Yazı Detayı
26 Mayıs 2016 - Perşembe 00:30 Bu yazı 945 kez okundu
 
BAHAR, BİSİKLET VE TİRE
 
 

Bazı oyuncaklar vardır bir ömür bırakamaz insan, bisiklet de sanırım bunların başında geliyor. Kimin kımızı bir bisiklet hayali olmamıştır ki çocukluğunda. Hele karne dönemlerinde… Yazın ve tatilin gelişini o bisikletli yaz akşamlarından anlardık. Yapılan küçük yarışlar, baharın olmazsa olmazı erik ağaçlarına kaçışlar… Seksenlerde büyüyen bizim kuşağın hayalleri de seksenlerin gerçekleri kadardı. Yani bilgisayarın olmadığı, cep telefonun ise bilim kurgu filmlerinde bile yer almadığı günlerdi onlar. Nostalji meraklısı değilim, nostalji zaman zaman hayatı zenginleştiren bir şey lakin yaşama bakışınızın merkezinde olursa ilerlemeye ve gelişime zarar verebilir.

Bir de bir kızla oturup konuşmanın bile pek mümkün olmadığı çok uzaktan aşklar yaşadık biz. Bisikletle ‘turlamak’ belki de o naif yılların en yaldızlı hayalleriydi. Bugünkü tüketim toplumu ilişkileri de hızla tüketir oldu ve bugünün gençliği için bu hayaller belki de sararmış bir fotoğraf kadar eski ve uzak. Sadece tensel iletişime indirgenmiş sevgiler modern insanın farkında bile olmadığı büyük bir boşluk. Bugün bisikletin bir aşkın içinde olamaması ne kadar üzücü. Yaşamı zenginleştiren küçük motifler var ve günümüz insanı acaba ne zaman farkına varacak güzelliklerin Kaf Dağı’nın ardında olmadığını.

Batılı toplumlarda bisiklet hala önemli bir ulaşım aracı. Bir yurt dışı seyahatimde üniversiteye bisikletle gelip giden bir profesörü gördüğümde oldukça şaşırmıştım. Hem sağlıklı hem de keyifli bu aracı insanlar öylesine hayatlarına dahil etmişler ki neredeyse her evde her bireye ait bir bisiklet var.

Tire’ de son iki senedir her bahar bisikletli gruplar görüyorum. Bu sene işlerim nedeniyle aralarına katılamadım ama önümüzdeki sene Onlarla olmak düşüncesi bile bir tebessüm oluşturuyor yüzümde. Siz gelin en kısa sürede bir bisiklet edinin ve içinizdeki çocuğa hediye edin. Bir bisiklet her yaştaki insanı uzaklara gitmeye kışkırtmaz mı? ve uzaklara gitme düşüncesi bile insanı mutlu etmez mi?

 

Özgür SÜREK

 

 
Etiketler: BAHAR, BİSİKLET, TİRE
Yorumlar
Haber Yazılımı