Yazı Detayı
27 Şubat 2014 - Perşembe 09:52 Bu yazı 2021 kez okundu
 
ÇOCUKLARDA ZEKA OYUNLARININ FAYDASI
 
 

Melda Toprakçı’da Büyük Tire Gazetesi köşe yazarları arasına katıldı. Büyük Tire’nin büyüyen köşe yazarları ailesi içerisine giren Toprakçı, ‘Mental Matematik’ uzmanı, başta alanı olmak üzere ‘eğitim’ ve ‘beynin kapasitesini arttırma’ konuları üzerinde yazılar yazacak. Büyük Tire Gazetesi olarak Melda Toprakçı’ya “Hoş Geldiniz” diyoruz. Toprakçı’nın gazetemizdeki ilk yazısı “Çocuklarda zeka oyunlarının faydası” konu başlığı ile bugün siz değerli okurlarımızın beğenisine sunuldu.

 

MELDA TOPRAKÇI KİMDİR ?

 

1984 yılında İzmir Karşıyaka’da doğan Melda Toprakçı; ilk, orta ve lise eğitimini burada aldıktan sonra, Üniversite eğitimini de İzmir’de tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İiktisat Bölümü’nden 2005 yılında mezun olan Toprakçı, daha sonra Almanya’da Münih Teknik Üniversitesi’nde ‘Matematik’ (İngilizce ve Almanca) alanında yüksek lisans yaptı. Eğitim hayatını tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra iş hayatına atılan Toprakçı, İş Bankası ve Ergo Sigorta Bölge Müdürlüğü’nde bir süre çalıştı. Toprakçı, geçtiğimiz aylarda Tire’de “Fen Mental” isimli aritmetik, matematik ve İngilizce eğitimi veren kurs açtı. Şuanda başarılı şekilde Tire’de hizmetlerini sürdüren Fen Mental’da çocukların ve gençlerin zekalarını, hafızalarını ve beyin kapasitelerini geliştiren çalışmaları yapan ekibi yönetmekte.

 

ÇOCUKLARDA ZEKA OYUNLARININ FAYDASI


Çocukların zekâ gelişimi ve kendini ifade etmesinde oyunun önemi büyüktür. Özellikle zekâ oyunları, çocuklara zihinsel deneyim sunduğu gibi gerçek hayata da hazırlıyor. 

Akıl oyunlarında çocuklar yanlışlarından ve yenilgilerinden çok şey öğreniyor. Zira çocuğun kazandığında sevinmesi güzeldir fakat yenilgi kadar öğretici değildir.

Çocukların birçoğu ya çizgi film karşısında çok fazla zaman geçiriyor yahut zihinsel gelişimine hiçbir katkı sağlamayan oyuncaklarla günü bitiriyor. Bilgisayar başında çeşitli oyunların müptelası olan yeni nesil çocuklar, satrançtan habersiz büyüyor. 

Uzmanlar, ailelere oyun ve oyuncak alırken çocukları zihinsel açıdan etkin kılacak, düşünmeye yöneltecek ve mümkünse bir başkasıyla etkileşime girebilecekleri oyunlar almalarını öneriyor.

 

 

Çocuklar artık çok erken yaşta televizyonla tanışarak pasif bir hale bürünüyorlar, “Çocuk aktif olmak ister; tutmak, vurmak, atmak, sallamak ister. Daha bir yaşına girmemiş bir çocuk, elindeki kaşığı tencereye vurarak çıkardığı sesi dinler. 

Halıya vurduğunda çıkardığı sesle tencereye vurduğunda çıkardığı sesin farklı olduğunu öğrenir. Ama maalesef çocuklarımızın öğrenme iştahını kendi ellerimizle söndürüyoruz.

 

Çocuklar bizim yarınlarımızdır, onları bugünlerde iyi bir eğitim vermezsek ışıklarını söndürürüz; yarınlarda karanlık kalırlar.

 

AYDINLANMIŞ YARINLAR ÜMİDİ İLE ...!                                                                                            

 

MELDA TOPRAKCI

                                                                                         

 

 
Etiketler: ÇOCUKLARDA, ZEKA, OYUNLARININ, FAYDASI
Yorumlar
Haber Yazılımı