Yazı Detayı
12 Şubat 2014 - Çarşamba 10:34 Bu yazı 1300 kez okundu
 
AKNE ÇEŞİTLERİ
 
 

Herkese iyi günler
Bu haftaki yazımızda akne türlerinden bahsedeceğiz
sivilcenin çıkmasındaki önemli dört etmen vardır:
1- Yağ bezlerinin aşırı sebum üretmesi
2- Zamanla yağ kanalının tıkanması
3- Follikülün içindeki floranın bozulup mikropların aşırı çoğalması
4- Şişlik, kızarıklık ve iltihaplanma. Bu faktörler
Akne vücutta yüz, kulak, göğüs , boyun ve sırtta yerleşme eğilimindedir. Sivilce açık ve kapalı komedon denen siyah ve beyaz noktalar, irinli ve kistik formda karşımıza çıkabilir.
Komedon dediğimiz lezyonlar açık ve kapalı olmak üzere iki tiptir. Açık komedon halk arasındaki ismiyle siyah noktadır. Kapalı komedon ise deri renginde veya beyazımsı kabarıklıklardır. Komedonların tedavisi çok önemlidir. Çünkü bir müddet sonra komedon olan yerde gözeneğin kapağının kapanmasıyla mikrobik faaliyet artıp irinli sivilceye dönebilir.
Aknenin irinli formları; kızarık zeminli bir kabartının tepesinde beyaz ve sarımsı bir renk değişikliği ile başlar. Yüzeysel olduğu gibi derine de yayılan ağrılı bir formda da olabilir. yüz orta bölgedeki sivilceler bu bölgenin damarsal yerleşimi açısından son derece önemlidir.
Bir sonraki aşama ise tedavi yanıtı çok zor olan kist formasyonudur. Kistik akne; derinde yerleşen, genellikle baş vermeyen, dokunmakla hassas ve ağrılı olan sivilce formudur. Derinde yerleştiğinden dıştan krem tedavilere yanıt vermez
Tüm sivilce tiplerinin tedavisi farklıdır…
Haftaya sivilce tedavilerinde görüşmek üzere…
Sivilcesiz günler dileğiyle.

 
Etiketler: AKNE, ÇEŞİTLERİ
Yorumlar
Haber Yazılımı