Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 15:28 Bu haber 3361 kez okundu
 
Uykuyu Sevenin Bu Meslekte Yeri Yok
47 yıllık simit ustası Tireli Coşar Tunç, fırıncılık mesleğini gazetemize anlattı.
Sektör Haberi
Uykuyu Sevenin Bu Meslekte Yeri Yok

Tire'de 47 yıllık simit ustası olan Coşar Tunç, küçük yaşta annesine bakmak için çırak olarak girdiği fırıncılık mesleğinin zorluklarını ve güzel yönlerini gazetemize anlattı.

 

1972 yılından beri fırıncılık yaptığını söyleyen Tunç, "Annem ve babam ayrılınca ben annemle kaldım. Anneme bakabilmek için mecburiyetten bir fırıncının yanında çırak olarak başladım. Gençliğimde en büyük sevgim oto tamirciliği idi. Ama parasal yönden tatmin edici olmadığından, anneme bakmak zorunda olduğumdan fırıncılığı seçmiştim. Çırak olarak girdiğim bu meslekte zamanla usta oldum. Sonra da Allah'a şükürler olsun dükkan sahibi oldum." dedi.

 

“Rahatını seven gençlere bu mesleği tavsiye etmem”

 

Mesleğin zorluklarına değinen deneyimli usta,  rahatını seven gençlere fırıncılığı tavsiye etmediğini dile getirerek, " Mesleğin en büyük sorunu uykusuzluk, istirahat edememek.  Gece 00: 00'de başlıyoruz, gündüz 10.00 gibi işimiz ancak bitiyor. Yani 10 saat gibi bir devamlılığımız var. Gece çalışma gündüz dinlenme yapıyoruz. Rahatını seven gençlerin hiç birine fırıncılığı tavsiye etmem. Özellikle uykuyu sevenlere. Çocuklarıma bile tavsiye etmedim. Uykuyu çok seviyorlar diye ben onları mekana bile sokmadım. Onlara 'Bu mesleği yapın, devam ettirin' demedim, tavsiye etmedim. Uykuyu sevenin bu meslekte yeri yok." dedi.

 

En büyük sorunlardan birinin de rekabet ortamı olduğunun altını çizen usta, sözlerini söyle devam ettirdi: "En büyük zorluklardan biri de rekabet ortamı. Bir taraf fiyat düşürüyor. Mecbur biz de düşürüyoruz. Öyle olunca karşı tarafın da, bizim de kazançlarımızı düşürüyor. Bu fiyat düşüklüğünden satan kişiler faydalanıyor. Halk yine aynı paraya alıyor, yiyor. Halka karşı bir şey değişmiyor." dedi.

 

47 yıllık meslek hayatı boyunca birçok zorlukları ve güzellikleri bir arada yaşadığını söyleyen usta unutamadığı en kötü olayı şöyle anlattı: "Fırın durduk yere kimseyi yakar mı yakmaz. Bir gün çalışma arkadaşımızın tedbirsizliği yüzünden fırın patladı.  Allah'a çok şükür kimseye bir şey olmadı. Tabi o sırada orda olan arkadaş da patlamadan dolayı yanıklar oluştu. Bu yaşadığım en kötü olaydı. En iyi olaysa sıfırdan başlayıp şimdi dükkan sahibi olmam."

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uykuyu, Sevenin, Bu, Meslekte, Yeri, Yok,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Uykuyu Sevenin Bu Meslekte Yeri Yok
Uykuyu Sevenin Bu Meslekte Yeri Yok
Yorumlar
Haber Yazılımı