Yazı Detayı
25 Mart 2014 - Salı 10:24 Bu yazı 1456 kez okundu
 
SEDEF HASTALIĞI (PSORİASİS):
 
 

Sedef hastalığı ailesel yatkınlık zemininde çevresel tetikleyici faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Kırmızı üzeri sedefimsi kepeklenmelerle seyreden bir deri hastalığıdır. Üzerindeki kabukların renginden dolayı halk arasında sedef hastalığı olarak bilinmektedir. Alevlenme ve iyileşme dönemleri gösteren süregen bir seyir özelliği vardır. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. En çok 16-22 yaşlarında ve 57-60 li yaşlarda başlar
Nedeni tam bilinmiyor. Kalıtımsal olarak yatkınlığı olan kişilerde bazı infeksiyonlar, fizik, kimyasal veya psişik travmalar, gebelik menopoz gibi hormonal dalgalanmalar, bazı ilaçlar hastalığın ortaya çıkışında tetikleyici olabilir. Bu nedenle hastalığı tanımak, tetikleyicilerden korunmak çok önemlidir. Erken tanı daha lezyonlar azken hastalığı kontrol altına almayı kolaylaştıracaktır
*Sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Hastanın kendisinde bir bölgeden diğerine veya başkasına temas ile, ortak eşya kullanarak bulaşmaz.
En çok görülen diz, dirsek, saçlı deri, kuyruk sokumu gibi vücut bölgelerinde birkaç santimetre çapındaki kırmızı-kepekli döküntülerdir (Plak psoriaSİS)
* Özellikle çocuklarda, boğaz infeksiyonları sonrası boyutları bir santimetreden küçük olan yaygın döküntüler olabilir (guttata psoriasis).
* Çok az sağlam deri bölgesi bırakacak kadar yaygın olabilir (jeneralize psoriasis). Tüm vücut derisi kızarıp, kepeklenebilir (Eritrodermik psoriasis).
* Bu tiplerin dışında sedefin püstüler psoriasis diye isimlendirilen cerahatli döküntülerle seyreden, alışılmışın dışında kıvrım bölgelerini (koltukaltı, meme altı, kasık gibi) tutan çeşitleri de vardır.
Ayrıca hastalığın sevdiği bölgeler saçlı deri, tırnaklar, genital bölgedir. Tedavi edilmezse zamanla kalınlaşıp özellikler eller ve ayaklarda hareketi zorlaştırır. Tırnak tutlumu da şiddetli sedef hastalığı belirtisidir. Eklem tutulumu eşlik edebilir.
Sedef için özel bir kan testi veya tahlili yoktur. Teşhis genellikle dermatoloji-cilt doktoru tarafından derinin muayenesi ile konur.
Tedavi hastalığın belirtilerinin silinmesini sağlar, yinelemeleri önleyemez. Sedef hastalığının en önemli özelliği kişiden kişiye hatta aynı kişide bile değişebilen sürelerde yineleyebilmesidir. Tedaviye erken başlamış olma bu açıdan üstünlük sağlamaz. Tam aksine yanlış veya gereksiz tedaviler hastalığın direnç kazanmasına, hafif şekillerin ağır, yaygın sedef tiplerine dönüşmesine neden olabilir.
Psoriasis tedavisinde amaç, hastanın yaşam kalitesini yükseltmek ve hastada yan etki oluşturmadan uzun remisyon (hastalıksız) dönemleri sağlamaktır.
Tedaviye her zaman en basit ilaçlarla başlanmalıdır. Bu nedenle yaygın olmayan hastalıkta, bölge derisinin özelliğine göre seçilmiş losyon, krem veya merhemler uzman hekimlerin denetiminde kullanılmaktadır. İleri boyutta hastalıkta ve tedaviye yanıtsız hastalık formlarında Acitretin kapsül, metotrexat iğneler kullanılabilir.
Dr.Hülya ÇANKAYA ÖZDEN
DERMATOLOJİ UZMANI
Bilgi için :0232 5007000

 
Etiketler: SEDEF, HASTALIĞI, , (PSORİASİS),
Yorumlar
Haber Yazılımı