Haber Detayı
17 Aralık 2019 - Salı 17:55 Bu haber 2362 kez okundu
 
TİRELİ KIBRIS GAZİLERİ 45 YIL SONRA MADALYALARINI ALDI
1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtına katılarak muzaffer birer gazi olan Tireli Kıbrıs Gazileri düzenlenen törenle madalyalarını aldı.
Kültür-Sanat Haberi
TİRELİ KIBRIS GAZİLERİ 45 YIL SONRA MADALYALARINI ALDI

Madalyalarını Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ve Tire Cumhuriyet Başsavcısı Mehdi Can’ın elinden alan gaziler duydu dolu anlar yaşadı.

KAYMAKAM ÇOBANOĞLU ‘’45 YIL ÖNCE SOYDAŞLARIMIZ İÇİN ORADAYDIK’’

Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ise ‘’O zamanın şartlarında yaşanan acı olaylar bazı kesimlerce Türkiye Cumhuriyeti’nin direk ilgilendiren bir sorun olarak görünmeyebilir ama biz bundan 45 yıl önce Kıbrıs’ta zulüm gören soydaşlarımız için oradaydık. O harekât o gün nasıl gerekliyse bugün de sınırlarımızın ötesinde yapılan Barış Pınarı ve Zeytin Dalı gibi harekâtlar da gereklidir’’ diyerek gazilere madalyalarını takdim etti.

BAŞKAN DURAN ‘’BUGÜNLERE GAZİLERİMİZİN MÜCADELELERİ SAYESİNDE ULAŞTIK’’

Törende konuşma yapan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan ‘’Bugün güzel ilkemizde huzur ve güven içinde yaşıyorsak şehitlerimize ve gazilerimize çok şey borçluyuz. Bugünlere şehitlerimizin ruhu, gazilerimizin mücadeleleri sayesinde ulaştık, ülkenin her bir ferdi olarak onlara minnettarız’’ dedi.

DOLU DOLU PROGRAM

Kıbrıs Barış Harekâtına katılan Tireli Kıbrıs Gazileri için hazırlanan program öğretmen Mustafa Konur’un günün anlam ve önemini anlatan konuşması ile başladı. Kıbrıs’ın tarihsel sürecinin anlatıldığı konuşmada Konur, barış harekâtını zorunlu hale getiren olaylardan ve sonuçlarından bahsetti. Programda izleyicilere Kıbrıs Barış Harekâtı ile ilgili video da izletildi. Tire Halk Eğitim Merkezi (HEM) Halk Oyunları ekibinin gösteri yaptığı madalya töreni şef Gökhan Orbahçı yönetimindeki ve Tire Belediyesi müzisyenlerinin de yer aldığı Tire HEM Türk Halk Müziği Korosu konseri ile sona erdi.

MADALYALARINI ALAN TİRELİ KIBRIS GAZİLERİ

Rahmetli Mestan Akdoğan yerine eşi Zeynep Akdoğan, Hasan Hüseyin Ulu, Ahmet Şeşen, Ali Yiğit, Bekir Erkoç, Durmuş Ali Açıkgöz, Erdoğan Etiğ, Etem Aslı, Hilmi Tarlı, Hüseyin Bozkurt, İbrahim Nizam, İsmail Şentürk, İzzet Akçalı, Mahmut Yamalı, Mehmet Sakar, Muhittin Çiftçioğlu, Mustafa Köylü, Muzaffer Kuşcu, Osman Yereç, Ramazan Yoldaş, Süleyman Birkiye, Veli Aksoy, Yusuf Özkan.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRELİ, KIBRIS, GAZİLERİ, 45, YIL, SONRA, MADALYALARINI, ALDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TİRELİ KIBRIS GAZİLERİ 45 YIL SONRA MADALYALARINI ALDI
TİRELİ KIBRIS GAZİLERİ 45 YIL SONRA MADALYALARINI ALDI
TİRELİ KIBRIS GAZİLERİ 45 YIL SONRA MADALYALARINI ALDI
TİRELİ KIBRIS GAZİLERİ 45 YIL SONRA MADALYALARINI ALDI
Yorumlar
Haber Yazılımı