Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 09:25 Bu haber 960 kez okundu
 
Yaz Tatili Bugün Başlıyor
2018-2019 eğitim-öğretim yılı bugün alınacak olan karneler ile sona eriyor. Milyonlarca öğrencinin büyük bir heyecanla beklediği yaz tatili bugün başlıyor.
Eğitim Haberi
Yaz Tatili Bugün Başlıyor

Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören yaklaşık 15 bin öğrenci bugün karne alarak yaz tatiline ‘merhaba’ diyecek. Yoğun ve yorucu geçen eğitim yılının ardından uzun bir tatile çıkacak olan öğrenciler, yıl boyunca yaşadıkları stresi atma fırsatı bulacaklar.

 

OKULLARA GERİ DÖNÜŞ NE ZAMAN?

 

Bugün itibariyle başlayacak olan yaz tatili 86 gün sürecek ve okullar 9 Eylül 2019 Pazartesi günü yeniden açılacak. Dönem başında açıklanan programda okullar 16 Eylül 2019 tarihinde açılacaktı ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un geçtiğimiz aylarda açıkladığı yeni programa göre tatil 1 hafta kısalmış oldu.

 

YENİ ARA TATİLLER GELİYOR

 

Yeni programa göre tatil zamanları ikiden dörde çıkıyor. Yeni gelen ara tatillerle birlikte öğrencilere nefes aldıracak zamanların oluşturulması planlanıyor. Peki yeni ara tatiller ne zaman?

 

İşte tarihleri

 

*18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak. (Hafta sonuyla birlikte 9 gün)

*25 Kasım'dan 17 Ocak'a kadar birinci dönem devam edecek.

*Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)

*İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020'de başlayacak.

*06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

*13 Nisan'da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran'da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

 

YAZ TATİLİ İÇİN VELİLERE TAVSİYELER

 

Yaz tatiline girecek olan öğrencilere ve velilere uzmanlardan tavsiyeler geldi. İşte o tavsiyeler;

 

1. Tatilde çocuklarınızla zaman geçirin!

 

Yarıyıl tatili boyunca çocuklarınızla birlikte zaman geçirmeye özen gösterin. Çocukları sinemaya götürün, onlarla oyunlar oynayın,  akraba ziyaretleri yapın, onların sosyalleşmesini sağlayın. Siz de çocuklarınızla birlikte sosyalleşin. Ailesiyle verimli zaman geçiren öğrencilerin, okulda daha başarılı olduklarını unutmayın.

 

2. Çocuklarınıza tatil boyunca ders çalışması için baskı yapmayın!

 

Tatil dönemlerinde çocukların başarı düzeyini artırmak için ders ve oyun zamanlarını planlayın. Motivasyonlarını ders çalışma bakısı altında bırakmayın. Okulda verilen ödevlerin ve yeni dönem hazırlıklarının yapılmasını sağlayın, ancak bunu tatil süresine yayarak yapın.

 

3. Çocuklarınızla birlikte oyunlar oynayın!

 

Tatilin öğrenciler için bir oyun ve dinlenme süresi olduğunu unutmayın.  Çocuğunuz hem arkadaşlarıyla hem de sizinle oyun oynamak ister. Türkiye’de özellikle bu yıl okullarda ders olarak okutulan “Akıl Oyunlarından” faydalanın. Çocuğunuz matematik, konsantrasyon, görsel algı, sosyal iletişim gibi yeteneklerini geliştirmek için onun yaş grubuna uygun akıl oyunları alın ve ailece bu oyunları oynayın. Emin olun siz de en az çocuklar kadar eğleneceksiniz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaz, Tatili, Bugün, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı