Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 13:09 Bu haber 2513 kez okundu
 
Trafikte Geçiş Üstünlüğü Artık Yayalarda
2019 yılı, "yaya öncelikli trafik yılı" ilan edildi.
Tire Haberi
Trafikte Geçiş Üstünlüğü Artık Yayalarda

İçişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre; trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yaya hayatını kaybediyor. Trafikteki can kayıplarını önlenmek amacıyla bir düzenleme yapıldı.

 

Yapılan düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken ‘yavaşlamak', buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa ‘ilk geçiş hakkını vermesi' zorunlu hale geldi.

 

Öncelik hayatın öncelik yayanın

 

“Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla duyurulan karara ilişkin dün İçişleri Bakanlığı’ndan vatandaşlara,“Artık trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda. Sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalı, buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkını vermelidirler. ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN.” yazan bilgilendirme mesajı gönderildi.

 

Sürücü ve yayalara el broşürü dağıtıldı

 

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla dün 81 ilde olduğu gibi Tire'de de eylem yapıldı. Tire Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan eylemde sürücü ve yayalara trafik polisleri tarafından el broşürleri dağıtıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trafikte, Geçiş, Üstünlüğü, Artık, Yayalarda,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Trafikte Geçiş Üstünlüğü Artık Yayalarda
Yorumlar
Haber Yazılımı