Yazı Detayı
28 Ocak 2014 - Salı 10:40 Bu yazı 1647 kez okundu
 
YÜZEYSEL MANTAR HASTALIKLARI
 
 

Yüzeyel mantar hastalıkları, cilt hastalıkları arasında neredeyse en sık görülen gruptur. Bunlar sıklık sırasıyla dermatofitozlar, kandidiazis(pamukçuk) ve pitriasis versicolordır.

Deri, saç, kıl ve tırnak gibi keratinize dokunun yüzeyel mantar infeksiyonlarına dermatofitozis denir.

Deride; sıklıkla ayak parmak arası, ayak tabanı, kol altı, kasık ve el olmak üzere tüm vücut alanlarında görülebilir. Kaşıntı, kepeklenme, kızarıklık bazen iltihaplanma ile karşımıza çıkar. Ter, şişmanlık, nem, sıcaklık hastalığa uygun ortam yaratmaktadır. Bu yüzden tedavide ortamın kuru tutulması en önemli faktördür. Bulaşılığı önlemek için ayrı havlu, terlik, kıyafet kullanılmalıdır.

Saçlı deri tutulmasında; çoğunlukla geri kalmış bölgelerde bir arada yaşama, kötü hijyen ve beslenme  zemin hazırlar.Çocuklarda özellikle 3-8 yaş arasında sık görülür.Erişkinde ise neredeyse hiç görülmez. Klinik olarak yuvarlak veya oval görünümde çevreye doğru genişleme eğilimi gösteren kırılmış ve dökülmüş saçlar, pullanma, ileri formlarda ise deriden kabarık, ağrılı, kötü kokulu akıntılı ve kalıcı saç kaybına gidebilen plaklar şeklindedir.

Tırnak mantarlarında ise; genelde tırnak yanlarından başlar, giderek tüm tırnağa ve diğer tırnaklara ilerleyebilir. Her yaşta görülebilir. Sıklıkla kozmetik bozukluk dışında bulgu vermez.. Tutulan tırnak kalınlaşmış, sarı veya sarı yeşil renkte ve  tırnak altı ise tebeşir veya güve yemiş görünümündedir. Aynı manikür aletlerinin kullanımı, fazla su teması bulaşı kolaylaştırır.

Kandidiazis(Moniliazis:Pamukçuk): genellikle direnç düşüklüğü, diabet, beslenme bozukluğu, şişmanlık,sık antibiyotik kullanımında görülür. Çocuklarda ağız içi, bez bölgesinde, erişkinde dil ve ağız köşesi, parmak arası, suyla fazla temas edenlerde el tırnaklarında, kadınlarda ise genital bölge ve meme altında karşımıza çıkar. İç organları da nadiren tutabilir.

Pitriasis versicolor; gençlerde sık olmak üzere , özellikle gövdede görülür. Sütlü kahve –sarımsı, üzeri ince pullanma gösteren,yuvarlak iyi sınırlı lekeler halinde başlar. Giderek genişleyip birleşerek harita gibi şekiller gösterebilir.  Diğer mantar türlerinin aksine bulaşıcılık göstermez.

Mantar infeksiyonları deride pek çok hastalığı  taklit edebilir. Bunlar arasında sedef hastalığı, temasa bağlı egzema , ilaç reaksiyonları ve diğer hastalıklar vardır. Bu yüzden ayırıcı tanısı dermatoloji uzmanı tarafından klinik görünüm ve mantar tetkikine göre yapılmalı,  tedavisi düzenlenmelidir.

Mantarsız ve güzel günler dileğiyle…

Dr. Hülya ÇANKAYA ÖZDEN

CİLT HASTALIKLARI UZMANI

BİLGİ İÇİN TEL:500 70 00

 
Etiketler: YÜZEYSEL, MANTAR, HASTALIKLARI
Yorumlar
Haber Yazılımı