Yazı Detayı
25 Şubat 2014 - Salı 09:42 Bu yazı 1413 kez okundu
 
İSTENMEYEN TÜYLER VE EPİLASYON
 
 

Kıl follikülü insan vücudunun en karmaşık ve en küçük organlarındandır. İnsanda yaklaşık 5 milyon kıl follikülü vardır.  Bunun     1 milyonu saçta, kalanı  vücutta yerleşir.Vücut kılları 3 tiptir. 1.si ayva tüy, 2.si sert kıl(terminal),  3.sü ise intermedier kıldır.

 İnsanda büyüme (anajen), regresyon  (katajen) ve dinlenme (telojen) dönemlerinden geçen ve bunu hayat boyu sikluslar şeklinde gösteren tek organdır. Bu  dönemler   vücuttaki  tüm kıllar için geçerlidir. Ama her bölgede süreleri  ve oranları  farklılık gösterir. Örneğin saçta anajen dönem 2-6 yıl sürerken,  vücutta ortalama 4-8 hafta  sürer. Bu giriş bilgileri bazı nedenlerden dolayı önemlidir. Çünkü lazer epilasyon işlemi esnasında lazer ışığı yalnızca anajen dönemdeki kıl kökü ve kılı görür ve yakar.

Kişilerde istenmeyen tüyler yıllarca sorun yaratmıştır. Ayrıca kıllanma problemleri de hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

AŞIRI  TÜYLENME ; Hirsutismus  (Hirsutism) kadınlarda normalde olmaması gereken bölgelerde, çenede, dudak üstünde, meme çevresinde ve göğüs aralarında, göbek altında orta hatta ve sırtta, bacakların iç kısımlarındaki kıllarda sertleşme, kalınlaşma ve renklerinde koyulaşma olmasıdır. Yani erkek tipi kıllanma görülmesidir.

Hirsutismus genellikle erkeklik hormonları olarak bilinen ve kadınlarda düşük düzeylerde bulunan androjenlerin kanda artışına veya bu hormonlar normal olsa bile kıl foliküllerinin androjenlere olan duyarlılığında artışa bağlıdır.

Hirsutismus (Hirsutism) kadınlarda normalde olmaması gereken bölgelerde, çenede, dudak üstünde, meme çevresinde ve göğüs aralarında, göbek altında orta hatta ve sırtta, bacakların iç kısımlarındaki kıllarda sertleşme, kalınlaşma ve renklerinde koyulaşma olmasıdır. Yani erkek tipi kıllanma görülmesidir. Kadın vücudunda erkek tipi olmayan kıllardaki genel artışa ise hipertrikozis  adı verilir.

Hirsutismus genellikle erkeklik hormonları olarak bilinen ve kadınlarda düşük düzeylerde bulunan androjenlerin kanda artışına veya bu hormonlar normal olsa bile kıl foliküllerinin androjenlere olan duyarlılığında artışa bağlıdır.

Kadında erkeklik hormonu üretimini artıran durumlardan en önemlisi polikistik over sendromudur . Bu hastalıkta adet düzensizliği ve sıklıkla aşırı tüylenme görülür.  Hirsutismusun bunun dışında da pek çok nedeni vardır ve araştırılmalıdır. Bunlardan biri böbrek üstü bezinden kaynaklanan        ve  artan hormonun etkisiyle olan tüylenmedir.

Başka ve sık görülen bir neden  de  akdeniz  tipi kıllanma dediğimiz bir tiptir. Burada vücutta herhangi bir hormon yüksekliği olmaksızın gerçekleşir. Nedeni belli değildir. Ayrıca androjen benzeri ilaç kullanımı, tiroid hastalıkları etken olabilir.

Haftaya epilasyon yöntemlerinden bahsedeceğiz…

Dr. Hülya Çankaya Özden

Dermatoloji Uzmanı

Bilgi için Tel :0232 500 70 00

 

 
Etiketler: İSTENMEYEN, TÜYLER, EPİLASYON
Yorumlar
Haber Yazılımı