizin sayısız faydasını gördükten sonra cevize beslenmenizde yer açmanızı öneririm.

 

Diyetisyen Zeynep Filiz 

 
Etiketler: CEVİZE, BESLENMENİZDE, YER, AÇIN, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı