Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 10:51 Bu haber 2399 kez okundu
 
TOKİ’deki Sıvı Atık Kokusu Vatandaşları Huzursuz Ediyor
Tire'nin TOKİ Mahallesi girişinde, iddiaya göre kişiye ait yaklaşık 6 dönümlük araziye dökülen sıvı atıklar, oluşturduğu kötü koku ve sineklerle vatandaşları rahatsız ediyor.
Tire Haberi
TOKİ’deki Sıvı Atık Kokusu Vatandaşları Huzursuz Ediyor

Tire'nin TOKİ Mahallesi girişinde, iddiaya göre kişiye ait yaklaşık 6 dönümlük araziye, fabrikalardan getirilerek dökülen sıvı atıklar oluşturduğu kötü koku ve sineklerle vatandaşları rahatsız ediyor.

 

İddiaya göre, bir haftadır TOKİ Mahallesi girişinde bir araziye dökülen ve geçtiğimiz yıl da aynı yere döküldüğü ve tarlanın veriminin artması için olduğu söylenen sıvı atıklar, bir haftadır rahatsız edici bir koku yayıyor. Bu konuyla ilgili TOKİ Mahallesi sakini Aslan Kılınç, çeşitli mercilere şikayetlerde bulunduklarını fakat yetkililer tarafından herhangi bir çözüme kavuşturulmadığını dile getirdi. Bu konunun bir çözüme kavuşturularak kötü kokunun giderilmesini isteyen TOKİ Mahallesi sakinlerinden Aslan Kılınç ve TOKİ Muhtarı İbrahim Ükil konuyla ilgili yaşadıkları mağduriyeti gazetemize anlattı.

 

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Aslan Kılınç şunları söyledi:

 

 “Bir şahsa ait olan yaklaşık altı dönümlük bu alana, geçtiğimiz yıl da, bu yıl da bir haftadır Tire'de bulunan bir fabrikadan çıkan, ismini bilmediğim bir kimyasal madde dökülüyor. Tarla sahipleri tarafından tarlanın daha verimli hale gelmesi için döküldüğü iddia ediliyor. Benim evim bu alanın hemen yanında. Bu kimyasal maddenin dışarıya vermiş olduğu pis kokudan dolayı biz evimizde, bahçemizde rahatça oturamıyoruz. Özellikle akşam saatlerinde rüzgârın da etkisiyle koku iyice etrafa yoğun bir şekilde yayılıyor. Yaz geldi ve havalar artık çok sıcak, misafirlerimiz geldiğinde sıcaklardan dolayı bahçede ağırlıyoruz. Fakat kokudan dolayı çok rahatsızlık duyuyoruz. Kokunun yanı sıra bu kimyasal madde sinekleri ve böcekleri üzerine çekiyor. Bu nedenle ortalıkta sürekli sinekler uçuşuyor. En önemlisi ise maddenin sağlığımız açısından da zararlı olabileceğinin endişesi içerisindeyiz. Burada hayvancılık yapan insanlar var. Çiftliklerde bulunan koyun keçi ve inekler kimi zaman bu kimyasal maddenin olduğu alana gidiyor ve artık bataklık haline gelen bu yere girdiklerinde çıkamıyorlar bu durum hem insanlar hem de canlılar için bir tehdit oluşturuyor.”

 

TOKİ Mahallesi muhtarı İbrahim Ukil ise, “İçinde bulunduğumuz bu durum TOKİ mahallesi sakinlerini rahatsız ediyor. Geçen yıldan bu yana bu konuyla ilgili bir çok yere dilekçe ve şikayetlerde bulunduk. Tarla sahibiyle de konuştuk fakat şikayet ettiğimiz her yer bizi farklı bir yere yönlendirdi. Hepsi, konuyla ilgili yetkili merci olmadıklarını söylediler, bir sonuca varamadık. Tarla sahibi tarlayı sürüp kokunun gideceğini iddia ediyor, tamam biz buna da razıyız madem buraya bu kimyasal dökülüyor bunun önlemini alın bizde bu durumdan rahatsızlık görmeyelim. Şuan burası bataklık haline geldi.  İçine girdiğimizde neredeyse dizimize kadar batıyoruz. Burayı şuan da sürmek imkansız. Traktör buraya girmez en az 1 ay beklenmesi kuruması gerek, bu insanlar bu kokuya, üzerinde toplanan böceklere nasıl katlanacak. Burada sabahları vatandaşlarımız yürüyüş yapmak istiyor fakat kokudan dolayı buraya yaklaşamıyor. Muhtar olarak onların tepkilerini dile getiriyorum. Bu durumun yetkililer tarafından bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.”dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TOKİ’deki, Sıvı, Atık, Kokusu, Vatandaşları, Huzursuz, Ediyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TOKİ’deki Sıvı Atık Kokusu Vatandaşları Huzursuz Ediyor
TOKİ’deki Sıvı Atık Kokusu Vatandaşları Huzursuz Ediyor
TOKİ’deki Sıvı Atık Kokusu Vatandaşları Huzursuz Ediyor
Yorumlar
Haber Yazılımı