Yazı Detayı
27 Nisan 2016 - Çarşamba 14:22 Bu yazı 1150 kez okundu
 
BOZKIRLI ÇOCUKLAR
METİN ÖSKEN
 
 

Metin ÖSKEN, bundan böyle birbirinden değerli köşe yazıları siz Büyük Tire okurlarına seslenecek. ÖSKEN, yazılarında tarihi konuları gündeme getirecek. Tarihin derinliklerinde kalan, pek bilinmeyen ayrıntıları okurları ile paylaşacak.

BOZKIRLI ÇOCUKLAR

Dört yıl süren; ülkemizin bağımsızlığına kavuşmasıyla sona eren KURTULUŞ SAVAŞI’mızda vatanseverlik, cesaret ve fedakarlık buna karşı olarak ta ihanet, korkaklık ve bencilliklerle dolu bir çok olay yaşanmıştır.

Diğer ezilen milletlere de örnek olan bağımsızlık savaşımızda yaşanmış olayların bir kısmını bizim nesiller büyüklerinden dinlemiştir.

Kızılcaavlu köyünden mücahide Hediye ÇETE teyzemizin anlattıklarını not alıp yeni nesillere ulaştıramadığım için pişmanlık duyuyorum. Sanki sonsuza kadar yaşayacak devamlı anlatacak sanıyordum. Tire’de yunan cephaneliklerini tek başına uçuran İhsaniye Mahallesinden Tatar AKBEY’in torunlarının anılarını bilmemesi diğer bir acı!

“BİZİM İÇİN ÖLENLERİ” hatırlamak, “VATANIN NASIL KURTULDUĞUNU” yeni nesillere aktarmak görevimizdir.

“BU VATAN BÖYLE KURTULDU” başlığı alında KURTULUŞ SAVAŞI’mızda yaşanan ilginç olayları derleyip yeni nesillere ulaştırmak istiyorum. Bir kısmı duyulmuş bir kısmı ise unutulmuş olayları çeşitli kaynaklarda derleyerek yazı dizisi şeklinde okurlara sunacağım. Olaylar kaynaklarındaki ifadelere uygun yazılıp, kaynak gösterileceği için edebiyat açısından kuru olabilir; kurtuluş savaşımızın süslemeye ihtiyacı yoktur.

Not: Bazı soyadlarının kullanılması yasaktır. Eşkiya-kabadayı-çete v.b.  TBMM kararıyla kullanılabilir. ÇETE soyadının önemi açısından not düştüm.

 

FOTO:   DUMLUPINAR ŞEHİTLİĞİ FOTOĞRAFI                              

İlkyazımız hep çocuk kalacaklar için;

Dumlupınar şehitliğinde yaşları 8 ile 13 arasında 6 çocuğun sembolik mezar taşı görürsünüz. Gerçek mezarları hangi dağın başında, hangi derenin içinde olduğu daha derin araştırma konusudur.

Savaşın yaşandığı bölgenin çocuğu olup yiyecek veya su taşırken ayakaltında kalmış değillerdi. Bu kahramanlar Konya’nın Bozkır ilçesinde toplu olarak gönüllü gelmişlerdi. Altı çocuk Başkomutanlık Meydan Muharebesinde şehit oldular.

BİZİM İÇİN ÖLDÜLER-IŞIKLAR İÇİNDE YATSINLAR

 
Etiketler: TARİHİMİZDEN, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı