Haber Detayı
19 Ağustos 2014 - Salı 09:58 Bu haber 5469 kez okundu
 
Tireli Eğitim Sen üyelerinden okullara idareci seçimi ile ilgili soru ve istekler
Eğitim Sen Tire Temsilciliğinden, yeni yasal düzenlemeyle gerçekleştirilecek olan ve uygulama için düğmeye basılan okul müdür ve yöneticilerinin atanması uygulamasına yönelik cevabını istedikleri sorular ve uygulamaya alternatif öneriler geldi.
Eğitim Haberi
Tireli Eğitim Sen üyelerinden okullara idareci seçimi ile ilgili soru ve istekler

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, son kanun ve yönetmeliklere göre, uygulanması yönünde talimat verdiği okul müdür ve yöneticilerinin seçimi ile ilgili yeni uygulama bazı kesimlerde tartışmalara neden oldu. Bu uygulamayı sakıncalı bulan ve adaletin gerçekleşmesi anlamında yeterli olmayacağını düşünen kesimde yer alan Eğitim Sen’in Tire temsilciliği üyeleri adına yapılan ortak basın açıklaması, Tire Temsilcisi Necmim Ucer tarafından yapıldı. Ucer, sendika olarak uygulanmak istenen yeni yasal prosedürün sakıncalı buldukları, kendilerinde şüphe uyandıran kısımlarını saydı ve bunlarla ilgili hazırladıkları soruları muhataplarına yöneltti. Ucer ayrıca, okul müdürü seçimine ilişkin, sendika olarak öneri ve tavsiyelerini de dile getirdi. Ucer’in yaptığı açıklamada şunlar yer aldı.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ NE KADAR OBJEKTİF ?”

“Milli Eğitim Bakanlığının yeni uygulamaya koyduğu yönetici atama yönetmenliğine göre yönetici atamalarında verilecek puan aşaması 15.08.2014 tarihinde son buldu. Türkiye genelinde 16 bin (dört yılını dolduran) yönetici değerlendirilecek. Değerlendirmeler 100 puan üzerinden yapılacak.  100 üzerinden 75 ve üzeri puan alanlar yeniden 4 yıllığına görevlendirilecekler.  Değerlendirmeler 18.08.2014 tarihi itibariyle başlayacak. Ay sonuna kadar bitirilecek.

Eğitim Sen Tire Temsilciliği; müdürlerin alacakları 60 puanının İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürleri tarafından verileceğinden dolayı bazı kuşkularının olduğuna dikkat çekti.  İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde değerlendirme yapacak kişilerin, bulundukları göreve kısa süre önce getirilmesi yapacakları değerlendirmenin objektif olması konusunda ciddi şekilde şüphe uyandırıyor. Değerlendirme formundaki ölçütlerle ilgili fikir sahibi olmak için okul müdürleriyle en az bir yıl çalışılması gerekir ki doğru, objektif bir değerlendirme yapabilsin.

“EĞİTİM SEN TİRE TEMSİLCİLİĞİ OLARAK YETKİLİLERE ŞUNLARI SORUYORUZ”

‘Yeni atanan İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürleri okul müdürüne puan verirken neye göre değerlendirme yapacak?’

‘Onlara, okul müdürleri hakkında birileri bilgimi aktaracak. Bu bilgilerin doğruluğuna ve tarafsızlığına ne kadar güvenilecek?’

‘Yoksa İlçe Milli Eğitim Müdürünü ve Şube Müdürlerini, müdürler konusunda birileri yönlendirecek mi?’

Böyle soruların cevapsız kaldığı bir ortamda yeni atanacak müdürlerin okullarında personeline karşı tarafsız olabileceğini kim söyleyebilir. Şu unutulmamalıdır ki eğitim sorununu halledemeyen bir ülke hiçbir sorununu halledemez. Biz ülke olarak daha sağlıklı bir sınav bile (TEOG. YGS vb. sınavlarda olduğu gibi) yapamazken, acaba kendi düşüncemiz doğrultusunda okul müdürlerini değiştirmek Milli Eğitimimize ne kazandıracaktır?

“BİZ EĞİTİM SEN OLARAK ŞUNLARI ÖNERİYORUZ”

- Okul müdürlerinin öğretmenler tarafından seçilmesini öneriyoruz.

- Sınava dayalı eğitim sistemin iflas ettiğini söylüyor, bunun yerine herkesin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim almasını istiyoruz.

- Özel okullara gönderilecek öğrencilere değil, devlet okullarındaki öğrencilere kaynak aktarılmasını istiyoruz.

- Öğrencilerin özel okullara yönlendirilmesini eğitimin özelleştirmesi olduğunu ve AKP hükümetinin bunu devlet politikası hainle getirdiğini buna da karşı olduğumuzu belirtiyoruz.”

 

Kaynak: Editör: Kamuran Kızılboğa
Yorumlar
Haber Yazılımı