Yazı Detayı
08 Nisan 2014 - Salı 11:45 Bu yazı 8265 kez okundu
 
PRP(PLATELET RİCH PLASMA): TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA : Kök Hücre Destekli Cilt Yenileme
 
 

PRP ( Platelet Rıch Plasma ) günümüzde cilt gençleştirme yöntemlerinden biri olan hücresel tedavide ulaşılan en iyi ve en yeni yöntemlerden biridir. Hiç bir allerji ve bulaşıcı hastalık riski taşımayan bu tedavide kendi kanımızdan elde edilen hücrelerle gençleşip zamanı geriye sardırmak ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmak olasıdır.
PRP tedavisinde elde edilen bu plazmada yoğun trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökositler (beyaz kan hücreleri) mevcuttur. Aktive olmuş trombositler ve lökositler büyüme faktörleri salgılar. PRP yönteminde, büyüme faktörleri kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler. Böylece dokuda yenilenme meydana geldiği düşünülmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır. Kendi kanımızda bulunan trombositler kollajen uyarıcı bir takım faktörler salgılayan ve kök hücre kökünü sağlayan gençleştirme uzmanı hücrelerdir. Derimizde herhangi bir sebeple yara oluştuğu zaman ilgili alana hücum ederek onarım sürecini başlatırlar ve yaranın kapanmasını sağlarlar . Cildimiz de genetik bir program çerçevesinde 20li yaşlardan itibaren yaşlanmaya başlar görünümünde bazı değişiklikler oluşur.
Plazma uygulaması; kişiden az miktarda alınan kanın özel bir tüpe konularak santrfüj işlemine tabi tutulduktan sonra ayrıştırılması ile elde edilen PRP'nin yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla verilmesidir. Prp tedavisinde elde edilen plazmada yoğun trombositler bulunur. Normal kanda 150.000 - 300.000 olan trombosit sayısı PRP de 1.000.000lara ulaşır. Aktive olmuş trombositlerden salınan büyüme faktörleri kök hücrelerin gücünü ve çoğalmasını tetikleyerek dokuda kollagen üretimi uyarılır ve deri yenilenmesi gerçekleşir . Uygulama ile ayrıca yeni damarlar oluşarak bölgenin kanlanması artmakta, böylece hasarlı bölgenin daha iyi beslenmesi sağlanır.

PRPNİN UYGULAMA SIKLIĞI : Genellikle 2-3 hafta arayla en az 3 seans şeklinde uygulanmakta 6 ay yada yılda bir tekrarlanmalıdır.
Medikal Estetik alanında uygulama kim tarafından, hangi durumlarda yapılmaktadır?

PRP uygulaması özel kitler aracılığıyla hekimler tarafından yapılmaktadır. En genel tanımla estetik tıpta PRP; yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde ve;

Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin yeniden yapılanmasını hızlı biçimde sağlamak,

Deride yılların ve güneşin sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, deriye esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,

İyileşmesi uzun süren yaraların, çatlakların ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,

Saç dökülmesi tedavisinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek

gibi amaçlarla kullanılmaktadır.
P.R.P. tedavisi saç dökülmesinin durdurulmasında ve zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasında uygulanan temeli doku yenilenmesine dayanan bir tedavi yöntemidir. napaj yöntemi ile saç dökülmesinin başladığı ya da saç köklerinin zayıfladığı bölgeye enjekte edilerek işlem sonlandırılır. 30 dakika süren bu işlemden sonra hasta da herhangi bir acı ve iz oluşmamaktadır. Enjekte sonrasında kişi normal hayatına devam edebilir.
Uygulama birçok beklentiyi karşılayacak özelliklere sahiptir. En önemlileri;
. Alerji riski yoktur,

Etkileri uzun sürelidir,

Yeniden canlandırıcı / yapılandırıcıdır,

Kolay ve güvenli biçimde uygulanır,

Yalnızca yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.

Kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesini deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” sağlar.
Dr.Hülya ÇANKAYA ÖZDEN
DERMATOLOJİ UZMANI
Bilgi için: 0232 500 70 00

 
Etiketler: PRP(PLATELET, RİCH, PLASMA), TROMBOSİTTEN, ZENGİN, PLAZMA, , Kök, Hücre, Destekl
Yorumlar
Haber Yazılımı