Yazı Detayı
16 Haziran 2016 - Perşembe 00:58 Bu yazı 2868 kez okundu
 
Futbol Hayattır
 
 

Avrupa futbol şampiyonası nedeniyle son günlerde futbol daha çok konuşulur oldu. Dünyanın her coğrafyasını, faklı kültürleri birleştiren bir payda haline geldi futbol. Olimpiyatlar dahil hiçbir spor etkinliği futbol turnuvaları kadar insanı etkileyemiyor. Geçen seneki bir yurtdışı seyahatimde Türkiye’den geldiğimi söylediğim bir yabancı ilk olarak Fenerli mi yoksa Galatasaraylı mı olduğumu sordu. Bir ülkenin tanıtımında ve imajının oluşmasında futbolun yeri tartışmasız. Dünya üzerinde Kosta Rika diye bir ülke olduğunu 1990 dünya kupası sayesinde öğrenmiştim mesela.

Çocukluk hatıralarımın da çoğunda futbol var. Televizyonun bile yarım gün yayın yaptığı seksenlerde neredeyse tek eğlencemiz futboldu. 1986 dünya kupasını izlediğim o Ege kahvesi ve içtiğim o nefis  gazozlar hala hafızamdadır. Endüstriyel futbol maalesef oyunu profesyonelleştirirken kahramanlarını öldürdü. Artık Maradona, Pele gibi büyük yıldızlara rastlamıyoruz. Günümüzde belki daha güzel sahalar, daha geniş imkanlar var lakin insan gene de seksenlerdeki o naifliği özlüyor zaman zaman.

Futbolun bu kadar sevilmesindeki temel neden bence hayatı en iyi yansıtan oyun olması: Eğer Almanlar gibi savunma ağırlıklı oynarsanız sıkıcı olur, sürekli hücum ederseniz keyif alırsınız ama yenilirsiniz. Savunmanızı sağlama alıp hücum ederseniz işte o zaman o oyunun tadı bambaşkadır. Hayat dediğimiz oyun da zaten biraz öyle değil midir? Zaman zaman hayata açılıp gerektiği zaman savunmaya geçmiyor muyuz?

Hayatta da tıpkı futboldaki gibi beklenmedik fırsatlar çıkabiliyor ve o fırsatlar bütün yaşamımızı değiştirebiliyor. Mesela hiç beklemediğiniz bir anda tanıştığınız bir insan bütün hayatınızı olumlu yönde değiştirebiliyor. Hayat dediğimiz yolculuk tıpkı futbol gibi doksan dakika ve işler her zaman yolunda gidemeyebiliyor, planlar taktikler işe yaramayabiliyor, ummadığınız bir anda gol yenebiliyor ve o gol bütün stratejiyi değiştirebiliyor. Sizin de hayatınızda çalışmadığımız yerden sorular çıkmıyor mu?  Ve o soru bütün yaşamınızı alt üst etmiyor mu? Ama ne olursa olsun oyuna devam etmiyor muyuz?

 

 
Etiketler: Futbol, Hayattır
Yorumlar
Haber Yazılımı