Haber Detayı
23 Haziran 2020 - Salı 12:58 Bu haber 1844 kez okundu
 
YERLİ KARPUZ TEZGÂHLARDA YERİNİ ALDI
Mayıs ayından bu yana tezgâhlarda satılan Adana karpuzları artık yerini ilçemizin de içinde bulunduğu Küçük Menderes Havzasında yetişen karpuzlara bırakıyor.
Sektör Haberi
YERLİ KARPUZ TEZGÂHLARDA YERİNİ ALDI

Yaz denince akla gelen ilk meyvelerden biri olan ve bu sıcak havalarda içimizi serinleten yerli karpuz geçtiğimiz Cuma gününden bu yana tezgâhlarda satılmaya başladı. Mayıs ayının başından bu yana tezgâhlarda satılmaya başlayan Adana karpuzu yerini Tire ovalarında üretilen karpuza bıraktı.

İlçemiz İbn-i Melek Meydanı Askerlik Şubesi yanında 1989 yılından bu yana karpuzculuk yapan Sefer Bıyık, “Geçtiğimiz Cuma gününden itibaren Tire'nin Derebaşı köyünden almış olduğum karpuzları tezgâhımda satmaya başladım. Şuanda tam anlamıyla Adana karpuzları tezgâhlarda bitmedi ama yavaş yavaş 1 hafta içinde tamamen tüm tezgâhlarda Tire’nin karpuzları satılmaya başlanır. Yerli karpuza ilgi oldukça iyi ileriki günlerde daha iyi olacağını düşünüyorum"dedi.

 

"10 GÜN İÇİNDE FİYATLAR DÜŞER"

 1989 yılından beri bu işin içinde olan Bölgenin en tatlı ve lezzetli karpuzlarını satan Bıyık, şuanda bu güzel meyvenin 2 TL den satıldığını fakat 10 gün içinde fiyatların birazda olsa düşeceğini söyledi.

 

"SAPINDAN KARPUZUN ÇAKIR OLUP OLMADIĞINI ANLAYABİLİRSİNİZ"

Peki  yaz aylarında sofraların vazgeçilmezi karpuzun olgun olup olmadığını nasıl anlarız? Tezgâhlarda satılan karpuzların çok olmasa da nadiren aralarından çakır çıkma olasılığının olduğunu ve insanların karpuzun sapından az çok içinin nasıl olduğunu anlayabileceklerini söyleyen Bıyık, bazı tavsiyelerde de bulundu. Bıyık, “ Karpuzun ermiş olduğunu anlamak için sapına bakabilirsiniz. Sapının ince oluşu karpuzun güzel ve ermiş olduğu anlamına gelir. Fakat karpuzun sapı kalın ise o karpuz çakır çıkabilir. Karpuz alırken bunma dikkat ederseniz çakır karpuz almaktan kurtulabilirsiniz.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YERLİ, KARPUZ, TEZGÂHLARDA, YERİNİ, ALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı