Yazı Detayı
04 Şubat 2014 - Salı 10:07 Bu yazı 1457 kez okundu
 
AKNE (SİVİLCE)
 
 

Herkese iyi günler. Bu hafta sizlere akne(sivilce) ile ilgili genel bilgi vermek istiyorum. Akne ergenlik döneminde başlayan, yüz başta olmak üzere sırt, göğüs gibi bölgeleri tutan irinli sivilce yanında siyah ve beyaz noktalarla seyreden bir hastalıktır. Ergenlik dışında ileri yaş hastalığı olarak da karşımıza çıkabilir.

Akne insanlık tarihi kadar eski bir hastalıktır. Dermatoloji hekimlerinin hasta sayısının büyük bir kısmını akne hastaları oluşturur. Bazen hasta ve yakınları tarafından nasıl olsa ergenliğe bağlı denip umursanmaz ve tedavi edilmez. Ama akne kendisi geçici bile olsa bıraktığı lekeler ve skar doku dediğimiz çukurcuklar kalıcıdır. Ek olarak akne tedavisi çok kolay bir tedavi iken, bıraktığı iz ve skar dokunun tedavisi zor ve maliyetlidir.  Ayrıca genç bir kız veya erkeğin sivilcelerinin yarattığı psikolojik rahatsızlık da işin cabası…

Aknenin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak ne olduğunu ve nasıl olduğunu biliyoruz. Cilt altı yağ bezleri sebum adında bir madde sentezler. Androjen hormonu, hormon bozuklukları (polikistik over sendromu )gibi hormonal nedenler yanında;  yanlış cilt bakım ürünleri kullanımı, bazı ilaçların kullanımı gibi faktörlerin etkisiyle sebum salgısı artar. Bu gözeneklerin tıkanması sonucunu getirir. Tıkanan gözenekte mikrobiyal faaliyet artar ve işte karşımızda irinli sivilce.

Aknenin tetikleyicilerine biraz daha bakacak olursak;

Genetik yatkınlık akneli kişilerin ebeveynlerinin birisinde akne vardır

Akneyi en çok tetikleyen faktör günümüzün meşhur tablosu STRES’tir.

Çevresel etmenler, bazı meslek grupları etkendir.

Gelelim en büyük sorulardan birine:  AKNENİN BESLENMEYLE İLİŞKİSİ YOKTUR. Çikolata, kola, çerez ve yağlı gıdalar akneyi tetiklemez. Ama gençlerimiz bunu bu gıdalar faydalıdır tüketiniz diye algılamasın lütfen. Bu gıdaların tüketimini önermiyoruz.  Hepsi  katkılı ve kalori içeriği yüksek ürünler olduğu için sellülit ve gereksiz kilo alımı yanında ek sağlık sorunlarına yol açar.

Haftaya akne çeşitleri ve tedaviyle ilgili konuşacağız.

Sivilcesiz günler dileğiyle…

 

Dr. Hülya Çankaya Özden

Cilt Hastalıkları uzmanı

Bilgi için 02325007000

 

 
Etiketler: AKNE, (SİVİLCE)
Yorumlar
Haber Yazılımı