Yazı Detayı
19 Mart 2014 - Çarşamba 10:38 Bu yazı 1236 kez okundu
 
GünümüzüN mucize işlemi :BOTOX
 
 

Bakmayın siz Avrupa yakasının annesi İfo;nun o komik abartılı görüntüsüne… botox ta artık bu tür görüntülere rastlamıyoruz artık.
Botox bakteriden üretilen bir toksindir. Laboratuar ortamında üretilir. Göz ve nöroloji hekimleri tarafından hastalık tedavisinde çok daha yüksek dozlarda kullanılmaktadır. Yüz hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlıdırlar. Yıllar süren mimikler sonucu, kaslar deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar.
Kozmetik cerrahide Botulinum A eksotoksin Tip A ( Botoks ) yüzdeki yatay alın kırışıklıkları, iki kaş arası dik çizgiler, göz çevresi kırışıklıklarını yok etmek , kaş kaldırma amacı ve terleme tedavisinde yıllardır güvenle uygulanmaktadır. Bunun dışında burun üzeri ve üst dudakta olan kırışıklıklarda, yüzdeki asimetrilerde, boyundaki çizgiler ve bantların giderilmesinde kullanılır. Botoks yüzdeki kırışıklıkları gidermesi yanında yoğun koltukaltı, el terlemesi durumlarında son derece etkilidir ve migren tedavisin de başarıyla uygulanmakta olup cerrahi gereken bazı hastalara bunu operasyon olmadan verebilmektedir.
Botox mimik yaparken oluşan kas hareketlerini yaklaşık 5-6 ay boyunca engeller. Bu durum bize 2 tane avantaj sağlar. Siz 5 ay boyunca kaşınızı çatıp alnınızı kaldırıp göz çevresini çalıştıramadığınızı düşünün bu durumda o hareketi yapamadığınız için o hareketi unutuyorsunuz ve çalışmayan o kasınız zayıflar. Yapılan uygulamayı takiben 2 . gün etkileri başlar 15. gün net etkisini gösterir. 120. günden itibaren botoks etkileri azalır 6. ay uygulama tekrarlanabilir. Tekrarlayan uygulamalar sonucu zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak botoks özellikle yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı ciddi şekilde yavaşlatır.
Botox uygulamasından sonra kişi dinlenmiş bir görünüme kavuşur. Botox yıllardır uygulanan bir işlemdir. Artık kas ve yapısını çok iyi bildiğimiz için maske yüz görünümü oluşmamaktadır.
Botox uygulamaları sonrasında kaş ve göz kapağı düşüklüğü uygunsuz bölgeye yapılan işlemlerden sonra görülebilir. Hamileler ve bazı nörolojik hastalıkları bulunanlar dışında Botox pek çok bireyde güvenle kullanılabilir.
Dr.Hülya ÇANKAYA ÖZDEN
DERMATOLOJİ UZMANI
Bilgi için :0232 5007000

 
Etiketler: GünümüzüN, mucize, , işlemi, BOTOX
Yorumlar
Haber Yazılımı