Yazı Detayı
11 Mart 2014 - Salı 10:37 Bu yazı 2810 kez okundu
 
LEKELER
 
 

Günümüzde en sıkıntılı durumlardan biri lekelerdir. Son yıllarda dış etmenlerin etkisiyle ozon tabakasının koruyuculuğu azalması ile ultraviyole(UV) ışınlarını zararlı halde filtre edilmeksizin daha yoğun almaktayız.
Lekeyi oluşturan pigmentten sorumlu melanosit hücresi ve melanosit hücresinden sentezlenen melanin pigmentidir. Pigment artışı yapan en önemli neden güneş maruziyetidir. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanımı, altın kinin gibi duyarlandırıcı ilaç kullanımı, bilinçsiz ellerde yapılan peeling uygulamaları leke oluşumunu sağlayan faktörlerdir.
Ülkemizde lekeye yalnızca kozmetik kaygı olarak bakılmakta. Ancak biz dermatoloji hekimleri lekeyi güneş hasarı , deri hastalığı ve deri kanseri potansiyeli olarak değerlendiririz. Bu yüzden tedavideki önceliğimiz her zaman uygun güneş koruyucu olmalıdır. Ama toplumumuzda güneş koruyucu sürme bilinci çok yanlış uygulanmaktadır. Bizler güneş koruyucuyu yalnızca yazın denize giderken sürüyoruz. Doğrusu güneş koruyucu yaz, kış dışarı çıkmadan önce sürülmeli, 3 saatte bir tekrarlanmalıdır. Güneş korucuyu doğru kullanmak leke tedavilerimiz esnasında da çok önemlidir. Çünkü leke tedavileri esnasında ciltte yüzeyel soyulma yapar ve bebek cildi gibi hassas bir hale gelir. Çok iyi korunmazsa daha kötü lekelenme olabilir ciltte.
Leke tedavilerini ev ve ofis uygulamaları olmak üzere ikiye ayrılır.
Evde destek için kullanılan kremlerin içerikleri hidrokinon, azeleik asit, glikolik asit , tretinoin vb. tek başına veya kombinasyonları şeklinde olmalıdır.
Ofis uygulamaları ise peeling uygulamaları ve lazer işlemlerini içerir. Leke tedavilerinde ençok tercih edilen meyve asitleri olarak da bilinen glikolik asit uygulamalarıdır. Öğle arası uygulamaları da denen bu işlem toplam 15-30 dk arasında sürer. 6-8 seansta ideal yanıt alınır. Ayrıca TCA ve jessner peeling uygulamarı da vardır.
Lazer tedavileri arasında ise ; fraksiyonel lazer ve Q-Switched Nd Yag lazer uygulamaları bulunmaktadır. Fraksiyonel lazer işlemi sonrası ciltte ilk 24 saat güneşte yanmışsınız gibi bir kızarıklık ardından bronzluk oluşur. Ayda bir uygulama yapılır.
Q-switched Nd yag lazerde cilt üzerinde bir değişiklik olmaksızın direkt lekeye yöneliktir. Haftada bir uygulanır. İşlem sonrası hafif bir kızarıklık dışında bir sorun yoktur.
Tüm bu uygulamalar dermatoloji uzmanı eşliğinde yapılmalıdır. İşlem öncesinde ayrıntılı leke muayenesi şarttır. Çünkü kişilerin leke gibi algıladığı renk değişikliğinin bir kısmı çil bir kısmı damar genişlemesi şeklinde olabilir. Bunların tedavi yaklaşımları farklıdır. Örneğin damar genişlemeleri olan bir yüze glikolik asit içerikli peeling uygulaması ve ev kremleri kullanmak uygun değildir.
Haftaya günümüzün mucize işlemlerinden botoxtan bahsedeceğiz…
Dr. Hülya Çankaya Özden
Dermatoloji Uzmanı
Bilgi için Tel :0232 500 70 00

 
Etiketler: LEKELER
Yorumlar
Haber Yazılımı