Haber Detayı
25 Mayıs 2015 - Pazartesi 09:59 Bu haber 24732 kez okundu
 
Turizmciler gözünü Bayındır’a dikti
Bayındır Belediye eski Başkanı Mehmet Kertiş, Oyukdağı’na yapılacak çok yıldızlı otelin hem termal turizme hem de yayla turizmine katkı sağlayacağını belirterek, “Bırakın Bayındır’ı Küçük Menderes’te turizme hitap edecek tek bir otelin olmaması büyük eksiklik” dedi.
Bayındır Haberi
Turizmciler gözünü Bayındır’a dikti

Deniz, kum ve güneş turizminin dışında günümüzde farklı alternatif kaynaklar arayan turizmciler, gözünü Bayındır’a çevirdi. Bayındır’ın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, 29 Kasım 2012 tarihli yazısı ile Bakanlar Kurulu tarafından ‘Termal Turizm Merkezi’ ilan edildiğini hatırlatan Belediye eski Başkanı Mehmet Kertiş, Oyukdağı’na yapılacak çok yıldızlı otelin hem termal turizme hem de yayla turizmine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. AK Parti döneminde ilçede turizm alanında başarılı projelere imza attıklarını hatırlatan Kertiş, “Bırakın Bayındır’ı, Küçük Menderes’te turizme hitap edecek tek bir otelin olmaması bölge açısından büyük eksiklik” dedi.

ÇOK AMAÇLI

Afyon ve Sandıklı bölgesinde sağlık turizmine hitap eden yıldızlı otellerin bazılarının jeotermal kaynaklara 25-30 km mesafede bulunduklarını kaydeden Kertiş, “Biz de ise bu mesafe en fala 2 km olur. Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilmiş kaplıca suyu, Oyukdağı tepesine yapılacak bir tesise rahatlıkla getirilebilir. Böyle nitelikli bir tesis, doğa, yayla tarih, kültür ve sağlık turizmine hitap edebileceği gibi, kongre turizminin de ihtiyaçlarını karşılayabilir. Süt, tarım ve çiçekçilik alanında buralarda seminerler ve konferanslar düzenlenebilir. Bayındır’a en yakın yıldızlı oteller İzmir ve Kuşadası’nda olduğu için iş adamları ile yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz günübirlik turlarla ilçemize geliyor. Geçmişe takılı kalmamak lazım. Bayındır’a böyle bir yatırımın yapılması günümüz koşullarında kaçınılmaz” diye konuştu.

“YATIRIMCILARI DAVET EDİYORUZ”

AK Parti İlçe Başkanı Uğur Demirezen, Bayındır’ın büyüyüp, gelişen bir ilçe olduğunu ifade ederek, “Bayındır’a, bir an önce çok yıldızlı bir otelin yapılması gerekir. Yatırımcıları ilçeye davet ediyoruz. Hükümetimizin, ilçede termal turizmi geliştirmek amacıyla çalışmaları sürüyor. Kaplıca ve doğa turizmi kapsamında ev pansiyonculuğu da bölgede geliştirilecek” dedi. Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli ise Bayındır Belediyesi’nin, ilçeye yapılacak benzer bir yatırımlarda, girişimcilere yol, gösterip yardımcı olacağını söyledi.

BAYINDIRLILAR NE DİYOR ?

Adnan Arslan (49) Kırtasiye ve gazete bayi: “Söz konusu alan zeytinlik olduğu için Oyukdağı tepesine yapılacak çok yıldızlı otelin bence fazla bir pratiği yok. Arazi ve ulaşım sorunu olabilir. Ancak, başta yol olmak üzere altyapı yatırımları tamamlanırsa neden olmasın? Ergenli ılıcalarının olduğu bölgeye ise yıldızlı bir otel yapılabilir. Sağlık turizmi çerçevesinde desteklenecek tesisin iş yapacağını düşünüyorum. Bence, ilçeye böyle bir tesisin bir an önce kazandırılması gerekiyor.”

Haldun Özgül (46) Kuyumcu esnafı, işadamı: “Oyukdağı tepesine yapılacak çok yıldızlı bir otel, hem sağlık hem de yayla turizmine katkı sağlar. Tarım, havyacılık ve çiçekçiliğin dışında başka alternatifleri de ekonomik açıdan devreye sokmak gerekiyor. En az 3 yıldızlı bir tesis Bayındırımıza yakışır. Her yıl düzenlenen çiçek festivalinde konaklamada yaşanan eksiklikler nedeniyle ilçemize gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz ağırlamakta güçlük çekiyoruz. Tuvalet bile sorun oluyor. Turizm deyince akla sadece güneş deniz ve kum gelmemeli. Bayındır sahip olduğu değerlerle turizmden önemli getiri elde edebilir. Hafta sonları yerli turistler, doğa yürüyüşleri için ilçemize geliyor. Yaşanan konaklama sorunu nedeniyle akşam mecburen geri dönüyorlar.”

İrfan Onar (50) Lokantacı: “Nereye yapılırsa yapılsın, Bayındır’ın güzel bir tesise ihtiyacı olduğu kanısındayım. Söz konusu arazi genelde şahısların zeytin bahçelerinin bulunduğu bir yer. Burada, tarihi “Oyuk dede” Türbesi ile Oyukdağı’nın eteklerinde ise eskiden ilçe halkının kullandığı “Potomaz” diye bilinen piknik alanı bulunuyor. Şehir merkezine yapılacak bir tesisin ilçe ekonomisine daha faydalı olacağını düşünüyorum. Turizmin gelişmesi için biran önce çalışmalara başlanmalı.”

 

 

HABER: BÜYÜK TİRE HABER MERKEZİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bayındır, Belediye, eski, Başkanı, Mehmet, Kertiş, Oyukdağı’na, yapılacak, çok,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Turizmciler gözünü Bayındır’a dikti
Turizmciler gözünü Bayındır’a dikti
Turizmciler gözünü Bayındır’a dikti
Turizmciler gözünü Bayındır’a dikti
Turizmciler gözünü Bayındır’a dikti
Turizmciler gözünü Bayındır’a dikti
Turizmciler gözünü Bayındır’a dikti
Turizmciler gözünü Bayındır’a dikti
Yorumlar
Haber Yazılımı