Yazı Detayı
25 Haziran 2016 - Cumartesi 13:04 Bu yazı 3610 kez okundu
 
SAYIN TİRELİLER…
 
 

Sayın Tireliler, ‘Misafir Kalem’ olarak kaleme aldığım ve sizinle paylaşmak istediğim ilk köşe yazımda, izin verirseniz bir Torbalılı olarak sizlerle bazı anılarımı paylaşmak isterim.

AZ SONRA KANLAR İÇİNDE BAHÇEYE GERİ GELDİ….

Tire’de 70 yaşlarında ikinci kuşaktan bir halamız vardı. Çoluk çocuğu yoktu. Ama hali vakti yerindeydi. İki üç yerde evleri vardı. Artı Tire dışında yirmi dekar üzeri çiftliği andıran bahçeli arazisi vardı. Ayvalar, narlar… Hatta arılardan tutun güvercinlere kadar. Ben ilk Hollanda cinsi ineği de orada gördüm. Bahçenin içinde sanki malikane gibi eski Yunanlılardan kalma taş bina vardı. İki defa da hacca gitmişti.

Eşimi de çok sevdiğinden bana, “Buraya gelin, ana oğul gibi beraber oturalım” dedi ve Tire’ye böylece taşındım.

Onun belli işçileri vardı. bense keyfi işlerle uğraşan sanki bir veliaht gibiydim. Bir gün; nar ve ayva toplayıp pazara gitti. Bahçe yolu çukur gibiydi, etrafı da kargılık adeta bir tüneli andırıyordu. Az sonra kanlar içinde bahçeye geri geldi. Saldırıya uğramıştı. “Hemen gidip bir taksi getireyim” dediğimde, inatla “Koluma gir, böyle götür!” dedi. Tabancasız olarak bir yere asla adımını atmazdı. Her neyse yetkili mercilere başvurduk. 

Bütün yetkililer hepsi bahçeye geldi. Çok hatırlı biriydi. Yetkililer, benim için; “Bu çocuk geldikten sonra mı oldu, bu olay?” diye sorunca, Halamız, “Asla ! Benim daha yakınlarım, bu çocuğu çekemediler. Komploya geldim” dedi. Bunun üzerine yetkililer bana, “Burada çok dikkatli ol!” önerisinde bulundular. Bunu duyan eşim bana dönerek, “Beni öldür, ben artık burada duramam!” diye istekte bulunarak gitmemiz yönünde direndi. Sonuç; geri dönüş yine Torbalı’ya oldu. Zaten ikinci kuşak halamız bir süre sonra rahmetli oldu. Ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim o saygı değer insana yüce Allah bol bol rahmet eylesin.

BU NE GÜZEL HASTANE, ALLAH HASTANE PERSONELİNİN YOLUNU AÇIK ETSİN!

Aradan 50 yıla yakın zaman geçti. Bir rahatsızlığımdan dolayı, geçtiğimiz yıllarda tavsiye üzerine Tire Devlet Hastanesi’ne geldim. Aman Allah’ım, bu ne güzel Hastane ! Üniversite hastanelerinden bile güzel. Bir antibiyotik kokusu bile duyamazsınız. Hastanenin üroloji bölümünde ameliyat oldum. Doktorum sayın Hasan KARBOĞA idi. Şimdi Gaziantep’te kulakları çınlasın. İkinci bir ameliyat olmam gerekti. Onu da 12.09.2014 tarihinde ortopedi bölümünde menüsküsten oldum. Ameliyatımı Dr. Gürhan ZİNCİRCİOĞLU yaptı. Şuanda kendisini minnetle anıyorum.

Yine tarih 04.11.2015’te eşim, Tire Hastanesi’nde sayın Dr. Şefik SEYLAN’a ameliyat oldu. Onu da minnetle anıyoruz. Geçtiğimiz günlerde, 23 Mayıs 2016 günü sabahı irkilerek uyandım. Kalbim duracaktı. Sabah erkenden 07:00 sıralarında Tire Hastanesi’ne geldim. Sayın Dr. Hazel Uzel beni müşaade altına alarak, hayatıma bir canlılık verdi. Yani açıkçası tüm doktorlar, hastalara karşı ayrı bir özel yaklaşım içinde.

Tire Devlet Hastanesi’ndeki tüm doktorları kutluyorum. Yüce Allah yollarını açık ve kendilerini başarılı kılsın. Haa bu arada ! Hemşireleri ve diğer personeli de unutamam. Allah onların da yollarını ve bahtlarını açık etsin…

BOŞUNA DEMEMİŞLER ‘YEŞİL TİRE’ DİYE

Gelelim Tire’nin coğrafi yapısına. 5, 10 tane bina hariç tüm binalar; 4-5 katlı. Her bina arasında 10- metreye yakın boşluk var. Yani çevresi bahçelik ve yeşil alan. Parklar desen, şehirde her 100 metrede bir park var. Boşuna dememişler, ‘Yeşil Tire’ diye. İşte benimde bunca zamandan sonra tekrar içimde büyüyen bir Tire sevdası oluştu. Şayet bir fırsat ve zamanını bulursam, bir daha ki yazımda; Tire ile Torbalı’yı karşılaştırıp ayrıntılı şekilde analiz etmek istiyorum. Tabi kısmetse…

Sayın Tireliler; bölgenizle, Hastanenizle, yeşil doğanızla, sıcak kanlı insanlarınızla ne kadar övünseniz yeridir. Şimdilik sağlıcakla kalın, esen kalın, DOST kalın…..

 

 
Etiketler: SAYIN, TİRELİLER…
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı