Yazı Detayı
02 Nisan 2016 - Cumartesi 01:13 Bu yazı 1145 kez okundu
 
YABANCI DİL
 
 

Küreselleşme kendini her geçen gün daha net hissettirir oldu, artık dünya küçük bir köy. Bundan otuz sene önce hayal bile edemeyeceğimiz gelişmelere tanık oluyoruz. Evimizdeki bilgisayardan dünyanın herhangi bir yerindeki bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyor, hatta ortak iş bile yapabiliyoruz. Bugün ortaokul ve lisede olan gençler önümüzdeki yirmi yılda iş hayatına atılacaklar. Bugün böyleyse on sene sonraki vaziyeti siz düşünün. Yabancı dil, özellikle de İngilizce artık modern bireyin olmazsa olmazı haline geldi.İngilizce artık İngiltere’nin dili değil, dünyanın ortak dili: mesela bir İtalyan ile Çinli de aralarında İngilizce konuşuyorlar. Bunda Amerika Birleşik Devletlerinin ekonomik ve siyasi ağırlığının da şüphesiz payı büyük.

Bugün yabancı dil öğrenimi için maddi manevi ciddi bir emek harcanıyor lakin yabancı dil hala çözmeye çalıştığımız bir mesele. Peki neden yabancı dil öğrenimi konusunda istediğimiz noktada değiliz. Bunun en önemli nedenlerinden biri yabancı dili hayatımıza yaymıyoruz. En iyi İngilizce kursuna da gitseniz eğer sadece ders saatleriyle sınırlı bir İngilizce çalışmanız varsa bu dili öğrenmeniz pek mümkün değil. Yaşama yayılmalı o dil. Örneğin İngilizce filmler izlemek, basit düzeyde romanlar okumak buna örnek olarak verilebilir. Müzik dinlemenin de payını yadsıyamayız. Telaffuz bilgisinin gelişmesinde İngilizce şarkıların payı büyük.

Bir dili bilmek demek o dildeki okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerine hakim olmak demektir. Bu becerilerin eşit düzeyde geliştirilmesi muhakkaktır. Dünyada  uzun yıllar dilbilgisi eğitimi ön planda tutulmuş ve seksen sonrası sadece dilbilgisi eğitiminin yabancı dilde yeterli olmadığı anlaşılmış ve pratiğe dayalı dil eğitimi ön plana çıkmıştır. Birçok uzmanın aksine on beş yılını yabancı dil eğitimine vermiş biri olarak son yıllardaki gelişmeleri umut verici buluyorum.

Yabancı dilin bir önemli faydası da farklı bir kültürü öğrenmektir. Birçok araştırma hafıza ve zihin gelişimine bu durumun katkısını vurgulamaktadır. Farklı bir kültürü öğrenen kendi kültürünü de daha iyi öğrenir. 21. Yüzyıl rekabet yüzyılı olacaktır, gençlerimizin dünya ile daha iyi rekabet edebilmeleri için bir lisanı çok iyi bilmeleri şarttır. Pek yakın gelecekte dünya çapında işadamları, bilim insanları, sanatçılar göreceğimiz barizdir. Ülkemizin dünya üzerinde her geçen gün artan önemi de bunu desteklemektedir.

 
Etiketler: YABANCI, DİL
Yorumlar
Haber Yazılımı