Yazı Detayı
16 Haziran 2014 - Pazartesi 14:26 Bu yazı 5992 kez okundu
 
FİNANSAL FARKINDALIK VE OKURYAZARLIK
 
 

Ülkemizde son yıllarda gelişim gösteren finansal farkındalık ve okuryazarlık kavramının günlük yaşantımızda etkileri oldukça fazladır. Her ne kadar bizim kelime literatürü geç girmiş bir kavram olsa da, gelir düzeyi veya iş kolu ne olursa olsun gündelik yaşamımızın içinde sürekli ihtiyaç duyduğumuz bilgilerin başında geliyor. Gerek ülkede ki ekonomik olaylar gerekse bölgemizde ki ekonomik olaylarla karşımıza farklı ekonomik kavramlar çıkmaya  başlıyor. Kredi, faiz, enflasyon, döviz kurları, yatırım kararları derken bu liste fazlasıyla uzayarak gidiyor. Peki bu kadar karmaşık görünen liste içinde biz harcamalarımızı, tasarruflarımızı belki de en önemlisi yatırımlarımızı nasıl yapacağız. Eskiden bu yana alışıla gelmiş kulaktan dolma yöntemlerle mi?

Bu sorunun çözümüne yönelik olarak birçok özel ve resmi banka veya özel eğitim kurumları girişimde bulundu. Hala daha da çeşitli kurslarla veya konferanslara bu alanda faaliyet  gösteriyor. Finansal farkındalık ve okuryazarlık açısından bu faaliyetlerin kişisel gelişim açısından faydası tartışılmaz ama birçok kişinin bu kurslara katılma fırsatı veya zamanı yok. Bireysel olarak bu bilgilere ulaşmakta çok kolaylaştı. Gazetelerin ekonomi sayfalarına genel anlamda uzak olmamız, gerekse yeterli ve doğru bilgiye ulaşma zorluğu;  finansal piyasa üstüne kurulan birçok tv kanalı veya günlük, haftalık çıkan içinde birçok bilgi derinliği olan gazete ve dergilerle aşılmış oldu. Belki birçoğumuzun bilgisi olmasa da Merkez Bankası, Hazine Müşteşarlığı, SPK, TÜİK gibi resmi kurumların internet sayfaları üstünde oluşturduğu veri bankaları sayesinde bilgiye ulaşabilirlik ve seffaflığı sağlanmış oldu.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse;  finansal farkındalık ve okuryazarlık konusunda bireylerin kendi üstlerine büyük görev düşmekte, yatırım ve tasarruf kararlarında ve ekonomik hayatlarındaki kararlarda doğru şeçim yapmakta yardımcı olacaktır. Düzenli olarak takip edilen bir ekonomisi dergisi veya akademik yayınlar bile birçok ekonomik konuda bireysel farkındalık yaratabilecektir. Umarım yaratabileceğimiz farkındalık ile karmaşık bir yapı olarak gördüğümüz finansal yapı tabularımızı yıkabiliriz.

 

                                                                İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ

                                                                FİNANSAL EKONOMİ YÜKSEK LİSANS

                                                                ALPTUĞ BAKANOĞLU

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , FİNANSAL, FARKINDALIK, OKURYAZARLIK,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı