Haber Detayı
12 Şubat 2014 - Çarşamba 09:34 Bu haber 2544 kez okundu
 
Türk Eğitim Sen ‘promosyon’ polemiğine açıklık getirdi
Türk Eğitim Sen Tire Temsilciliği, ilçemizde de faaliyet yürüten bir başka eğitim sendikasının temsilcisi tarafından birkaç defa basın aracılığı ile dile getirilen ‘banka promosyonları’ ile ilgili olarak ortaya atılan iddialar ve dile getirilen tepkilerin hedeflerinden biri olan Türk Eğitim Sen’in Tire Temsilciliği’nden ‘promosyon’ polemiği ile ilgili olarak bir açıklama geldi.
Tire Haberi
Türk Eğitim Sen ‘promosyon’ polemiğine açıklık getirdi

Türk Eğitim Sen Tire Temsilciliği, ilçemizde de faaliyet yürüten bir başka eğitim sendikasının temsilcisi tarafından birkaç defa basın aracılığı ile dile getirilen ‘banka promosyonları’ ile ilgili olarak ortaya atılan iddialar ve dile getirilen tepkilerin hedeflerinden biri olan Türk Eğitim Sen’in Tire Temsilciliği’nden ‘promosyon’ polemiği ile ilgili olarak bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada ortaya konan iddialar ile ilgili olarak karşı cevap verildiği ve konuyla ilgili olarak bilgilendirmede bulunuldu.

“YEREL BASINA YAPILAN AÇIKLAMALARIN DOĞRULUK PAYI YOKTUR”

“Promosyon komisyonu Başbakanlık Genelgesi doğrultusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü, yetkili sendika temsilcisi ve en çok personeli olan okul müdürü ile kanun ve usulüne uygun olarak oluşturulmuştur. Bu komisyon 28 Aralık 2013 günü Tire Öğretmenevinde banka müdürleri ile ilk toplantısını yapmış ‘Promosyon ve Hizmet Alımı İhale Şartnamesi’ kendilerine okunmuştur. Banka müdürlerinin itirazları alınmış, şartnameye son şekli verilerek imza karşılığı Tire’de şubesi bulunan tüm bankalara dağıtılmıştır.

15 Ocak 2014 Çarşamba günü banka müdürleri ile yeniden toplanılarak teklif zarfları alınmış ve verdikleri rakamlar komisyon huzurunda duyurulmuştur. En yüksek teklif 695.000 TL (1085 Personel için) ile Halk Bankası’nın verdiği görülmüştür. Ancak bankaların verdiği teklif mektuplarında komisyonun olmazsa olmaz şartlarını kabul etmedikleri, özellikle sonradan gelen personele promosyon ödemeyi kabul etmedikleri görüldüğünden şartnamede ufak değişiklikler yaparak teklifin yenilenmesine karar verildi.

28 Ocak 2014 Salı günü yapılan ikinci görüşmede ilk teklifte verilen en yüksek rakam olan 695.000 TL ‘den( 1085 Personel için) kanun ve usulüne uygun olarak yapılan açık artırmaya başlanmıştır. Bu ihaleye ilçemizde şubesi bulunan 6 banka ihaleye katılmıştır. En yüksek teklifi veren Denizbank ve Halk Bankası arasında toplamda 100 TL’lik bir fark olduğundan (Toplam olan bu rakam 1085 personele bölününce yaklaşık kişi başına10 Kuruş düşmektedir.) İHALE ikinci en yüksek teklifi veren HALK BANKASI ile protokol imzalanmasına karar verilmiştir. Çünkü Halk Bankası olmazsa olmaz şartlarımızı kabul etmiştir. (Bu şartlar ise yeni gelen personele promosyon verilmesi, kredi kartı  aidatı, EFT ücreti, hesap işletim ücreti gibi ücret talep edilmemesi.)

2014 yılı promosyon görüşmelerinde Bankalar teklif edilecek miktarı BDDK’nın almış olduğu kararları gerekçe göstererek düşük tutmaktadırlar. 2013 yılı sonu ve 2014 yılı başında promosyon anlaşması yapan ilçelerin aldıkları promosyonlar ve personel sayıları şöyledir:

GAZİEMİR  -   850,00 TL PEŞİN -  3 YILLIK   (1380 - PERSONEL)

KARŞIYAKA – 910,00 TL PEŞİN – 3 YILLIK (2700 – PERSONEL VE 200 KİŞİ OPSİYONLU)

BAYRAKLI – 710,00 TL  - (6 AYDA BİR ÖDEMELİ)  – 3 YILLIK

TİRE  - 703,00 TL  - PEŞİN -  3 YILLIK   (1085 – PERSONEL- GELECEKLERE PROMOSYON ÖDENECEK)

Komisyonumuz bu sözleşmelerin içeriği ile ilgili her türlü mücadeleyi yapmıştır. Ancak teklif veren bankaların verdiği rakama müdahale hakkı yoktur. Bu arada yetkili sendika olan TÜRK EĞİTİM-SEN temsilcisi teklifi emsallerinden düşük olduğunu beyan ederek tutanağı şerhli imzalamıştır. AYRICA PROMOSYON görüşmeleri ile ilgili iş ve işlemler Başbakanlık tarafından çıkartılan genelgeler doğrultusunda yürütülmüş olup konu ile ilgili yerel basında çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Eğitim, Tire, Temsilciliği, ilçemizde, de, faaliyet, yürüten, bir, başka,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Türk Eğitim Sen ‘promosyon’ polemiğine açıklık getirdi
Türk Eğitim Sen ‘promosyon’ polemiğine açıklık getirdi
Türk Eğitim Sen ‘promosyon’ polemiğine açıklık getirdi
Türk Eğitim Sen ‘promosyon’ polemiğine açıklık getirdi
Türk Eğitim Sen ‘promosyon’ polemiğine açıklık getirdi
Türk Eğitim Sen ‘promosyon’ polemiğine açıklık getirdi
Yorumlar
Haber Yazılımı