Haber Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 11:33 Bu haber 1622 kez okundu
 
TİRE OSB’DE SUSUZLUK YAŞANMAYACAK
TOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler, “Uygulanan akılcı projelerle 2021 yazında bölgede su sorununun tamamen bitecek” dedi.
Gündem Haberi
TİRE OSB’DE SUSUZLUK YAŞANMAYACAK

Tire OSB’de susuzluk yaşanmayacak. TOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler, “Yaklaşık 5 bin kişinin istihdam edildiği OSB’de uygulanan akılcı projelerle 2021 yazında su sorunu tamamen bitecek” dedi. Küresel iklim değişiklikleri nedeniyle suyun dünya çapında en değerli emtialardan biri haline geldiğine işaret eden Gürler, “Küçükmenderes havzası ve Ege bölgesi sanıldığının aksine su fakiri bölgeler arasında yer alıyor. Yirmi yıl önce yeraltından 30 metrelerden çıkan su, günümüzde 300 metrelere kadar geriledi. Akılcı projelerle akılcı önlemler alıyoruz. Bölgede faaliyet gösteren sanayi tesislerinin yıllık su ihtiyacı 4 milyon metre küp civarında. Şu anda, iki adet toplam 5 bin metreküplük çelik su tanklarına sahibiz. 3 bin tonluk yeni tankımız ise yılsonunda hizmete girecek” dedi.

“SU DENGELİ KULLANILMALI”

Suyun, kent, sanayi ve tarımda dengeli şekilde kullanılmasından yana olduklarını kaydeden Gürler, “Bu amaçla K.menderes’te İZKA destekli ‘TARSU’ diye bilinen örnek bir projeye imza attık. Arıtmamızdan çıkan suyu ileri arıtmayla sertifikalandırdıktan sonra Karateke köyü Sulama Kooperatifine vereceğiz. Onlar bu suyu ‘damla sulama’ yöntemi ile tarımda değerlendirecek. İZKA’ya, kooperatifle eş zamanlı başvurduk. 1’er milyon TL hibe desteği aldık. Proje ile gıda sanayide su kullanımında yüzde 50, kooperatif üyeleri ise yüzde 60 oranında tasarruf sağlayacak. Yaratılan akılcı döngüyle su kullanım oranı düşecek, yer altı su kaynakları korunacak. Yakın ve uzak gelecekte sorun yaşamak istemediğimiz için önlemlerimizi bugünden alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE, OSB’DE, SUSUZLUK, YAŞANMAYACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı