Haber Detayı
11 Kasım 2016 - Cuma 13:29 Bu haber 3080 kez okundu
 
Tire Atatürk’ü özlemle andı
Tire Haberi
Tire Atatürk’ü özlemle andı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 78’nci yılında Tire’de de anıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ilk törende protokol üyeleri tarafından anıta çelenk bırakılarak araçların korna ve klaksonları, Belediye hoparlöründen yayınlanan ‘Ti’ sesi eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşı okundu. Ata’nın hayata gözlerini yumduğu 09:05’te ise duygusal anlar yaşandı.

Tire Belediye Kültür Salonu’nda gerçekleştirilen Özel Taç Temel Lisesinin hazırladığı salon programındaki anma etkinliklerinde hazırlanan birçok sunum sahnelendi. Salon programında ilk olarak okul öğrencilerinin Atatürk ile ilgili görüş ve düşüncelerinin yer aldığı yaklaşık 5 dakikalık video görüntüsü izlettirildi.

YAR, “RUHUN ŞAD OLSUN ATAM”

Ardından Okul Müdürü Abdulkadir Yar, 10 Kasım’ın anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Yar, konuşmasında; “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, çağdaş Türkiye’nin mimarı olan büyük insan Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78. yılını anmak üzere toplandık. Yaşamını ülkesine adayan, bir İmparatorluğun küllerinden güçlü bir devlet kuran, büyük devlet adamı, askeri deha Atatürk’ün ülkeyi kurduğu dönemde dünyanın birçok yerinde diktatörler ve totoliter rejimler vardı. Oysa O baskı ve zorbalıkla değil, sevgi ve saygı uyandırarak ülkeyi yönetti ve Türk milletine hizmet etti. Ülkemizin zor anlarında düşünüp ortaya koyduğu parlak fikirler ve çözümlerle ülkemizi sorunların üstesinde gelmesini sağladı. Atam sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz. Ruhun şad olsun.” dedi.

ÖĞRENCİLERİN SUNUMLARI BEĞENİLDİ

Programda ayrıca, sırasıyla; 12/B sınıfı öğrencisi Oğuzhan Bacak adlı öğrenci “Mehmet çavuş” şiirini okudu. Okulun tarih öğretmeni Asiye Derin Özlü, “Atatürk’ün Tarihteki Yeri” konulu bir konuşma yaptı.11/A sınıfı öğrencileri Yağmur Yücel ve Utku Ökay adlı öğrenciler “Ata’ya Minnet” şiirini dramatize etti. 10/A sınıfı öğrencileri; Efe Sarımsak, Berfin Sarı ve Gökhan İçli “Dersimiz Atatürk” adlı şarkıyı seslendirdi. Anma programı, 10/A ve 10/B sınıfları öğrencilerinin Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Burcu Aydınoğlu Uvaçin’in eşliğinde “Seni Anlıyoruz Atam” adlı oratoryo sunmaları ile son buldu.

 

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA 

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Tire Atatürk’ü özlemle andı
Tire Atatürk’ü özlemle andı
Tire Atatürk’ü özlemle andı
Tire Atatürk’ü özlemle andı
Tire Atatürk’ü özlemle andı
Yorumlar
Haber Yazılımı