Yazı Detayı
18 Şubat 2014 - Salı 09:50 Bu yazı 1519 kez okundu
 
AKNE TEDAVİSİ
 
 

Bu hafta köşemizde akne tedavilerinden bahsedeceğiz
Akne tiplerine göre, hekim tarafından tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır. Çünkü her klinik formunun ayrı bir tedavisi vardır. Sivilce tedavisinde dıştan ve ağızdan alınan ilaçlar kullanılır.
Topikal (dıştan) uygulanan tedavi seçenekleri arasında tretinoin, hidroksi asitler, antibiyotikli kremler, benzoil peroksit içeren kremler yer almaktadır. Bir kısmı irinli sivilceleri tedavi ederken bazıları komedon temizliği yapar.
Dıştan tedaviler içinde usta ellerde hekim denetiminde cilt bakım ve peeling tedavileri çok etkindir. Cilt bakımı ile komedon temizliği ve iltihaplı sivilcelere baskılama uygulanır. Yaklaşık 1-1.5 saat süren işlem ile üstteki ölü deride temizlenir.
Glikolik ve salisilik asit peeling tedavileri ise hafif bir soyma etkisi gösterir ve tıkanmış gözenekleri açar. Ayrıca sivilce sonrası oluşan iz ve lekelerde çok etkindir. 15 günde bir uygulanır.öğle arası uygulamada denen bu uygulamalarda hafif kızarıklık olabilir.
Ağızdan alınan ilaç tedavilerine gelince; irinli olan sivilcelerde antibiyotik mutlaka tedaviye eklenmelidir. Tetrasiklin, eritromisin veya azitromisin tabletler dermatoloji hekimi denetiminde verilmelidir. Çünkü hem oral hem de topikal antibiyotik tedavileri kullanımı esnasında antibiyotik direnci gelişip tedaviye başarısızlık gerçekleşebilir.
son ilaç tedavimiz, bu ilaç oral isotretinoin (roaccutane, zoretanin, aknetrent) tedavisidir. Halk arasında çok merak edilen bir ilaçtır. Bu tedaviyi orta- ağır papülopüstüler aknede ve kistik aknede tercih etmekteyiz. 18 yaşın altında ebeveyn onayı ile 18 yaşın üzerinde imza karşılığı alınabilen bir ilaç olduğundan korkulan bir ilaçtır. Ama cilt hastalıkları doktoru tarafından kontrollü biçimde verildiğinde son derece güvenlidir. En belirgin etkisi dudakta kuruma yapabilir. Öncesinde ve tedavi esnasında rutin kan tetkikleri ile izlenir. Eğer sorun nodülokistik akne ise tedavide tek alternatiftir. Doza bağımlı olarak tedavi yaklaşık 5 ay sürer.
Lazer tedavileri son yıllarda çok popüler tedavi seçenekleri arasındadır. Fraksiyonel ve Q-switch ndyag lazer ile hem iz hemde aktif akne tedavileri başarıyla uygulanmaktadır.
Haftaya hirsutismus(kıllanma) sorunundan bahsedeceğim.
Sivilcesiz günler dileğiyle…
Dr. Hülya ÇANKAYA ÖZDEN
DERMATOLOJİ UZMANI
Bilgi için:TEL 0232 500 70 00

 
Etiketler: AKNE, TEDAVİSİ
Yorumlar
Haber Yazılımı