Yazı Detayı
28 Nisan 2014 - Pazartesi 09:55 Bu yazı 1498 kez okundu
 
SUDAN DEVLET BAŞKANI
HÜSNÜ BARIŞAN
 
 

Sudan Kuzeydoğu Afrika’da bir cumhuriyettir. Kuzeyinde Nijerya ve Libya çölleri bulunur. İyi yağmur alan yerleri ovalar ve sazlıklarla kaplıdır. Sakız ağaçları geniş alanları kaplar. Nüfusun çoğunluğu zencilerden oluşur. Resmi dil Arapça’dır. Başkent Hartum’dur. 1823’de Mehmet Ali Paşa tarafından işgal edilmiştir. Omdurman başkentten daha büyüktür. Nüfusu 400.000’e yaklaşır. İktisadi yönden dış ödemeler dengesi sürekli açık veren bir ülkedir.

Yakın tarihte Fransa ve İngiltere Sudan ile sürekli ilgilenmiştir. İngiltere bu ülkeyi kendi egemenliğinde ancak Mısır’a bağlı gibi göstermiş, hatta bir ara Mısır Kralı Faruk’a Sudan Kralı unvanı da verilmiştir. 1955’te bağımsızlığını ilan eden Sudan 1969-1971 arasında çok sayıda ayaklanmaya sahne olmuştur. General Cafer Humegri ayaklanmaları bastırmış 1971’de yeni bir meclis ile Sudan Demokratik Cumhuriyeti kurulmuştur.

Halen 300 üyeli bir ulusal meclis yasama görevi yapar. Müslümanların mahkemeleri ayrıdır. Ve şeriat kuralları uygulanır. Yakın tarihi bir seri askeri darbelerle doludur. Yasama erki zaman zaman şimdilerde olduğu gibi askıya alınmıştır. Zaman zaman gücünü gösteren Müslüman kardeşler örgütü faaliyetine karşı Sudan halk kurtuluş hareketi ayaklanmalar düzenlemiştir. 1991’de isyancılarla yapılan görüşmeler sonuç vermeyince 1993’de askeri cunta kendisini dağıttı ve tümgeneral Ömer El Beşir’i cumhurbaşkanlığına atadı.

Günümüzde Sudan’ın başında bulunan aynı aileden Ömer El Beşir hakkında uluslararası ceza mahkemesi Darfur bölgesinde olan ayaklanmaları bastırma sırasında aşırı güç kullanıldığından ve çok sayıda insanın ölümünden suçlu bularak hakkında tutuklama kararı çıkartmıştır. El Beşir, normal olmayan zenginleşme vb. kişisel nitelikli suçları ile itham edilmemiş aksine tarih boyunca ülkesinde çıkan isyanları bastırma konusunda daha fazla orantısız güç kullanmıştır. Mahkeme başsavcısı Luis Moreno Ocampo’ya göre şiddet olaylarında en az 35000 kişi öldürülmüş ayrıca 100000 kişi açlık ve hastalıktan telef olmuştur.

Mahkemenin dayandığı uluslararası sözleşme ve faaliyeti ABD tarafından kabul görmemektedir. Mahkeme Lahey’de faaliyet göstermektedir. Lahey adalet divanından farklı olarak belirlenen suçlar için herkesin başvurusuna açıktır.

Mahkeme kararına Hartum’da toplanan hükümet yanlısı gençler protesto ederken, Sudan’daki “Kurtuluş Hareketi” lideri kararı Büyük Zafer olarak nitelenmiştir. Ayrıca çok sayıda Sudanlı Muhalifler, Beşir ve kabinesinin adaletin elinden kurtulmayacağını iddia etmiştir.

Beşir geçen yıl 21 Ocakta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti ile Türkiye’ye gelmiş ve samimi bir şekilde karşılanmıştır. Ayrıca Başbakan Erdoğan’la da görüşmüştür.

 
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı